subscribe: Posts | Comments

Domov uprostřed Aljašky

0 comments
Domov uprostřed Aljašky

Nevycházíte dobře se sousedy? Takové problémy rozhodně nemusí řešit rodina Atchleyů, kteří už 18 let žijí uprostřed Aljašky, přes 300 kilometrů od nejbližšího města. Jejich život mimo civilizaci nedávno zdokumentoval fotograf Ed Gold.

 

David a Romney Atchley se rozhodli pro koupi srubu uprostřed aljašské divočiny v roce 1999.

 

David byl původně počítačový expert, Romney pracovala jako servírka. Ani jeden neměli žádné rozsáhlé znalosti v oblasti přežití v přírodě a začátky tedy byly dost těžké. Hned první noc jim do skladu jídla vnikl medvěd a většinu zásob vyplenil.

 

Medvědi a další divoká zvěř nepřestali za ta léta být hrozbou, a tak se Atchleyovi nikam nehnou beze zbraně.

 

Srub u Nowitna River, který se stal manželům Atchleyovým novým domovem, měl původně rozměry pouhé 3 x 4 metry. Nyní v něm žijí s třináctiletým synem Skyem a psem a srub si rozšířili na 6 x 8 metrů. Kromě toho mají k dispozici ještě malou saunu a suchý záchod, který nemá dveře, takže máte krásný výhled do přírody, ale v aljašské zimě (kdy teplota klesne i na –40 až -50 stupňů Celsia) se krajinou moc dlouho kochat nemůžete.

 

Maso si obstarávají lovem, nejčastěji je na jídelníčku losí maso. Jinak ale většinu potravin získávají z civilizace, kam David jezdí dvakrát do roka na sněžném skútru. Zásoby na dva roky pak uchovávají v díře obložené dřevem, vykopané v permafrostu, která jim nahrazuje ledničku.

 

Vodu získávají ruční pumpou z nedalekého pramene a pokud chtějí teplou sprchu (nebo spíš koupel v malinké plechové vaně), tak si ji musejí ohřát.

 

Teplo zajišťují dvoje kamna, elektřinu poskytují solární panely a powerbanka vytvořená z autobaterií, která se dobíjí pomocí benzínového generátoru. Spojení s civilizací v podobě internetu zde ale nečekejte. David takové vymoženosti zásadně odmítá a jediný kontakt s okolním světem zajišťuje satelitní telefon, který je určený jen pro případy nouze a jednou za měsíc pro hovor s rodiči Romney.

Za světla Atchleyovi převážně loví a chystají dřevo na topení. Když jim docházejí peníze, David pracuje ve 150 kilometrů vzdálených dolech nebo ve městě prodává vlastnoručně vyrobená trika a kožešiny z ulovených zvířat.

 

Večery rodina tráví hrou na kytaru, hraním deskových her a kouřením marihuany, kterou si ve srubu pěstují. Jednoduše život, který by jim záviděl každý hippie – dělají si co chtějí, kdy chtějí a za přítomnosti opiátů a kanabinoidů.

 

Pro dospělé manžele to může být ideální život, oproštěný od civilizace, ale v případě třináctiletého kluka už se o tom dá silně pochybovat. Skye bude mít sice do života v divočině řadu praktických dovedností, ale kontakt s civilizací jednou ročně je pro teenagera žalostně málo. Jeho rodiče v tom ale žádný problém nevidí a označují syna za „sociální experiment“. S výukou syna si hlavu moc nelámou a „krutost a zbytečnost“ civilizace mu dokazují na videohře GTA.

 

Co takovému způsobu života říkáte? Šli byste do toho nebo radši z civilizace utečete jen jednou za čas? A je takový způsobu života vhodný pro dítě?

 

Zdroje:

https://www.thesun.co.uk/living/3974780/meet-the-atchleys-the-worlds-most-remote-family-who-live-hundreds-of-miles-from-civilisation-with-only-hungry-bears-for-company/

http://www.bbc.com/news/in-pictures-39418054

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam