Potrava z našich luhů a hájů I. – Žaludy
Náš seriál odstartujeme u jedné z nejrozšířenějších surovin, kterou naleznete v našich lesích. Jde o žaludy rostoucí na celém uzemí ČR a Slovenska. Žaludy jsou běžnou potravou hlavně divoké zvěře – určitě si všichni pamatujete na podzimní školní sběry, že jo?
Dub je snadno identifikovatelný strom, vyskytující se ve dvou základních podobách a to jako dub letní nebo dub zimní. Oba mají žaludy a nejsou mezi nimi příliš velké rozdíly.
Podrobné info o dubu letním je ZDE.
Podrobné info o dubu zimním je ZDE.
Žaludy obsahují vysoké množství taninu (tříslovin), který je velice hořký a syrové žaludy jsou tak vysloveně hnusné. Ačkoli vám nic vážného neudělají, nesníte jich mnoho a pokazíte si tak celý den. Zbavení se hořkosti je prvním krokem přípravy žaludů. Dá se tak docílit 3 cestami:
1. Oloupané a nasekané žaludy namočte do studené vody po dobu 2 dní. Vodu měňte minimálně 4x denně. Nebojte se použít více vody.
- Takto upravené žaludy chutnají téměř jako oříšky a můžete je jíst rovnou, nicméně jsou poměrně těžko stravitelné. Druhou variantou je jejich pražení / sešení, případně je můžete rozdrtit na mouku a použít na pečení.
2. Oloupané a nasekané žaludy vařte v dostatečném množství vody déle než hodinu. Vodu každých 15 minut měňte, dokud žaludy neztratí hořkost. Vody použijte 4x větší množství než žaludů.
- Vařené žaludy můžete rovnou jíst, nebo vysušit/opražit a rozdrtit na mouku.
3. Oloupané žaludy pražte na mírném ohni delší dobu. Správně upražené žaludy poznáte podle specifické příjemné vůně a podle toho, že po rozkousnutí nebudou uprostřed tvrdé.
- Tyto žaludy je vhodné jíst rovnou, chutnají jako oříšky.
- Můžete je také zalít horkou vodou a připravit si tak nápoj podobný kávě, který má nasládlou chuť. Recepty na kávu pro Vás připravujeme v jednom z následujících článků.
- Samozřejmě je můžete rozdrtit na mouku.
Doporučujeme žaludy před pražením trochu povařit a pojistit se tak, že odstraníte hořkost.
Samotný žalud obsahuje 18% sacharidů, 7% bílkovin a až 46% tuků. Jeho energetická hodnota je zhruba 2100kJ ve 100g, což odpovídá nutričním hodnotám například arašídů. Výživovou hodnotou 2100kJ se žaludy dají srovnávat s tučným vepřovým masem, které má ovšem samozřejmě odlišné složení. Žalud je ideální survival jídlo, jelikož se dá v nějaké formě najít po celý rok a je velice výživný.
Několikrát jsme zmínili žaludovou mouku, která se sice již moc často nikde neobjevuje, ale ještě na počátku 20.století bývala v našich zemích běžně používána a dochovalo se nám i několik receptů. Jedním, který jsme nezkoušeli, ale rozhodně by za to stál, je TENTO.
(Díky za tip Rastislave! Chystáme se na to.)
Voda obsahující tanin může být dále využita, jelikož tanin lze použít k léčbě kožních onemocnění, případně proti průjmu. Látka má mírné protizánětlivé a vysušující účinky, takže přikládání obkladu namočeného v taninové vodě na mokvající rány nebo různé opruzeniny může pomoci k rychlejšímu hojení. Tanin je doporučován také na hemeroidová onemecnění a při zvýšeném pocení.
Poznámka nakonec – Když budete nasbírané žaludy loupat, zjistíte, jaké výhody má toto survival jídlo. Kromě obsahu sacharidů a olejů v samotném žaludu očekávejte, že v polovině rozlousknutých žaludů naleznete proteinové překvapení! Pokud budete mít štěstí, narazíte na pěkné macky:
Tvrdší povahy odříznou sežrané části a ty zdravé si z žaludu nechají. Level Chuck Norris je, když si semtam zobnete červíka, kterému jste zrovna rozlouskli domeček Bohužel mi to druhé doma neprošlo…
Pro Bushcraft.cz sepsal Matyáš Vejskal.
Zdroje:
http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3084/2
Babička mi kdysi vyprávěla, že za války chodili jako děti do lesa a sbírali žaludy a kaštany právě za účelem zpestření jídelníčku a dělali z toho i omáčku, polévku a i pražili nebo pekli se solí coby pochutinu. Hlad a nedostatek naučí nejvíc, i za cenu otravy.