subscribe: Posts | Comments

Historie outdoorových lahví Nalgene

0 comments
Historie outdoorových lahví Nalgene

Občas vás možná napadá, jak vznikají věci, které běžně používáte. Tedy nejen technická stránka věci, ale i příběh, který za vším stojí. Historie nemusí být jen ta velká, utvářející dějiny, skrývá se v každém kousku věcí kolem nás. A to se týká i vybavení, které používáte ke sportu nebo na cestách. Někdy jsou to vynálezy posledních desetiletí, ale často jejich původ sahá do hluboké minulosti. V případě plastových lahví to, samozřejmě, nejsou staletí, ale i tak už je to nějaký ten pátek, co existují.

Mluvíme tu teď o těch trvanlivějších, ne těch, které zmačkáte a vyhodíte. Podívejme se na příběh společnosti Nalgene, která je dnes už klasickým výrobcem, a možná nějakou tu lahev právě od ní máte doma. Přitom její tvůrce původně ani nepřemýšlel nad tím, že si ji jednou budete brát na kolo nebo na trek.

Chemik od Ontaria

Bylo to ještě před válkou, v roce 1940, v Rochesteru ve státě New York, kdy chemik Emanuel Goldberg přišel se zdánlivě prostým vynálezem – plastovou lahví s pipetou. Možná si řeknete, že to není nic převratného, ale do značné míry to usnadnilo práci právě v jeho oboru. Protože se nádobka osvědčila, neváhal, a založil společnost na její výrobu. Původně Nalge Company. A zde přichází trocha romantiky: název byl spojením počátečních písmen jména jeho ženy – Natalie Levey Goldberg.

Jedna z původních lahví vypadala takto:

Vědci v přírodě

Trvalo to dvacet let, než se první z lahví dostaly na tůru. Vzali je s sebou vědečtí pracovníci z chemické laboratoře, kteří byli, aby se pro změnu nadýchali také čerstvého vzduchu, zapálenými turisty. Lahve totiž byly nepropustné, lehké, a hlavně nerozbitné. Svůj první výlet mimochodem lahve Nalgene prožily v Adirondackém pohoří nedaleko Ontaria, které je stále krásné i o téměř šedesát let později.

Ukázalo se že to byl opravdu nápad za všechny peníze, protože už o pár let později začaly správy amerických parků řešit a trestat tehdy běžně rozšířený zvyk – pohřbívání a pálení různých zbytků, plechovek a sklenic v lesích. No a protože lidé rychle zjistili, že lahev z plastu něco vydrží, a ani tolik neváží, i tehdejší turisté jí masově přišli na chuť.

Neměli to ale tak jednoduché, jako dnes. Lahve byly totiž pořád ještě jen laboratorní vybavení, a tak jim nezbývalo, než je objednávat jako potřebu pro laboratoře, nebo, ti šťastnější, je dostávali od svých známých, kteří v tomto oboru pracovali. Jednoho dne ale ředitel firmy přišel na to, že i Skautský oddíl jeho syna je při táboření používá, a bylo rozhodnuto. Tak vznikla řada Nalgene Outdoor Products.

V devadesátých letech už byla litrová lahev z polykarbonátu rozšířeným vybavením mezi turisty.

Pro zajímavost – původně byla nudně šedá, až mnohem později získala veselejší barvy a různé obrázky či etikety. Zůstala jí ale, na rozdíl od jiných výrobců, jedna designová zvláštnost – milimetrová měrka. Je to, jak jinak, odkaz na její laboratorní původ, a dnes už tradice.

Na rozdíl od klasických lahví měly, a dodnes mají, jednu výhodu, a tou je široké hrdlo. Díky tomu se dají snadno vymývat, a tak si zanedlouho našly uplatnění i jako kojenecké lahve. Široké hrdlo ale není podmínkou. Vyrábí se i verze s úzkým hrdlem, a zase za tím hledejte praktičnost. Jsou určené do mrazivých podmínek, protože v úzkém hrdle snadněji prolomíte led.

Vhod přijde i to, že uzávěr jen tak neztratíte, protože je připojen k hrdlu.

Vymoženosti dnešního světa

Doba pokročila, a široké mase konzumentů se už obyčejnou plastovou lahví často nezavděčíte. Proto i Nalgene přišla s řadou vylepšení. Od ryze praktických po estetické prvky.

Společnost vyrábí například řadu filtrů k čištění vody nebo vaření kávy a čaje, náústky a stříkačky pro snadnější pití, izolační pouzdra a samozřejmě šálky. Dokonce si můžete pořídit speciální šroubovací LED nástavec, který lahev promění na svítilnu. A vyrábí se i placatky pro případ, že byste občas potřebovali v nevlídném počasí zahřát zevnitř.

A protože jsme vybíraví i co se týče designu, barevná škála je nepřeberná. Pro děti, nebo děti v nás, je tu dokonce řada Marvel.

Dnes už se nabídka rozšířila o další zboží, jako jsou plastové dózy nebo boxy na svačinu, ale vlajkovou lodí firmy zůstává i nadále lahev. A tu nejtypičtější prostě vždycky poznáte.

Lake Placid, 1980

A protože článek vzniká ve dnech, kdy se v odehrávají Zimní Olympijské hry v Jižní Koreji, přidáme tématickou perličku na závěr.

V roce 1980 se už podruhé konaly ZOH v malém městečku Lake Placid. Je to jen pár kilometrů (na poměry USA) od místa, kde plastová lahev Nalgene vznikla, a jako správný rodák byla, byť jen na střídačce, přítomná finálovému hokejovému zápasu USA proti SSSR. Dnes už je to sportovní historie, ale sportovní fanoušci si pravděpodobně vybaví nervydrásající finále, označované jako zápas století. Američtí studenti tehdy v posledních vteřinách obrátili nepříznivé skóre a porazili ruské hokejisty, kteří do té doby neměli konkurenci. Pro Ameriku to byl zázrak, a můžete zkusit hádat, jaké lahve se teď ve vrcholovém sportu používají nejčastěji.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam