Postižení kůže
-Nejrůznější vyrážky a svědění mohou být například následkem alergických reakcí na některé potraviny, léky, ale i na kosmetické přípravky.
Postižené místo na kůži si umyjte nálevem z bezového květu, jitrocele nebo z heřmánku a potřete krémem z těchto bylin. Tuto proceduru opakujte v několikahodinových intervalech, dokud vyrážka nezmizí. Pijte nálev z listů lopuchu nebo z kopřivy.
- Bodnutí hmyzem může vyvolat těžkou alergickou reakci, v těchto případech je třeba urychleně vyhledat lékařskou pomoc. V lehčích případech je vhodné zklidnit podrážděnou pokožku.
Na ránu po žihadle nebo po kousnutí nakapejte ocet. Opuchlou kůži několikrát umyjte teplou vodou se lžičkou měsíčkové tinktury do jedné sklenice. Kůži dále potřete krémem s obsahem meduňky nebo aloe vera. Pro zklidnění pokožky můžete na postižené místo přiložil plátek cibule. V případě zánětu potírejte kůži krémem s echinaceou nebo s tea tree.
- Popáleniny ošetřujte jen v případě jejich malé velikosti (průměr menší než 5 cm), jestliže je postižené místo rozsáhlejší, vyhledejte lékařskou pomoc.Místo zranění omývejte několik minut studenou vodou, tím snížíte riziko vzniku puchýřů. Jakmile odezní největší bolest, potřete postižené místo krémem s třezalkou nebo aloe vera. Popáleninu volně obvažte, tím zabráníte případnému praskání puchýřů a kontaktu zraněného místa s okolím. Spáleniny sluncem ošetřujeme stejně jako jiné druhy spálenin.- Na omrzliny trpí lidé s nízkým krevním tlakem, jejich periferní cévní oběh není dostatečně silný na to, aby prohříval a zásoboval krví nejrůznější místa na těle. Pro povzbuzení krevního oběhu je vhodné užívat byliny jako andělika, zázvor nebo jinan dvojlaločný. Užívejte je v odvaru (jedna čajová lžička na šálek) nebo berte třikrát denně 20 kapet tinktury zředěné ve vodě.
Podráždění kůže je vhodné zmírnit arnikovým krémem, gelem s aloe vera, měsíčkovým krémem nebo koupelí v teplé vodě s 10 kapkami tinktury z mirhy nebo z dubové kůry. Krémy ani masti nenanášejte na porušenou kůži!
- Mozoly jsou způsobeny velkým tlakem a častým třením pokožky, v jejichž důsledku okolní kůže zrohovatí a ztvrdne. Kuří oko je drobné a bolestivé místo ztvrdlé kůže, většinou na prstech nohou.
Přiložením plstěného kolečka na postižené místo zmírníte tlak obuvi. Pokud se kuří oko zanítí, vetřete do něj česnek nebo cibuli, tyto rostliny pomohou vytáhnout hnis. Pokud se věnujete činnostem, při kterých je vysoké riziko otlaku (například hra na kytaru, posilování s činkami), potírejte si ruce dubovou pleťovou vodou nebo krémem. Bolestivost postižených míst zmírní koupel v horké vodě s několika kapkami levandulového oleje.