subscribe: Posts | Comments

Nevolnost, poruchy trávení

2 comments
Nevolnost, poruchy trávení

- Špatné trávení bývá způsobeno nesprávnými stravovacími návyky jako nepravidelná strava, příliš velké a rychle snědené porce. Způsobuje bolest břicha, špatné dýchání, nevolnost a občas i pálení žáhy.

Těžké břicho krásně uvolní čaj z heřmánku nebo z meduňky. Při lehčích poruchách trávení pijte po každém jídle nálev ze semínka kopru, ze zázvoru, skořice či z máty.  Proti překyselení žaludku, které může vést až k žaludečním vředům, působí pampeliška, jilm plavý nebo tužebník jilmový. Před každým jídlem pijte čaj ze stejných dílů fenyklu, vachty trojlisté, tužebníku a meduňky (dvě čajové lžičky na šálek). Tato kombinace podpoří trávení.

- Otrava potravinami se projevuje zvracením, průjmy a bolestmi břicha, příčinou bývá infekce bakteriemi. Otrava jídlem může lidi s oslabenou imunitou dokonce ohrozit na životě.

Do sklenice teplé vody zamíchejte čajovou lžičku zázvorové nebo skořicové tinktury a zavolejte lékaře. Ze sklenice vždy po několika minutách lehce upijte. Je důležité udržovat stálou hladinu živin, minerálů a vody v organismu, proto pijte teplou vodu s čajovou lžičkou soli a cukru na každou sklenici.

- Kocovina je problém, který asi jednou za čas potrápí většinu lidí. K prevenci se dá použít tableta jilmu plavého, který zpomaluje vstřebávání alkoholu. Nálev ze semen ostropestřce mariánského chrání játra. Při kocovině užívejte byliny, které zklidní trávicí ústrojí:

Připravte si čaj ze stejných dílů tužebníku, vachty, heřmánku a řepíku (dvě čajové lžičky na každý šálek), přidejte mletý zázvor a med, tato kombinace vám udělá dobře. Na průjem je vhodné pít černý čaj, který zklidňuje tlusté střevo.

Z organismu je potřeba vyplavit veškeré jedy, toho docílíte následujícím postupem: Po probuzení snězte 1 g pupalky dvouleté v tobolce, zapijte sklenicí vody s rozpuštěným vitaminem C a ještě jednou sklenicí vody se šťávou z celého citronu.

- Žaludeční nevolnost a zvracení dokážou člověka opravdu potrápit. K výborným lékům, které tlumí zvracení, patří například zázvor nebo galgán. Účinným prostředkem proti nevolnosti je čaj z meduňky, heřmánku nebo z máty peprné. Zkuste rozžvýkat kousek lékořicového kořene nebo tabletu jilmu plavého.

- Bolesti břicha mohou mít nejrůznější příčiny, mezi jednu z nich se řadí například stres. U postiženého pozorujeme napětí a úzkost, v tomto případě je vhodné pít čaj z heřmánku nebo z meduňky. Obě byliny dokáží uklidnit trávicí trakt a celkově uvolnit organismus.

- Plynatost mohou způsobit poruchy zažívacího ústrojí, ale i některé pokrmy jako například fazole nebo zelí. Existuje řada druhů potravin, které snižují tvorbu plynů ve střevech a tím zabraňují nadýmání, patří mezi ně například: Kmín, hřebíček, koriandr, česnek, zázvor, kopr nebo hořčice. Tyto byliny přidávejte přímo do jídla, nebo po každém jídle pijte čaj z nich připravený.

  1. Pěkné, ještě doplnit o fotky zmíněných rostlin a bude to perfektní.

  2. Honzulin says:

    Jsem velký fanda bylinek, ale musím říct, že jsem jeden čas měl takové problémy s nadýmáním a to prakticky po čemkoli, po jakémkoli jídle, že jsem si zašel do lékárny pro Espumisan, jinak bych nejspíš odletěl jak vlaštovky na podzim. :-)

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam