subscribe: Posts | Comments

Zápalky na míru – velký návod, jak na to

0 comments
Zápalky na míru – velký návod, jak na to

Navzdory všem moderním vymoženostem sloužícím k rozdělávání ohně stále sázíme na obyčejné zápalky. Praxe nás přesvědčila, že je zde velmi malá pravděpodobnost selhání, opomineme-li možnost, že nám zápalky zvlhnou. Úprava zápalek směřující k jejich zvýšené odolnosti proti vlhku je tedy primární, nikoli však jedinou možnou variantou úprav obyčejných zápalek. Pojďme se tedy podívat, jaké máme v tomto směru možnosti.

 

Obal

Základním obchodním obalem zápalek je papírová krabička, která není příliš odolná. V drsném prostředí afrických zemí proto papírovou krabičku ukládají do většinou dřevěných, různě zdobených pouzder.

 

Zápalky v dřevěném pouzdře koupíte i v našich obchodech, takové pouzdro ovšem chrání zápalky jen proti mechanickému namáhání a my je přitom potřebujeme chránit především proti vlhku. Přeskáčeme tedy přes všechny varianty zdobných pouzder rovnou k věci asi nejpraktičtější a tou je tzv. preforma, polotovar, ze kterého se vyfukují PET lahve a Vy ho nejspíš znáte jako kešku z geocachingu. Spolu s kroužkem na klíče a starší šňůrkou od mobilu získáte závěsné, absolutně vodotěsné pouzdro, které přežije i přejetí autem. Z osobní zkušenosti doporučuji použít jako víčko ten typ, který má jemné vroubkování. V případě potřeby vroubkovaný okraj poslouží jako škrtátko pro zapálení zápalky, pokud tedy máte její „kovbojskou“ variantu, kterou lze rozškrtnout o jakýkoli drsný předmět.

 

Škrtátko

Jednou z největších slabin zápalek jsou škrtátka. Ani renomovaní výrobci je neváhají umisťovat zvenku na krabičce nebo pouzdře, kde jsou vystavené mechanickému namáhání a vlhku. Pokud očekáváte, že takový výrobce použije nějaké super kvalitní odolné škrtátko nebo pro jistotu umístí rezervní dovnitř krabičky, tak jste vedle jak ta jedle.

 

Nejprve se podívejme zblízka na princip, díky kterému škrtátko vlastně funguje. Hlavička zápalky obsahuje snadno zápalnou směs, škrtátko pak červený fosfor. Třením zápalky o plochu škrtátka dochází k přeměně malých částeček červeného fosforu na bílý fosfor, který jiskří a zažehává snadno zápalnou směs na hlavičce zápalky.

V případě namočení škrtátka tak dochází pouze k jeho mechanickému poškození, které je podle použitých materiálů buď přechodné do vyschnutí škrtátka nebo trvalé v případě, že voda způsobí nevratné změny, například když oddělí chemickou hmotu od podkladu. Záleží tedy zejména na podkladu škrtátka a použitém pojivu. Samotná chemická funkce červeného fosforu je zachována a je přenositelná. Pokud po rozmočení směs přenesete na vhodný materiál a necháte uschnout, bude opět funkční.

Naše škrtátko si můžeme upravit tak, že vezmeme dva stejně velké kusy kvalitního škrtátka a ty dáme škrtací plochou k sobě a z obou stran proti sobě je zalepíme kvalitní vodotěsnou lepící páskou.

 

Na výsledný balíček pak nalepíme škrtátko, které se bude opět skládat ze dvou částí, tentokrát budou k sobě přilepeny aby se škrtátko dalo otevírat jako kniha. Zamezíme tak náhodnému zažehnutí zápalek v pouzdře třením o nekryté škrtátko.

 

Při použití oblíbené duct tape k této úpravě škrtátka jí můžeme v nouzi použít místo podpalovače. Potřebu škrtátka můžeme úplně obejít použitím zápalek, kterými jde škrtnout o jakýkoli drsný předmět. I zde je ale dobré namísto škrtátka mít v pouzdře kus smirkového papíru. Také zde platí, pozor na kontakt s hlavičkami zápalek v pouzdře.

 

Zápalky

Výrobci nabízejí dostatek typů voděodolných zápalek, některé z nich dokonce odolné proti vodě opravdu jsou. Úprava takových zápalek většinou obnáší ochranu škrtací a zápalné části nátěrem nebo ponořením do ochranné látky, která vytvoří ochranný povrch. Některé zápalky mají zápalnou směs a technologické provedení takové, že hoří dokonce pod vodou, to berme však jen jako důkaz voděodolnosti, táborák na dně rybníka si asi dělat nebudeme. Co se týká odolnosti zápalek proti vlhku, nemusíme se spoléhat na výrobce, zápalku odolnou proti vodě si umíme vyrobit sami. Vyzkoušeli jsme za vás několik postupů, jak z volně dostupných věcí udělat z obyčejné zápalky zápalku odolnou proti vodě.

 

Volba zápalky k úpravě

I na volbě zápalky záleží. Je třeba vybrat kvalitní zápalku. Někteří výrobci šetří, kde se dá, a tak mají jejich zápalky malé hlavičky a dřívka z nekvalitního dřeva, takže se neustále lámají, jiným při rozškrtnutí padají hlavičky. Zápalky můžete vybírat podle délky dřívka, větruvzdorné s delší zápalnou hlavičkou nebo právě ty kovbojské, které jdou rozškrtnout prakticky o cokoli; a právě ty jsou většinou poměrně kvalitně vyvedené. Dále při úpravě zápalek dbejte na to, že je třeba úpravu provést nejlépe po celé délce zápalky. Jak ukázaly naše pokusy, voda je schopná se k hlavičce zápalky dostat vnitřními vlákny dřeva přes celou její délku.

 

Úprava

Nejčastěji doporučovaným prostředkem k voduvzdorné úpravě zápalek je vosk. Jeho problémem však je, že mnohdy naruší v teplé formě hlavičku zápalky. Před použitím je třeba navíc vosk ze zápalky pečlivě odstranit. Zbytky vosku totiž dokáží znečistit škrtátko natolik, že nejde použít. Jestliže je vosk použitelný jen obtížně a za určitých podmínek, zcela nevhodnou úpravou je lak na vlasy. Ani značkové laky nejsou natolik voděodolné, aby poskytly trvalou a spolehlivou ochranu proti vodě. Jen pro představu, obyčejný lak neochránil zápalku namočenou do vody ani po dobu 5 vteřin. Velmi zvláštně se na zápalkách chová přírodní klovatina. Ta po zažehnutí hlavičky bobtná a dusí plamen natolik, že ho hlavička nepředá dřívku.

Pojďme se podívat na opačnou stranu škály, tedy na pomyslný stupeň vítězů mezi funkčními prostředky, které vodu k hlavičce zápalky opravu nepustí. Jako velmi funkční opatření se ukázalo nanést na hlavičku zápalky a část dřívka lak na nehty.

 

Ten dokázal zápalku ochránit před vodou i hodinu, což je asi nad rámec reálného zatížení. Po 6 hodinách ve vodě se však lak oddělil od zápalky a ta zvlhla způsobem, který definitivně znemožnil její použití. Prostě se při pokusu škrtnou jí o škrtátko rozpadla. Podobně na tom byly zápalky, u kterých byl k jejich ošetření použit nitroceluozový lak nebo kanagom, což jsou látky na podobné bázi a obě taktéž dokázaly zápalku ochránit po dobu 1 hodiny, i když celou dobu plavala ve vodě.

 

Větruvzdorné zápalky

Čert ví, proč se vyrábějí větruvzdorné zápalky, které mají kromě škrtací hlavičky za ní ještě zápalnou hmotu, která u běžné velikosti zápalky sahá až do poloviny dřívka. Neznám nikoho, kdo by chtěl rozdělávat oheň ve větru, ve kterém nestačí si zápalku zakrýt dlaní nebo si na ní z kousku papíru udělat ochranný kornoutek, jak to uvádějí staré zálesácké příručky. Výhodu však tyto zápalky opravdu mají, i když výrobcem neavizovanou. Díky delšímu hoření směsi vysokou teplotou snáze oheň zapálíte i bez podpalovače nejen za větru, ale i mírného vlhka nebo když nebudete mít po ruce drobné palivo nebo podpalovač.

 

Ostatní zápalky

I když poslední výrobce zápalek v Čechách přestěhoval svou výrobu do Asie, na trhu stále seženete nepřeberné množství různě balených i provedených zápalek. Kromě vodě a větru vzdorných zápalek jsou to zápalky v různých pevných pouzdrech. Zrovna tak lze pořídit odolná pouzdra zvlášť. Do svých KPZetek jistě oceníte nejmenší funkční, sériově vyráběné zápalky na světě a naopak pro zapálení zahradního krbu nebo finské svíce přijdou vhod krbové zápalky s dřívkem dlouhým i třicet centimetrů. Nelíbí se vám dřevěné zápalky? Nedá vám moc práce sehnat ty, kde je místo dřívka použita speciální syntetická směs. Když to vezmeme kolem a kolem, i takový podpalovač ze sololitové hmoty s vlastní škrtací hlavičkou je vlastně speciální zápalka, která představuje zápalku i podpalovač v jednom.

 

Ať už věříte více zápalkám nebo zapalovačům, jedno obyčejné sirce upřít nelze. Romantiku, kterou je zcela určitě to, když s charakteristickým zvukem otevřete krabičku, to, jak ostatní zápalky zachrastí, když si sáhnete pro jednu z nich, následný rituál škrtnutí mnohdy až na několikátý pokus a konečně zvuk rozhořívající se hlavičky následovaný charakteristickou vůní. Pak konečně následuje závod vaší šikovnosti v zapalování ohně s délkou dřívka zápalky a rychlostí jejího hoření. Tak Vám přejeme jen samá vítězství!

 

Autor: Petr Fiedor (HodněOhně.cz)

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam