subscribe: Posts | Comments

Jak si správně zabalit batoh?

3 comments
Jak si správně zabalit batoh?

Umět si dobře zabalit batoh se může zdát jako nepodstatná a triviální schopnost. Když ale máte dlouhý kus cesty za sebou, a ještě delší kus před sebou, brzy poznáte, jak důležité je mít v batohu náklad správně rozložený. Jinak budete litovat každého kila, které nesete.

Začněte balit zespod. Většina velkých batohů má na spodku oddělenou kapsu na spací pytel. Do spodku tedy dejte spacák, stan, oblečení na spaní a další věci, které budete potřebovat až když se rozhodnete utábořit. Na to přijdou středně těžké věci, jako je třeba teplejší oblečení, osobní hygienu nebo přezuvky. Nedávejte sem ale nepromokavou bundu nebo pláštěnku.Ta by měla zůstat přístupná v přední části batohu, abyste se k ní mohli rychle dostat, když začne pršet.

Všechny věci na spodku batohu by měly být dobře usazené, aby mezi nimi nebylo prázdné místo. Oblečení před naskládáním do batohu pečlivě složte, batoh tak bude přehlednější a víc do něj naskládáte. Je opravdu důležité nemít na spodku mezi věcmi žádný prázdný prostor, protože vybavení na spodku ponese váhu těžších věcí nad ním a pokud byste nechali na spodku prázdná místa, celý obsah batohu by se sesedl a přišli byste o správné rozložení váhy.

Nejdůležitější je umístění těžkého nákladu. Do této kategorie patří jídlo, voda a věci na vaření. Tyto předměty musí být umístěny co nejblíže páteři a zhruba v horní půlce vašich zad. Při takovém umístění je těžiště batohu blízko vašeho těla a nevyvádí vás tak z rovnováhy. Váha nákladu se pomocí bederního pásu krásně rozloží na vaše bedra, a i těžký batoh se vám ponese pohodlně.

Když byste dali těžký náklad moc vysoko, táhla by vás váha batohu dozadu. Umístění těžkých věcí na spodek by vás zase nutilo se předklánět, abyste váhu dostali na bedra a netrpěla vaše ramena. Stejně tak by neměly těžké věci být nakloněné k jedné straně, aby vás netáhly do stran.

Před těžké předměty směrem k čelu batohu naskládejte lehké věci, které budete během dne potřebovat. Například už zmiňovanou nepromokavou bundu, lehkou mikinu, rukavice a náhradní ponožky.

Do víka pak přijdou osobní předměty a důležité věci, ke kterým potřebujete mít rychlý přístup. Bude zde například peněženka, klíče, telefon, lékárnička, svítilna a toaletní papír.

Do kapes na bederním pásu je pak dobré si dát nějakou svačinku a mapu nebo gps, abyste nemuseli sundávat batoh pokaždé, když potřebujete doplnit energii nebo se zorientovat.

batoh

Tipy a triky

Neměli byste nosit náklad který je těžší jak 30 % vaší tělesné váhy. Zejména když balíte na dlouhou cestu a nesete nějaké věci i pro další lidi, je snadné se rychle dostat přes tento limit. Když ale chcete někam dojít, nesmíte být přetížení. Po zabalení batohu proto batoh zvažte. A jestli jste se dostali přes 30% vaší tělesné hmotnosti, musíte se zamyslet nad tím, kde váhu ušetřit a jestli opravdu potřebujete všechno, co jste zabalili.

Abyste se v batohu snadněji vyznali, je dobré si pořídit sadu organizérů, do kterých své věci roztřídíte. Když navíc na organizéry napíšete, co se v nich nachází, najdete vše na první pohled a ušetříte si dlouhé přehrabování v batohu.

Ochraňte své věci proti vodě. K většině velkých batohů se dnes dá snadno sehnat pláštěnka, která vám ale nepomůže, pokud při brodění řeky uklouznete a spadnete do vody. Vyplatí se proto zabalit si věci do voděodolných vaků nebo alespoň do igelitových tašek a pytlíků.

Když se vám stále nedaří naskládat do batohu vše potřebné, můžete některé věci připevnit na vnějšek batohu pomocí popruhů. Nemělo by to být ale nic těžkého, aby to neposouvalo těžiště batohu. Stejně tak se vyhněte různým cinkavým předmětům, protože neustálé tlučení hrnku o ešus vám rychle začne lézt na nervy.

Ani ten nejlépe zabalený batoh vám nepomůže, pokud nebudete mít batoh správně seřízený. Většina velkých moderních batohů má dnes výškově nastavitelný zádový systém. Měli byste si ho tedy seřídit na svoji postavu a po naplnění batohu upravit všechny popruhy na správnou délku. Batoh vám nesmí viset na ramenou, hlavní váhu by měl nést bederní pás. Hrudní popruh má batoh stabilizovat, ale neměl by vám bránit ve volném dýchání. Nejdůležitější je vše vyzkoušet a potenciální problémy odhalit alespoň při krátkých výletech s plně naloženým batohem. Tak budete vědět, co od batohu očekávat a nic vás v tomto směru nepřekvapí, až půjde do tuhého.

  1. kuťafas says:

    Tento styl balení není špatný a většina lidí to tak i dělá (i já) ale narazil jsem na jeden návod, který se zdá pokud ne praktičtější, tak inspirativnější určitě. A odstraněním nepotřebných bočních kapes se ušetří váha i objem batohu…
    Odkazy tady zřejmě představují spam, tak napište do youtube „Rucksack packing tips“ a najděte ten od Varusteleky…

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam