subscribe: Posts | Comments

CHKO Brdy – jižní část – Padrťské rybníky, Praha, nádrž Pilská

4 comments
CHKO Brdy – jižní část – Padrťské rybníky, Praha, nádrž Pilská

Tak je to tady. Vojenský újezd Brdy postupně zanikal prakticky od 90.let, ale konkrétně o Brdech se v souvislosti s optimalizací vojenských újezdů mluvilo až od r. 2011. V první fázi byly zpřístupněny jeho okrajové části a od 1.1.2016 se jedná o 26. chráněnou krajinnou oblast u nás.

Prochřoustal jsem si to z Mirošova, přes Padrťské rybníky, kolem vrcholu s rozhlednou Praha, až k nádrži Pilská a dolů do Příbrami. Procházka tajícím sněhem měla kolem 30km, čas nic moc (byl to hlavně pracovní výlet, takže spousta focení atd.)

 

A moje hodnocení? Je to naprosto jiné CHKO, než všechny ostatní.

Nenajdete tu kromě okrajových cest zatím žádné trasy KČT, žádné rozcestníky nebo tabule s informacemi. Cestu si dobře naplánujte už doma a zjistěte si, co zajímavého tam můžete navštívit. Místo turistických značek v Brdech ale najdete tisíce stromů obtěžkaných cedulí „POZOR – SMRT“, varující před scházením z cest kvůli možnosti nálezu nevybuchlé munice. A pak také občasné cedulky s GPS pozicí a číslem na policii a armádu – asi kdyby se něco nepěkného stalo. :)

 

Prostředí je to krásné, naprosto opuštěné a pouze s několika stopami civilizace. Tou první jsou cesty pro pásová či kolová vozidla, které hustě brázdí bývalý vojenský újezd – jsou značené 2 žlutými pruhy a mohou to být silnice asfaltové, či dlážděné, anebo napůl zarostlé bahnité cestičky.

 

Druhou známkou činnosti lidí jsou veškeré artefakty patřící k myslivosti a lesnictví – posedy, chajdy se zrním, krmelce, obory. Poslední skupinou jsou vojenské zbytky – pokud narazíte na kovovou desku v polích, jste nejspíš uprostřed bývalé dopadové plochy střelnice. Dále tu jsou různé betonové zátarasy, kovové konstrukce, domečky, bunkry a mnoho dalšího.

 

Nadchla mě přítomnost mnoha potůčků s absolutně čistou vodou, u kterých nemusíte řešit, zda náhodou neprotekly kolem 2 domků, které by do nich vypouštěly antikoncepcí nasáklé olejovité splašky. Profil je na okrajích ploší, ale ve střední opuštěné části už se při výšlapech trochu zapotíte.

 

CHKO doporučuji zatím těm odvážnějším z vás, pro zbytek chybí podstatné značení a možná i pyrotechnická asanace částí lesa. Sice jsem neodolal a na nějaké skály či lomy se podívat zašel, ale pocitově se mi nelíbila nutnost chodit pouze po cestách – uvidíme, zda se vůbec někdy někomu něco stane, nebo se to časem trochu zmírní a z Brd se tak stane prostor vhodný pro toulání a bushcraft.

 

Co vás na Brdech láká nejvíce? Mám v plánu příště obhlídnout severní část kolem Jinců, tak mi klidně dejte nějaké tipy :-)

A kdybyste na své cesty potřebovali nějaké to kvalitní vybavení, doporučujeme našeho partnera – internetový obchod Top-Armyshop.cz.

 1. Jirka says:

  do brdu jezdim uz nejakej ten rok,dokonce jsem mel nekolik let vstupak a tak nesu „zverejneni“ velmi nelibe pac ten klid co tam byl,na ten uz se da dneska narazit malokde.Dokonce jsem od zacatku roku potkal trebas uz i cyklisty tam kde sem dosavad nepotkal lidi nikdy,natoz pumpickare,a jak se pumpickari chovaji ke svemu okoli vsichni vime….

  jinak jsem se toho hodne natoulal i mimo cesty a nikdy se mi nic nestalo ale snad z toho budou lidi dal podelani,aspon tam bude klidek :)

 2. uby says:

  Ty „cedulky“ jsou trauma body. Slouzi k lokalizaci pri mimoradne udalosti. Slouzi celemu IZS nejen policii a vznikly kvuli civilnimu, nikoli vojenskemu sektoru.

 3. vlkodlaq says:

  Jak řekl Jirka, souhlas. Pokud se mi někde líbí nějaký kousek přírody, tak je největší chyba se o tom šířit, zvláště pak na internetu. Je totiž reálná šance, že si to na netu přečtou lidi a ti tam pak můžou přijít a z oblíbeného kousku přírody je jen další park plný hovad dělajících jen bordel a kravál, zmíněných pumpičkářů a zajdu-li do extrému, tak i gremlinů (dětí) a matek s kočárama. Proč to děláte? Taky mám pár svých oblíbených kousků přírody, které jsem pracně nacházel a dá se tam i pár dní nenarazit na člověka, ale určitě se o tom nebudu šířit. Někdo by mohl nadhodit, že jsem sobec, klidně, cokoli, hlavně když příroda zůstane pěkná a pokud možno bez lidí.

  • Pak byste asi měl zvážit, zda nadále setrvávat v ČR. Věřím tomu, že v jiných částech světa narazíte na mnohem méně lidí a prakticky žádné gremliny, takže nebudete muset pracně na internetu vysvětlovat, proč si různá místa tutlat pro sebe. Někdo by mohl namítnout, že vás neberu vážně a měl by pravdu. Příroda je tu totiž hlavně pro lidi a problém je trochu jinde.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam