subscribe: Posts | Comments

Profil osobnosti: RAY MEARS

0 comments
Profil osobnosti: RAY MEARS

Ray Mears – Otec Bushcraftu

Poklud hledáte opravdovou ikonu bushcraftu, pak to bude jistě Ray. Absolutní nadšenec do všeho přírodního, který prozkoumal snad každou z tradičních technik. Není tolik spojován s komercí, ale i on má svoje televizní show a značkové produkty, ale tento baculatý chlapík na Vás prostě nemůže neudělat skromný dojem!


 

Raye nezajímá jak přežít, jak být cool nebo jak vypadat drsně při horolezení. Jeho styl je úplně jiný. Sám tvrdí, že televize je pro něj vedlejší a že rozhodně není celebritou. V pořadech ho vidíte, jak sedí s Inuity v iglů a hraje jejich rodinné hry, vyrábí kanoi z březové kůry nebo se pokouší s africkými kmeny rozdělávat oheň. Nemá s sebou žádné super značkové oblečení, jen bavlněné košile nevýrazných barev a pár kusů oblečení, které nestřídá. Nemá třeba klasickou zimní bundu, ale vyšívaný zimní kabátec bílé barvy, který často nosí na své výpravy do oblastích, kde mrzne až praští.


 

Štvou ho lidé, kteří se vydávají za experty na přežití a přitom nevěnovali dostatek času osvojení si základních dovedností. Nejhorší je pokud jejich „dovednosti“ začnou předávat dál. Dál ho štve, když někdo jde do divočiny bez vybavení nebo znalostí a především Bear Grylls, který si do přírody nebere skoro nic, předvádí kaskadérské kousky a dává tak mladým velmi špatný příklad. Mladí pak chodí do divočiny a myslí si, že si vše včetně znalostí prostě koupí. Bear sám o Rayovi dokonce potvrdil, že je „mnohem tvrdší než on“ a to i přesto, že ho Ray dříve nazval „skautíkem“ a „showmanem“.

 

Mears nesouhlasí s označením „expert na přežití“, protože on se na žádnou katastrofu nepřipravuje. Jen si užívá to, co miluje nejvíc – přírodu. Takže před ním radši používejte termín „bushcraft“!!! Dál má spoustu výhrad k televizním producentům a jejich přístupu k dokumentárním pořádům. Jednou ho například požádali, aby přešel písečnou dunu v poušti a získali tak záběr z perspektivy. On se naštval a řekl, že nebude chodit pouští, že to je kravina a nikdo by to nikdy neměl dělat.


 

1.Historie

Ke vztahu, jaký má Ray k přírodě, vede velice dlouhá cesta. Raymond Paul Mears se narodil 7. února 1964 v Londýně. Už od mala rád chodil do lesa a pozoroval zvířata. Jelikož neměl mnoho peněz a rád trávil čas venku, musel imrovizovat a místo tábornického vybavení hledat jiné, improvzované cesty. K tomu ho vedl jeho učitel juda, veterán druhé světové války pan Kingsley Hopkins. I Ray by začínal u armády, přesněji u mariňáků. Bohužel nebyl ze školy přijat do služby kvůli jeho zrakovým obtížím. Po krátké zkušenosti s kancelářskou prací v Londýně, se rozhodl svůj život posunout na tu správnou cestu a začít se věnovat škole Bushcraftu Woodlore.

V roce 1992 se oženil se Rachel, kterou potkal na jednom z kurzů, které pořádal. Rachel nešťastně zemřela v roce 2006 na rakovinu prsu a její popel byl roztroušen v Ashdown Forest blízko jejich domova. V současnosti Ray žije se svou druhou manželkou Ruth (od roku 2009) a nevlastním synem.

Ray si také prožil nehodu, ze které vyvázl živý jen náhodou. Při natáčení ve Wyomingu v roce 2005 se zřítila helikoptéra, která zrovna prováděla riskantní manévr a v níž Ray a jeho tým seděli, škrtla o zem a rozlomila se na kusy. Během pádu byla protržena palivová nádrž, naštěstí však palivo nezačalo hořet. Ray, celý promočený palivem, vyvázl bez zranění a aktivně se zapojil do záchrany svých kolegů.

 

2.Pořady, Média a další

V televizi se poprvé objevil v roce 1994 během dokumentární série BBC o stopování („Wild Tracks“ a „Tracks“). Od roku 1997 uvedl několik dalších pořadů:

  • „Ray Mears‘ World of Survival“ (BBC, 1997-98)
  • „Ray Mears‘ Country Tracks“ (BBC, 1998, 2002-03)
  • „The essential guide to rocks“ (BBC, 1998)
  • „Ray Mears‘ Extreme Survival“ (BBC, 1992-2002)
  • „Ray Mears‘ Adventure Special“ (BBC, 2001)
  • „Ray Mears‘ Real Heroes of Telemark“ (BBC 2003) kde popisoval příběhy lidí, kteří se zúčastnili Operace Telemark (za druhé světové války byla v rámci této operace zničena továrna na výrobu těžké vody v Norsku, což oslabilo německý jaderný program).
  • Ray Mears v divočině „Ray Mears‘ Bushcraft“ (BBC, 2004-05)
  • „Ray Mears‘ Wild Food“ (BBC, 2007)
  • „Ray Mears‘ Goes Walkabout“ (BBC, 2008) Cesty po Austrálii, kde potkává domorodé obyvatelstvo.
  • „Ray Mears‘ Northern Wilderness“ (BBC, 2009) Kanada.
  • Kurz přežití s Ray Mearsem „Survival with Ray Mears“ (ITV, 2010)
  • Divoká Británie očima Ray Mearse „Wild Britain with Ray Mears“ (ITV, 2010, UKTV 2011)
  • „Ray Mears: Close Encounters“ (ITV, 2013)
  • Divoký západ očima Ray Mearse „How the Wild West Was Won with Ray Mears (BBC, 2014) Pořad odkrývající mnohá tajemství Divokého Západu, indiánů a možná i odpovědi na otázku kam se poděli bizoni z Velkých Prérií. Ray jako správný milovník bushcraftu poukazuje na nesmyslnost mnoha záležitostí, jako té s bizony. Věděli jste, že lovci v té době museli močí chladit hlavně svých pušek?
  • „Wilderness Walk with Ray Mears (2014)

 

Abychom to trochu odlehčili, řekněme si o něčem zábavnějším. „The Graham Norton Show“ je talkshow asi jako u nás Show Jana Krause. V tomto pořadu Raye poprosili, aby rozdělal oheň třením. To se mu k překvapení všech ale nepovedlo! Pro větší adrenalin byl celý set před natáčením speciálně upraven nehořlavým sprejem. :D Filuta Ray si s tím ale nakonec hravě poradil – koukněte jak:

 

Ale jinak i to tření docela dává!

 

Ray provozuje školu bushcraftu jménem „Woodlore“, kterou založil už v roce 1983 a kde se můžete zúčastnit těch nejlepších kurzů bushcraftu (nikoliv pouze přežití) a zároveň nakoupit ověřené, kvalitní produkty. Pokud byste se chtěli dozvědět víc, podívejte se zde: raymears.com. Nicméně týdenní kurz vás vyjde v přepočtu na minimálně 18 000,- Kč, kratší dvoudenní potom na 9 000,- Kč.


 

Ray pomohl policii vystopovat zločince Raoul Moata v roce 2010, který zastřelil 3 lidi během dvou dnů a vydal se na útěk. Neptejte se, jak Raoul skončil.



 

Ray samozřejmě napsal i pár knih, které si necháváme na závěr. Bohužel žádné nebyly přeloženy do češtiny, ale rozhodně patří k tomu základnímu, co byste přečít měli (psali jsme TADY)

  • „The Survival Handbook“ (1990)
  • „The Outdoor Survival Handbook“ (1992)
  • „Ray Mears‘ World of Survival“ (1997)
  • „Bushcraft“ (2002)
  • „Essential Bushcraft (2003)
  • „The Real Heroes of Telemark: The True Story of the Secret Mission to Stop Hitler’s Atomic Bomb“ (2003)
  • „Ray Mears‘ Bushcraft Survival“ (2005)
  • „Wild Food by Ray Mears & Professor Gordon Hillman“ (2007)
  • „Ray Mears Goes Walkabout“ (2008)
  • „Vanishing World – A life of Bushcraft“ (2008)
  • „Northern Wilderness“ (2009)
  • „My Outdoor Life“ (2013)

 

Tak kdo je pro vás číslo jedna? Ray Mears nebo Bear Grylls (jeho profil najdete TADY)?

 
Pro Bushcraft.cz sepsal Matyáš Vejskal.
 

Zdroje:

http://www.mirror.co.uk/3am/celebrity-news/exclusive-tv-survival-guru-ray-312368

http://www.express.co.uk/entertainment/tv-radio/429562/Ray-Mears-My-brain-is-20-while-my-body-is-a-few-years-older

https://en.wikipedia.org/wiki/Ray_Mears

http://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/northamerica/usa/10841785/Ray-Mears-In-many-ways-Americans-are-a-beautiful-people.html

http://www.theguardian.com/tv-and-radio/2013/sep/04/ray-mears-it-found-me-great-outdoors

http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1057485/Ray-Mears-IS-tougher-admits-Bear-Grylls.html

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam