subscribe: Posts | Comments

CO JE BUSHCRAFT?

Bushcraft je termín spojený s uměním přežití v divočině, ale i se zábavným a především s pohodlným pobytem v přírodě. To nám umožňují schopnosti jako: Rozdělání ohně, stavení přístřešku, užívání nástrojů jako sekyrka nebo nůž, umění opracování dřeva a zpracování jakýchkoli jiných přírodních materiálů a mnohé další.

Bushcraft není žádná novinka, schopnosti spojené s životem v přírodě jsou tak staré jako lidstvo samo. Byly používány před desítkami tisíc let, jsou používány i dnes.


Jsou to schopnosti, které našim předkům neumožňovaly jen přežití, ale i pohodlný život! Jsou to schopnosti, které se můžete naučit i vy.


Bushcraft tedy zahrnuje v podstatě všechno, co se týká přírody. Je to rozšíření termínu outdoor, ze kterého se dnes stal módní styl a s pobytem v přírodě má společného čím dál tím méně.


Slovo bushcraft se spojuje s uměním přežití, to jistě není špatně, ale není jen o schopnosti přežít v divočině. Bushcraft nám kromě přežití umožňuje, za pomoci tradičních umění z celého světa, zábavný a především pohodlný pobyt v přírodě.


V podvědomí veřejnosti je zakotveno, že naši předci žili na hranici vyhladovění v extrémních podmínkách a každý den bojovali o holý život. Výzkumy antropologů nám ovšem tvrdí něco jiného. Většina z našich předků žila vlastně pohodlně, lidé tvořili „umělecká díla“ z přírodních materiálů a z jistého úhlu pohledu by se mohlo dokonce zdát, že jejich život byl spokojenější než život moderního člověka.


Naši předci využili jejich inteligence, komunikovali a lovili ve skupinách. Díky vynalézavosti byli schopni řešit mnoho problémů, se kterými se potýkali. Spolupráce ve skupině, nalézání nových způsobů jak využít přírodní zdroje, díky tomu přežili, a to jim umožnilo pohodlný život!


Bushcraft znamená schopnost porozumění přírodě, tedy prostředí, ve kterém žijeme. Umožňuje nám přežití a příjemný pobyt „venku“.


Bushcraft pro vás může být životní cesta, naučí vás komunikovat a rozumět přírodě. Je to příjemný koníček, umožňuje odreagování od života ve městě. Vyrazte si s přáteli na několikadenní pobyt v přírodě a zapomeňte na všechny strasti každodenního života!


Vyrazte do přírody třeba jen s nožem. Můžete jít kamkoliv, fantazii se meze nekladou. Do lesa poblíž vašeho města nebo do jakéhokoli kouta světa. Postavte si přístřešek, rozdělejte oheň a shánějte si sami jídlo, je to skvělé odreagování!


Jestliže se nepokládáte zrovna za dobrodruha a raději trávíte čas doma nebo u táboráku v přírodě a nechce se vám vyrábět vlastní příbytek a shánět si jídlo v lese, nevadí! Bushcraft není jen o pobytu v přírodě, je to i koníček. Stačí si vzít třeba kus dřeva a nůž!