subscribe: Posts | Comments

Bear Grylls a Barack Obama v jedné show – jak toto dopadne?

4 comments
Bear Grylls a Barack Obama v jedné show – jak toto dopadne?

Bear Grylls je známou osobností ve světě survivalu, nicméně se zdá, že jeho komerční úspěch zastínil samotné dobrodružství, které bylo v jeho původních pořadech mnohem hmatatelnější. Do vánočního dílu Running wild with Bear Grylls si tak pozval samotného prezidenta USA Baracka Obamu.

Oficiální video na YouTube vypadá spíš jako óda na globální oteplování, ale nenechte se zmást:

 

Barack nechodil jen kolem tajícího ledovce a nezamýšlel se, se zádumčivou hudbou na pozadí, o velikosti změn dopadajících na matičku Zemi. Pan prezident si vyzkoušel spoustu věcí, ale jednu věc odmítl. Nenapil se své vlastní moči, což je kousek, který Bear zkouší s mnoha jinými celebritami (například s mou milovanou Michelle Rodriguez si v její moči uvařili myš).

 

Zde máte video, pokud jste to ještě neviděli:

 

Barack se k tomuto mírně nechutnému tématu vyjádřil celkem jasně: „Předpokládám, že v extrémní situaci, to je něco, co bych udělal – pokud by alternativou byla smrt. Rozhodně to není nic, na co bych si chtěl zvykat. A nejspíš bych to neudělal ani kvůli TV show.“

Nicméně si dvojce dobrodruhů pochutnala na zbytcích lososa, kterého Bear prezidentovi naservíroval (samozřejmě ho předem otestoval vrchní ochutnavač, zda není otrávený). Barackovi to ve finále chutnalo, ale když zjistil, že jde o zbytky medvědem nedojedené mršiny, zeptal se Beara, jestli to nemohli radši vynechat.

 

Zbytek byla jen procházka podél řeky, trocha povídání o medvědech, moči, globálním oteplování, o rozdělávání ohně a na závěr společná modlitba. To vše probíhalo v poklidné atmosféře za dohledu cca 50 členné ochranky presidenta Obamy.

 

A tím se dostáváme k té největší bombě a to je otevřený dopis prezidentovi Obamovi, který sepsal sám velký copatý guru Cody Lundin (americký bushcraft expert, známý tím, že nenosí skoro nikdy boty).

 

Z angličtiny pro vás volně překládáme pár nosných myšlenek celé kritiky:

Mé srce ztěžklo, když jsem se dozvěděl, že se objevíte s Bearem Gryllsem v hyper-skriptované televizní show. Vaše rozhodnutí „naučit se“ techniky přežití od herce, který hraje instruktora přežití v televizi tak ještě více zkalilo vody pro lidi, kteří by se chtěli naučit opravdové technicky, které jim a jejich blízkým pomohou v nebezpečí.

Máte mezinárodní vliv. Příležitost vzdělat miliony lidí ohledně bezpečnosti a připravenosti v divočině byla promrhána. ….

Lépe připravení, odolnější a silnější občané jsou výhodou pro nás všechny. Toto je záměr původního tréninku přežití.
Měl jste možnost trénovat s opravdovými instruktory přežití na Aljašce – je nás tu hned několik. Místo toho jste si vybral podporovat dezinformace, které mohou a již dokonce zabili lidi. Vaše působení v tomto pořadu ospravedlňuje tyto dezinformace a dělá snahu o záchranu lidských životů profesionálním instruktorům o mnoho těžší.

Na závěr jedna věc. Když se vás Edward (křestní jméno Beara Gryllse – pozn. redakce) bude snažit přesvědčit vypít vlastní moč místo křišťálově čisté balené vody z produkčního chlaďáku, tak to nedělejte.

 

Něco vám tu nesedí? Tento otevřený dopis byl publikován v srpnu 2015, tedy skoro 4 měsíce před tím, než byla show v TV! Cody má Beara dobře přečteného!

Davy lidí tuto show považují za vyumělkovanou součást mediální propagandy hlavy USA, druhým se líbil poklidný duch celého pořadu a vzniklé pouto mezi oběma muži, které dokonce nazývají jako „bromance“ (tedy bratrská-romance). Obecně na BG existuje spousta rozporuplných názorů, týkajících se jeho akčně-vypadajících televizních pořadů či designové edice vybavení od nožů a mačet Gerber, přes polní lahve až po hromady oblečení.

Co říkáte vy, dá se na tom najít něco pozitivního?

 1. ondrej-n says:

  A díky komu se hodně lidí začalo zajímat o bushcraft, chodit více do přírody a obdivovat její krásy?? Není to díky Bearovi který je tak populární že jeho seriál viděl snad každý? Já bych to tak černě neviděl…sem svědkem toho jak kvůli Bearovi vstalo hodně lidí od počítače a šlo do přírody!!

  • Tento názor zastávám i já! Discovery Channel s BG je odrazový můstek pro Raye Maerse a vlastní výpravy ven :-) Ale zeptně se koukám na nějaké jeho díly a uznávám, že je to trochu úlet…

  • Jirka says:

   Ja mam gryllse rad od zacatku jeho tv kariery, hlavne proto ze je to prdel,nic moc uzitecnych informaci sem si z toho nikdy nevzal ale treba ted ty nove dily s celebritama se mi libi pac se musej nejak projevit a spousta z nich mne prekvapila ze sou to docela prijemny lidi. Musim dat za pravdu kolegovi nademnou…on je jediny z lidi kolem pobytu v prirode kdo se dokazal posunout do popkulturni roviny…treba lundina se snazim sledovat co to jen jde pac se mi libi jeho filozofie ale z laicke verejnosti ho nikdo nezna…na gryllse vsichni picujou ale myslim ze jde jen o zavist jeho komercniho uspechu,brat vazne ho opravdu muze jen idiot

 2. Yarda says:

  Pořád lepčí jak výměna manželek :) .

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam