Co je to fatwood?
Může to najít v každém obchodu s outdoor potřebami. Obvykle se to jmenuje Tinder Dust, Fatwood nebo Tinder on a Rope. Česky se tomu říká smolné dřívko a není to nic jiného než kousek dřeva, které obsahuje vysoké procento pryskyřice (tudíž i hodně hořlavého terpentýnu).
Proč je tak super?
Díky vysokému obsahu pryskyřice snadno vzplane, dobře hoří a není potřeba se bát jeho zvlhnutí. Stačí si trochu nastrouhat, škrtnout a už jen přikládat.
Na jakém stromu hledat?
Hledejte na borovicích – ty obsahují 3-8% pryskyřice. Její smůla dobře hoří a na tomto stromu fatwood najdete nejčastěji. Ale například i smrk (1-2%) dokáže vytvořit části s vysokým obsahem pryskyřice.
Komerčně zabalený fatwood se chlubí až 80% obsahem pryskyřice z mexických borovic. Je otázka nakolik to je marketing a jaká je šance najít podobně kvalitní kousek v přírodě.
Kde přesně hledat?
Je jedno, jestli najdete vzrostlý strom nebo pařez. Rozlišujte mezi shnilým stromem, mokrým borovým dřevem, které je do červena stejně jako u smolného dřívka a tím co doopravdy hledáte. Pokud to voní a je to plné pryskyřice, pravděpodobně jde o fatwood. Rozhodně to poznáte.
Spodní větve obsahují část doslova nasáklou pryskyřicí (vytékající pryskyřice ze stromu je dobrým indikátorem, kde hledat). Strom se napumpováním pahýlu po větvi snaží zabránit hnilobě a pronikání vlhkosti do stromu. Pokud to čistě odříznete, není to pro strom velká rána, ale dělejte to prosím s citem. Případně se dají najít i celé pařezy, ale tam daleko jsem se nikdy nedostal. Naši předkové věděli, že jádro borovice, ideálně v 8-10let starých pařezech bylo pro sběr smůly nejvhodnější.
Máte zkušenosti se smolnými dřívky? Kde hledáte?
Zdroje:
hss.barok.org
ramblinjim.com
Já mám zkušenost s borovicemi rostoucími na ne uplně pro život dobrých místech. třeba nad Orlickou přehradou ve vyschlých skalách. na spodních částech kmene bývají na první pohled trochnivé větvičky a pahýlky.. tak to je ončo…
Už jako kluk jsem ze všech smolnatých stromů sbíral do plechové krabičky od čaje vyschlou smůlu, takovou tu už drolivou, kterou stačilo trochu nasypat na vatu z akátu nebo bodláku a tak jsem nejčastěji rozdělával oheň (i když v tu dobu byl firesteel věc vcelku neznámá, takže sirkama nebo lupou). Fatwood má výhodu v lepší transportovatelnosti, v přírodě se však mnohem hůř hledá a tak klasické sbírání vyschlé smůly je pro mě určitě lepší, snažší a praktičtější.
Hlavně jsem chtěl říct, že to není něco, za co bych platil.
Pro případ nouze:) To dělám tak, že si naštípu kousky dřeva, které potom ponořím na pár dní do jedlého použitého oleje, vyjmu, nechám vyschnout a zabalím do papíru a nosím sebou. V případě nouze, pokud je mokro nebo tak to používám tak že z toho nařežu třísky a použiju k roztopení. !!! Velkou výhodou je že podle použitého oleje se tomu dá dát i vůně:):):)!!!
Kaze