subscribe: Posts | Comments

SODIS – solární desinfekce vody

9 comments
SODIS – solární desinfekce vody

Znáte pojem SODIS? Jedná se o švýcarský sterilizační program (Solar Water Disinfection), který umožňuje zajistit pitnou vodu na mnoha místech světa, kde nemají obyvatelé planety žádný přístup k pitné vodě.

Dělá se to velmi jednoduchým způsobem – stačí vzít bezbarvou PET lahev, řádně ji vymýt, naplnit ji ne příliš kalnou vodou a položit na kovový podklad. Poté stačí nechat lahve přibližně šest hodin na slunci a UV záření ve vodě zahubí škodlivé bakterie, viry i případně parazity.

Pokud chcete zefektivnit tento způsob, postupujte následujícím způsobem:
1. Berte jen čistou a novou PET lahev, bez škrábanců.
2. Zaplňte ¾ objemu lahve čistou vodou. Pokud takovou možnost nemáte, použijte filtr z písku v ponožce nebo jakýkoli podobný.
3. Silně třeste lahví cca 30 vteřin, aby se ve vodě rozpustilo maximální množství kyslíku.
4. Dolijte zbytek a lahev zašroubujte.
5. Umístěte láhev na prosluněné místo na 6-8 hodin. Světlý kamen, folie, nebo lesklý kov pomohou urychlit proces.
6. Pokud není moc slunečno nebo voda není dostatečně čistá, nechte lahev na slunci několik dnů.
7. Pak už máte vodu zcela dezinfikovanou (99,9% živých organismů bylo zničeno).

Jak SODIS funguje?

Voda se čistí za pomoci tři mechanismů.
1. Paprsky UVA reagují s kyslíkem, rozpuštěným ve vodě, a vytváří vysoce reaktivní formy kyslíku (volné radikály kyslíku a peroxidu vodíku). Tyto reaktivní formy pak hubí mikroorganismy.
2. UVA také zabraňuje množení bakterií tím, že narušuje jejích DNA.
3. Zahřátí vody infračerveným zářením. Pokud teplota vody překročí 50°, desinfekce proběhne třikrát rychleji.

 1. vlkodlaq says:

  To je sice pěkné, ale dá se to aplikovat pouze v opravdu nouzových případech nedostatku vody. UV záření samo o sobě sice zabíjí většinu bakterií, ale má to dva háčky, za prvé je několik málo (i nebezpečných) bakterií a virů, které se množí a prosperují právě při dostatku světla a UV záření (mimo přejití varem, k tomu se vrátím) a za druhé vrstva PET, byť tenká a bez jakýchkoli úprav má schopnost pohltit či odrazit velkou část UVA i UVB paprsků. Když už desinfikovat vodu pomocí slunce, tak pomocí solárních kamen apod. (Solární kamna jsou jsou vhodně rozmístěné lesklé předměty (zrcadla, plechy, alobal) s orientací odrazu do jednoho bodu (třeba hrnek, plechovka) a takto je možno na slunci vodu převařit a to je jistota) Howg

  • Šťoura says:

   Ono když budeme důslední, tak jsou i bakterie, které nezabijí ani teploty nad 90°C.Vydrží 5000krát vyšší dávku ozáření než jakýkoli jiný pozemský organismus. Chemikálie pro úpravu vody jsou pro ně sranda. To ale neznamená, že bychom měli přest dezinfikovat vodu, ne? Podle mě je tenhle návod super.

 2. MUDr. says:

  PET lahev na slunci = čistý karcinogen. Dobrou chuť.

  • Scott says:

   Nehledě na to, že to pořád tu vodu nevyčistí od všeho možného chemického svinstva co se tam spláchne.

  • Ph.d Pjotr says:

   LoL, keby že umieraš od smädu tak by som chcel vidieť ako tú vodu odmietneš hrdina

   • Sullysun says:

    Hlavně pokud budeš umírat od smadu, tak budeš mít čás 6-8 hodín čekat a dívat se na vodu na slunci ? :-) to si radši udělám filtr a je to rýchlejší

  • amandeus says:

   Co je lepší v rozvojových zemí – zemřít za 40 let na rakovinu nebo za 3 dny na žízeň? Toť volba. Tohle je zase komentář, to není návod na výrobu vody ke kávě, ale na to jak přežít, buď v situacích, kdy člověk umírá(udělat si filtr není taky vždy možné – někdy má člověk opravdu jenom tu PET láhev)nebo žije v rozvojových zemí. A pro pseudomikrobiology – úplná sterilizace není možná, to je tak maximálně nově vzniklý ostrov sopečného původu a to na kratičký okamžik.

 3. Mikky says:

  A nebyla by lepší skleněná lahev a hlavně to má zabít jen bakterie ale tak budiš

  • Lasskoun says:

   Leda by ta skleněná láhev byla z optického křemenného skla. ;-) Zkus se za velmi lunečného dne opálit doma za oknem. Můžeš tam klidně prosedět celý den. :-D

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam