subscribe: Posts | Comments

Potíže očí

0 comments
Potíže očí

Zánět víček bývá způsoben bakteriální infekcí, může se však jednat i o alergickou reakci na nejrůznější kosmetické přípravky. Víčka jsou zrudlá, oteklá a na řasách se zachycují bílé šupinky. Proti infekci je třeba vnitřně užívat nálev z echinacey, který má antibakteriální účinky. Oko omývejte nálevem fenyklu a víčko potírejte léčivým krémem s aloe vera.

Zánět spojivek může být způsobený znečištěným ovzduším, dráždivými látkami nebo infekcí. Oko zrudne, zvýšeně slzí a pálí. Zánět spojivek bývá doprovázen mléčným výtokem, který slepuje víčka. Třikrát denně užívejte 5 ml echinaceové tinktury a česnekový extrakt. Vhodné rostliny na koupel oka jsou bezový květ, heřmánek či listy maliníku.

Příprava oční koupele: 15 g sušených bylin vařte asi 10 minut v 0,5 litru vody, tím získáte sterilní odvar. Ten sceďte přes jemné čajové sítko, abyste odstranily zbytky rostlin, které by mohly oko dráždit. Odvar nechte před koupelí vychladit, měl by být vlažný. Vaničku s tekutinou přiložte na oko, celé ho ponořte a několikrát mrkněte. Jestliže vás roztok pálí, trochu ho zřeďte vodou.

Unavené a bolavé oči jsou častým problémem, který se vyskytuje při přepracovanosti, čtení na špatném světle nebo při pobytu v zakouřeném prostředí. Nařežte dva plátky čerstvé okurky nebo rajčete, přiložte je na zavřené oči a alespoň čtvrt hodiny odpočívejte v zatemnělé místnosti.

Dalším problémem je senná rýma, která bývá doprovodem alergických reakcí například na pyl. Kromě podráždění nosu (časté smrkání, svědění) dochází i ke zvýšené citlivosti očí (svědění, pálení), které může přejít až k zánětu spojivek. Vhodné je provést oční koupel, použijte světlík, listy maliníku, měsíček nebo heřmánek.

Bolestivé záněty očí jsou způsobeny vystavením prudkému světlu (například při svařování nebo při pobytu v zasněžené krajině bez slunečních brýlí). Odpočívejte na temných místech, provádějte oční koupele v měsíčku nebo v heřmánku.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam