subscribe: Posts | Comments

13x nouzová signalizace

3 comments
13x nouzová signalizace

Už jste se někdy ztratili nebo se venku ocitli v jiné nebezpečné situaci? Pokud se vám to stane, můžete přivolat pomoc některým z těchto způsobů.

1. Telefon

Věděli jste, že se z mobilu dají volat nouzová čísla, i pokud v něm chybí SIM karta? Podél silnic, dálnic a v tunelech jsou navíc umístěny i telefonní stanice určené pro nouzová volání.

2. Lokátor

Nafukovací čluny nebo záchranné vesty v sobě mívají zařízení, které automaticky vysílá signál lokalizovatelný vyhledávacím zařízením. Podobně to díky GSM signálu nebo přes satelit umí i GPS navigace nebo speciální přístroje pro nouzovou signalizaci na moři či v horách. Záchranáři díky nim zachytí nejen vaše nouzové volání, ale jsou schopni určit i vaši pozici. V případě havárie to budou brzy umět i palubní zařízení nových aut.

3. Hlas

Volání „Pomoc!“ je sice asi nejsnadnější nouzový signál, ale nelze se na něj stoprocentně spoléhat. Lidský hlas může mít maximální intenzitu jen 110 decibelů. Volání o pomoc navíc značně komplikuje i obyčejný vítr.

4. Signály SOS a mayday

Asi nejznámějším nouzovým signálem vysílaným morseovkou je SOS (…- – -…). Zkratka SOS nemá konkrétní význam, a neznamená tedy ani „Save Our Ship“ (Zachraňte naši loď), ani „Save Our Souls“ (Zachraňte naše duše). Tato kombinace znaků byla zvolena jen proto, že se dá vysílat všemi možnými způsoby, je srozumitelná a v záplavě morseovky snadno identifikovatelná.
Mayday je verbální nouzový signál odvozený z francouzského slova „m’aider“, které znamená „pomoz/te mi“. Slovo „mayday“ vymyslel v roce 1923 Frederick Stanley Mockford, radiotelegrafista londýnského letiště Croydon.

5. Nouzový signál v horách

Šest signálů během minuty, přestávka trvající minutu a dalších šest signálů během minuty. Odpověď záchranářů, kteří signál zachytí, jsou tři signály za minutu, minutová přestávka a další tři signály za minutu.

6. Signalizace leteckým záchranářům

„Potřebuji pomoc”“ – postavte se tak, aby vaše tělo s rozpaženýma rukama vytvořilo tvar písmene Y (yes – anglicky „ano“).

„Nepotřebuji pomoc“ – dejte paže do pozice, kdy budou připomínat střední příčku písmene N (no – anglicky „ne“).

7. Oheň

Založte tři ohniště tak, aby tvořila vrcholy rovnoramenného trojúhelníku o stranách cca 30 metrů. Připravte je tak, aby šlo oheň co nejrychleji zapálit a aby vydržel hořet. Přidejte materiál, který bude při hoření silně dýmat. Tři ohně ve tvaru trojúhelníku se vám z jeho vnitřku budou dobře zapalovat a pravidelnost rozmístění ohňů pozorovateli pomůže vyloučit náhodu.

8. Kouř

Pro nouzovou signalizaci kouřem se nejlépe hodí signální dýmovnice, která má nejčastěji červený nebo oranžový dým. Nemáte ji? Pak můžete signalizovat přiložením dýmajících materiálů do ohně, tak jako to v odlehlých oblastech Ruska dělají řidiči kamionů s rezervní pneumatikou. Dým můžete pomocí deky přerušovat tak, že místo sloupu vzniknou obláčky. Jasně to ukazuje na lidskou přítomnost.

9. Signalizační balon

V džungli nebo ve vysokém a hustém porostu potřebujete být vidět nad korunami stromů. K tomu slouží signalizační balon plněný heliem z bombičky nebo plynem vzniklým reakcí prášku a vody. Balon může nést i diodu, která ho buď osvěcuje, nebo automaticky vysílá signál SOS.

10. Píšťalka

Speciální píšťalky pro nouzovou signalizaci zakoupíte v jedno- a dvojtónovém provedení. Ty nejvýkonnější vyluzují zvuk o hodnotě 120 až 130 decibelů a hvízdají dokonce i pod vodou. Pro představu: pokud se s takovou píšťalkou zavřete v autě a zahvízdáte, posluchač deset metrů od vozu to bude slyšet jako hvizd na obyčejnou píšťalku ve stejné vzdálenosti, ale ve volném prostoru. Dejte si ale pozor, ať si nepoškodíte sluch.

11. Svítilna

Kromě výkonu v nouzi také oceníte, pokud svítilna dokáže sama vysílat výstražný nebo nouzový signál. Při signalizaci více směry a na větší vzdálenost se doporučuje nasvítit velký světlý předmět (skálu, stěnu budovy nebo třeba kapotu auta). Pokud se zabalíte do izotermické fólie a nasvítíte se shora, změníte se v „maják“ dobře viditelný z dálky a ze stran.

12. Zrcátko

Postavte se čelem k místu, kam chcete signalizovat. Natáhněte tím směrem levou ruku (jejíž prsty budou ve tvaru písmene V) tak, abyste mezi prsty viděli přesně místo, kam budete signalizovat. Zrcátko v pravé ruce si dejte těsně ke spánku. Máte speciální signalizační zrcátko? Dívejte se jedním okem otvorem v jeho středu a odraženým „prasátkem“ miřte na oba prsty. Sluneční svit tím odrážíte žádaným směrem.

13. Laserové ukazovátko

Nejvýkonnější jsou ty s červeným světlem (dosvit i několik kilometrů). Ukazovátkem se dá nasvítit celé čelní sklo kokpitu letadla nebo i složitěji komunikovat „psaním“, třeba na skalní stěny. Ale pozor – bezdůvodné oslňování pilotů letadel a helikoptér je trestný čin, stejně jako zneužití nouzových signálů!

Mimochodem: Znáte nouzová telefonní čísla? Evropská unie 112, USA 911, Francie 15, Švýcarsko 1414, Rakousko 140, Itálie 118.

A kdybyste potřebovali pořádný kompas za dobrou cenu, tak klikejte SEM.

Autor: Petr Fiedor (HodněOhně.cz)

Úvodní foto: Pixabay.com

  1. uby says:

    Cisla tisnoveho volani neni az tak nutne znat v jednotlivych zemich. Kdyz napr. u nas vytocite 911 automaticky se prepne na narodni linku IZS cili 112. Je to standartni funkce mobilnich telefonu. Stejne to bude fungovat i v cizine kde vytocite 112 prestoze tam maji cislo jine.

  2. Ondra says:

    SoS jsou tři čárky a tři tečky a ne tři tečky čárka tři tečky

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam