subscribe: Posts | Comments

Nouzové slaňování – návod

5 comments
Nouzové slaňování – návod

Lehce se může stát, že ztratíte osmu nebo nemáte sedák. Pro tyto případy musíte umět nouzové způsoby slanění.

Dülferův sed
Klasický způsob slaňování jen za pomocí lana. Lano se vede mezi nohy, předem přes hlavu a přes ramenu dozadu. Zadní (spodní) ruka reguluje rychlost slanění. Horní ruka zajišťuje balanc. Noha, pod kterou vede lano se nesmí krčit! Mohlo by dojít k sesmeknutí lana pod koleno a pak k případnému pádu.
Naučte se Dülferův sed na obě strany!

Nouzový sedák z ploché smyčky
Pokud nemáte sedák, ale máte plochou smyčku a HMS karabinu, můžete si udělat nouzový sedák z ploché smyčky a místo osmy použít poloviční lodní uzel.

Článek zaslal Jakub M.

 1. Radek says:

  Super článek, díky moc!

 2. bart says:

  Dülferův sed
  dobrá ukázka zkuste si to je to porod bolíto jako prase, v horoškole jsem slyšel, že takto byli schopní slaňovat plynule i převisy mně osobně stačilo jen pár metrů

 3. yurošik says:

  ja som s tym tzlanoval aj 15 m kolmu stenu a ide to v pohode len to chce nacvicit treba si to dat z boku stehna ne do slbiny bo pricvikne pohlavny organ tak jak to je na obrazku musis si najist vlastnu polohu mne to trvao vyse 2 mesicovh ale teraz v pohode zlanim aj velke steny

 4. groula says:

  mnohem bezpečnější než dulferuv sed, je tzv. křížovej sed. bohužel se musí slaňovat na dvojitym laně.
  Dulfer lze použít i na lano jednoduchy

 5. Honza Dáda says:

  V padesátých letech minulého století jsme ke slanění nic jiného než různé formy Dülferova sedu nepoužívali. Chce to bundu s límcem a na zadku kalhot prošívanou záplatu z hrubého plátna. Pak je to pohoda a bez problémů jsem slaňoval i na krouceném konopném laně. Jeden ze mně známých lezců, který lezl v kožených tyroláckých kraťasech používal „slaňovátko“ z širšího pruhu silné kůže připevněné ke stehnu dvěma přezkami (jako jsou např. chrániče na zápěstí).

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam