subscribe: Posts | Comments

Jätkänkynttilä – vše o finské svíci

0 comments
Jätkänkynttilä – vše o finské svíci

To divné slovo pochází z laponské části Finska a znamená něco jako „chlapíkova svíce“. V Česku špalku nejčastěji říkáme „finská svíce“.

Z původní štípané varianty se vyvinulo několik dalších typů lišících se zpracováním, ale princip je vždy stejný. Skladbou nebo úpravou dřeva umožníme při hoření vznik tzv. komínového efektu. Díky otvorům je okolní vzduch nasáván ohněm, zatímco teplo spolu se spalinami stoupá vzhůru. Takové hoření je mnohem ekonomičtější než běžné spalování dřeva na otevřeném ohništi. Jak se to dá technicky udělat?

 

1. Řezaná svíce

Vezmeme souměrný kulatý špalek a motorovou pilou ho rozřežeme jako dort na 4, 6 nebo 8 dílů. Dole nedořízneme. Výška nedoříznuté části by měla být alespoň pět centimetrů. Vychází to z celkové výšky špalku, který by měl být asi dva díly silný a tři díly vysoký. Vše je věcí zkušenosti a citu, ale obecně platí: čím níže a čím silnější řez, tím rychleji špalek shoří.

Špalek se bude lépe zapalovat, když vespod jednoho z řezů otvor rozšíříte. Pokud řezy povedete mírně mimo střed špalku, vznikne komín plný třísek a pilin, které zapálení usnadní. Svíci zapalujeme postranním otvorem nebo shora.

 

2. Štípaná svíce

Vezměte špalek bez suků a přes střed ho rozštípejte sekerkou. Výsledná polínka větším nožem upravte tak, že seříznete 1–2 cm z vnitřní hrany. Dvě dříve sousedící polínka navíc seřízněte na vnější spodní straně špalku. Pak špalek sestavte zpět a po obvodu ho převažte řetízkem nebo sdrátujte. Svíci zapalte na boku vzniklým otvorem nebo odspodu středovou dírou. Díky menším mezerám mezi polínky hoří podstatně déle než řezaná varianta.

 

3. Vrtaná svíce

Středem špalku vyvrtejte otvor o průměru asi 3 cm tak, aby dno otvoru bylo 5–10 cm od jeho spodní části. Podle hloubky otvoru (který je budoucím komínem) si odměřte na boku špalku místo, kde vyvrtáte boční otvor tak, aby se spojil s komínem. Tímto otvorem bude oheň nasávat vzduch a tudy také svíci zapálíte. Menší přístup kyslíku způsobuje, že se tato verze svíce hůře zapaluje. Můžete si to usnadnit třískami nebo podpalovačem. Pozor na ucpání cest, kudy má proudit vzduch a spaliny. Ze všech typů svící tato hoří nejdéle.

 

4. Skládaná svíce (svázaná nebo v koši)

Skládaná verze finské svíce je její nejméně dokonalou variantou. Klacky nebo kulatinu různého průměru vyskládejte do svazku kulatého průměru tak, aby směrem od středu k okraji byly stále silnější kusy. Výslednou otep převažte nebo můžete dřevo rovnou vyskládat do kovového koše nebo plechové či železné nádoby s dírami ve spodní části. Otep zapalujte odspodu.

Až vás klasické verze svíce omrzí, zkuste si vyrobit svíci z hranatého trámu, mini nebo maxi variantu, variantu s více komíny nebo více otvory na sání vzduchu. Jakákoli varianta je zajímavou ohňovou hračkou prověřující váš důvtip a zručnost. Fajn zábavu!

 

UPOZORNĚNÍ:
Pozor na opékání nad svící! V první fázi hoření může docházet k nedokonalému spalování dřeva a uzeninu či maso vám znehodnotí dehtové látky obsažené v kouři. Na svíci můžete položit nádobu na vaření, ale u vrtané varianty byste tak přerušili proudění vzduchu. Vyřeší to tři matice většího průměru, kterými nádobu podložíte. Kouř tak zpod ní bude moci proudit ven a oheň neuhasne.

 

Autor: Petr Fiedor (HodněOhně.cz)

 

Dodatek:

Na trhu se objevuje řada „vynálezů“, které z toho nápadu těží. Například svíce ze dřeva s uhlím, za 276,-Kč.

 

Nebo vyřezaný kus plechu za cca 1500,-. No nekupte to! :)

 

Pokud se vám nechce patlat s výrobou takovéto svíce, poříďte si raději tradiční plechový vařič na tuhý lih.

varic

A dokupte k němu pár tablet paliva do zásoby. Stojí pár stovek, vejde se do kapsy a nadělá víc parády, než vyše uvedené komerční paskvily.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam