subscribe: Posts | Comments

Výroba koženého pouzdra na baterku

5 comments
Výroba koženého pouzdra na baterku

Asi po třech letech nepříliš častého užívání se mi u dna začalo prošoupávat nylonové pouzdro na svítilnu. Začal jsem tedy hledat na internetu obdobu, která by byla odolnější. Rozhodl jsem se pro kůži. Něco jsem našel, nicméně to neodpovídalo požadovaným rozměrům a ceny se pohybovaly cca od 400,- do 800,-Kč. Dalším řešením byla výroba.

V práci jsem měl možnost sehnat zbytky kůže o tloušťce 3 a 6 mm. První pokus nedopadl úplně dle představ. Vypadalo tak, že jsem na kůži nakreslil povrch budoucího pouzdra, vystřihl a sešil. Dírky jsem vyvrtal průměrem 0,5 mm. Následně se mi do rukou dostal návod od nějakého profi brašnáře z internetu a rozhodl jsem se to zkusit znova.

A teď k samotné výrobě.

V první řade jsem vyrobil formu z kousku prkna ve tvaru „U“ a jako protikus jsem použil šedivou vodovodní trubku, která měla stejný průměr jako svítilna. Kůži je nutné namočit +- na 30minut, nejlépe do teplé vody, aby změkla.

 

Potom se vloží do formy a vylisuje. Na to jsem použil svěrák, a abych nečekal, až kůže vyschne, tak jsem ji vysušil horkovzdušnou pistolí. Přední díl byl hotový.

 

Další část, dno, jsem vyřízl z rovné kůže. U obou kusů je nutné, aby na okrajích zůstal větší přesah, který se v závěru upraví po dokončení stehu.
Poslední díl je vyříznutý přesně, protože se přišije k zadní straně a tvoří poutko na opasek. Proto není možné ho dodatečně ořezávat.


 

Všechny díly jsem nabarvil černou barvou.


 

Potom jsem přilepil poutko na zadní stranu a označil dírky, které jsem následně propíchl šídlem a prošil obuvnickou nití za 25,-Kč.

 

Poslední zásadní krok byl přišít přední vytvarovanou část stejným způsobem jako poutko.

 

Nakonec jsem na pásové brusce zarovnal okraje a přínýtoval pant na zapínání. Zabroušené hrany se ještě nakonec vyleští mokrým hadříkem.

 

Zabroušené hrany se ještě nakonec vyleští mokrým hadříkem.

 

A abych nezapomněl, hotové pouzdro jsem namazal lanolinem, aby trochu změklo a bylo lesklé.

 

Výsledek posuďte sami.

 

Pro Bushcraft.cz sepsal Jan Hrebeňák.

 1. Michal says:

  klobouk dolů…myslím, že by sis mohl podobným způsobem vyrobit i pouzdro např. na telefon, nebo nůž. jinak dík za inspiraci.
  s pozdravem Michal

 2. marek_pd says:

  pekná práca !
  akurát podľa vlastných skúseností by som dodal, že používať teplovzdušnú pištoľ je dosť nebezpečné, niejakou náhodou si tej koži neublížil, ale ak sa to s teplom preženie ( či už pištoľou, alebo príliš horúcou vodou- ja nedávam teplejšiu ako 60 stupňou) koža sa zrazu scvrkne, nieje to tak, že by sa začala pomali zrášať, proste to spraví okamžite a môžeš začať znova…. Ja suším kľudne aj niekoľko dní, radšej si počkám, mokrú kožu nedávam ani na radiátor. Na vyhladenie, vytvarovanie a zaoblenie rohov hrán používam sklenenú fľaštičku, takú z 0,04 cl lacného alkoholu, špicom z parožia leštím a vyrovnávam preliačeniny na ploche koži, keď nieje špic, poslúži aj podobne vytvarované drevo, ktoré prebrúsiš minimálne 240 brúsnym papierom a naolejuješ. na mastenie kože mám dobré skúsenosti s vlastnou zmesou, nanášam v dvoch vrstvách- prvá vrstva je zmes olivového oleja a ľanovej fermeže 1:1, nanesiem prvú hrubú vrstvu, keď vsiakne použijem zmes ľanová fermež-olivový olej- včelí vosk pomer 2:1:1 po vsiaknutí jemne zohrejem fénom a vyleštím. Ak toto nemáš stači olivový olej, alebo ľanová fermež ako prvá vrstva a ako druhá krém na topánky s obsahom včelieho vosku. Bežný kuchynský olej nieje dobrý. Moja zmes kožu najprv zjemní, krásne okopíruje tvar predmetu v púzdre a už po týždni žačne tuhnúť- to znamená že oleje žlknú, vypĺňaju vnútornú štruktúru kože, tá potom lepšie drží tvar a je zakonzervovaná. Olej premení svoju štruktúru na niečo podobné želatíne, a včelí vosk zlepší odolnosť voči vode. Samozrejme aj tvoj spôsob impregnovania je dobrý, ale pretri to aspoň krémom na topánky. Neviem čím si farbil kožu, ale hrany kľudne pretri čiernym boxom na kanady, chytia od neho farbu.

  Inak naozaj pekná práca a dobrý návod, len tak ďalej

 3. marek_pd says:

  No a ešte jedna vec, kde si kúpil tie patentné gombíky (ten cvok na zatváraní) ? U nás majú iné a sú to strašné šmejdy, potrebujem sa dopracovať k lepším.

 4. Janekk says:

  Horkovzdušku jsem použil opatrně, předem jsem si to vyzkoušel. Hranu jsem původně chtěl dobarvit, ale nakonec se mi to líbilo víc přírodní.. Barvu jsem měl půjčenou přímo barvu na kůži. Puntík jsem našel doma, ale určitě se dá sehnat kvalitní, jen trochu hledat. :-)

 5. Janekk says:

  Ne puntík, ale pantík.. :-D chytrým telefonů a tabletům by občas trochu hlouposti neuškodilo… :-D

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam