subscribe: Posts | Comments

Pobyt trampů v lesích je nyní legální

54 comments
Pobyt trampů v lesích je nyní legální

Pěkný dárek k 95. výročí trampského hnutí je připraven pro všechny české příznivce tohoto společenského fenoménu. Ministerstvo životního prostředí schválilo novou prováděcí vyhlášku, která označuje tramping za součást českého kulturního dědictví. Často diskutovaná a pro mnohé kontroverzní forma pobytu v přírodě se tím plně legalizuje. A to včetně povolení vstupu do soukromých lesů a na chráněná území.

Legalizace trampingu je významnou změnou pro početnou skupinu občanů, na jejichž zájmovou činnost bylo dosud pohlíženo s despektem. „Jsem tvrdej chlap, ale dneska bych radostí brečel jako želva,“ říká šerif T. O. Mladé sny Ing. Bohumil Křížek (71), v komunitě známý pod přezdívkou Bill Stín. Stojíme spolu v bývalých Svatojánských proudech, kde se před sto lety začaly rýsovat základy koncepce trampského hnutí a bavíme se o novém vládním nařízení.

Kontroly trampů budou spolu s policisty zajišťovat myslivci, jejichž nestrannost garantuje odborný dohled úředníků Lesů ČR. Českomoravská myslivecká jednota si od zavedení společných hlídek slibuje snížení počtu smrtelných zástřelů osob způsobených myslivci, neboť policisté jsou vybaveni neprůstřelnými vestami a alkoholtestery.

Psanci moderní doby

„Všichni nás pronásledovali,“ vzpomíná Ing. Křížek na mnohá příkoří, prováděná za první republiky četníky, později nacisty a po válce komunisty, které po sametové revoluci vystřídali ochranáři. „Vůbec nejhorší byli myslivci a hajní, ti po nás šli pořád, za každého režimu, ovšem tomu je teď konec. Můžu jít dolů do osady s hlavou hrdě vztyčenou a silným, pevným hlasem říct ženě: Marry, sbal mi usárnu, jedu do lesa, protože jsem tramp! Nikdo už mě nebude uprostřed noci budit a pokutovat,“ dodává s úlevou Křížek.
Naděje starého muže potvrzuje i tiskový mluvčí Ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík: „Aktuální vyhláška plně legalizuje tzv. tramping a přidružené jevy, jako je například pořádání potlachů, budování srubů v rezervacích a drobný lesní pych.“ Ministerský mluvčí však současně varuje, že vyhláška se vztahuje pouze na členy trampského hnutí jako součásti nehmotného kulturního dědictví České republiky. „V legislativní úpravě nyní navazujeme na precedent s myslivci, kterým je umožněno vstupovat na soukromé pozemky, jsou-li součástí honitby. Musí ale prokázat, že jsou členy hnutí – a podobně tomu bude s trampy. Jinak by si mohl rozdělávat ohně v lesích skutečně každý,“ konstatuje Vitík.

Tramping je především stav duše

Vyhláška inspirovaná požadavky pražských trampských intelektuálů byla připravena ve spolupráci s krajskými zastupiteli, výklad definice trampa ale zůstává nejasný. „Popravdě, tohle jsme neřešili a při kontrolách necháváme prostor pro regionální zvyklosti,“ přiznává jedna z autorek, právnička Carmen Borová, které mezi trampy nikdo neřekne jinak než Zrzka. „Ale čekáme, že příslušné orgány budou tolerantní, tramping je přeci především stav duše. Pokud dříve dokázali trampa poznat a pokutovat, dnes by ho přeci měli poznat a nepokutovat,“ předpokládá Borová.
Stánky s homologovaným trampským vybavením rostou na frekventovaných stezkách poblíž stálých kontrolních bodů jako houby po dešti. Na snímku provozovna rodinných příslušníků myslivce Karla Mareše z Poličky, kde se od letošní sezóny nabídka rozšíří o lopatky, celty a zpěvníky, aby si mohl kontrolovaný tramp nahradit problematické části výbavy. Po zaplacení správního poplatku lze požádat o certifikaci hned na místě bez nutnosti vracet se do kamenného obchodu ve městě.
Mluvčí MŽP Vitík ale subjektivní výklad vyhlášky odmítá: „Orgány státní správy nemohou postupovat na základě nějaké dojmologie, paní Borová jako právník to musí vědět.“Od začátku roku ministerstvo rozesílá do regionů podrobnou informační brožuru, podle které kontrolní orgány rozpoznají, kdo je trampem a kdo se za něj jen vydává.„Brožura vznikla po konzultaci s předními trampskými autoritami, se kterými jsme v kontaktu přes internet. Kontroly budou probíhat už na nádražích a v restauračních objektech, aby skuteční trampové nebyli v lesích rušeni nějakými kovbojíčky,“ upřesňuje Vitík a nabízí jeden výtisk publikace zdarma pro potřeby naší redakce.

Nový systém v provozu, pilotní oblastí je Český ráj

Letmé nahlédnutí do informační brožury potvrzuje, že ministerstvo bere chystané změny vážně. Policisté a členové lesní stráže mohou nyní při odhalování falešných trampů zhodnotit řadu faktorů, jako je například délka nožů, styl zabalení usárny nebo umělecká kvalita provedení domovenek. Nový systém se osvědčuje v dosud problematické oblasti Českého ráje, která byla vybrána jako testovací. „Jen za minulý týden jsme poslali domů na dvacet falešných trampů,“bilancuje šéf stráže ochrany přírody Petr Šoltys z Jičína. „Devíti z nich jsme museli z rukávů strhat vadné domovenky, které neobsahovaly znak woodcraftu a výstroj pěti kontrolovaných osob obsahovala oděvní součásti neamerického původu, včetně neoriginálních usáren.“
Petra Šoltyse jsme zastihli uprostřed práce v jeho jičínské kanceláři, kde sídlí centrální evidence trampů pro oblast Českého ráje. Při implementaci nové náročné agendy pomáhá zaměstnancům úřadu moderní výpočetní technika.
Poblíž Kozákova byla dokonce odhalena skupina mladíků, kteří se pokoušeli proniknout do lesa s goretexovými bundami, nafukovacími karimatkami a mobilními telefony. „Když se o tom doslechli oba opravdoví trampové, které evidujeme v oblasti Příhrazských skal, velice nám děkovali,“ ohlíží se Petr Šoltys za největší aférou z minulého týdne, o které informovala televize Nova i většina celostátních deníků.

Legální tramping má i své odpůrce

Zavádění trampské vyhlášky do praxe přináší vedle většinového kladného přijetí také první problémy s radikálnějšími členy hnutí. Několik trampů, kteří v Českém ráji neprošli kontrolami, se místo sebereflexe a investic do homologované výbavy raději vydali cestou obstrukcí. Hromadně se odvolali ke krajskému ředitelství v Hradci Králové a vesměs všichni si stěžují na nestandardní průběh testů.
Ještě tvrdší kroky, podle právních expertů už na hraně zákona, zvažuje skupina rebelů, operující na území CHKO Křivoklátsko. „Tramping je svoboda, je to náš odpor proti paďourům a měšťákům,“ sdělil v tiskové zprávě vůdce rebelů, skrývající se pod smyšlenou internetovou identitou Višňák, který ihned začal zprávu šířit prostřednictvím sociálních sítí. „Nenecháme se svázat nějakým vnuceným nařízením. Vyrazíme z města v zeleném a s usárnami, ale jakmile budeme za kontrolním bodem a dostaneme se do lesa, schováme to a natruc si oblečeme pestrobarevné nepromokavé bundy, pustíme nahlas rádio a oheň si rozděláme benzínem,“ uvádí se v prohlášení křivoklátských radikálů, které nese jasné známky organizovaného odporu.
 1. matus says:

  ale viete co to znamena ? … aby sa vas to tykalo musite vyhovovat…. tj.: spravna vystroj … kolko je vas tu takych co jazdia s uzdou a bowiakom ? v kanadach ? a ma original domovenky ? howgh .ahooj

  • admin says:

   Ano, nese to s sebou jistá omezení, ale konečně jde o velký posun směrem k legalizaci naší činnosti! :D

   • Pes says:

    Zdravím, po minutě čtení mi bylo jasné, že jde o recesi a divím se, kolik lidí na to naskočilo.

    • Mikin says:

     Taky se divim. Infobaden je navic plny podobnych recesi jako napr. „K Praze se blizi tanky generala Okamury“.
     Jak videt, maji nekteri kamaradi „pomale zapalovani“. :-)

    • Tims says:

     No tak tyhle bláboly o homologovaném vybavení jsou zajímavé takových let jsem jezdil do lesa a to jsem ani usárnu neměl jen obyčejný český bágl velkou polní vz60 ještě po dědovy a ted abych se s tím bál vytáhnout paty do lesa i nůž od mikovu co mám x let mi seberou když bude o centimetr delší než muže být.
     Domovenku už taky nemám parta se rozpadla a do nové TO jsem zatím nešel tak budu chodit do lesa max jedině na houby.:-)

 2. Rychlon says:

  Hmm… a co třeba takoví skauti? Nevim jak mám ten článek chápat, ale i oni u nás mají stoletou tradici a přírodu nectí o nic méně a to že maj kroje na kterých není znak woodcraft a nemaj usárny a parkery tak tam nesmí? A co třeba takoví samotáři? Co nemaj domovenky ale v přírodě se umějí chovat leckdy líp? Píše se tu, že je tramping svobodné myšlení, ale už je tu daná požadovaná uniformita.. A ja myslel, že trampove nechtejí mít s uniformováním nic společného.. Nevím jak to mám chápat, zatim z toho mám smíšené pocity…

  • admin says:

   To je sice pravda, ale je to jako obvykle o lobbingu, rozpočtech a dotacích. Prostě a jednoduše skupina Trampi byla zastoupena silněji a jednala aktivněji. Rozhodně to však nebrání skautům či samotářům vstoupit k ním do hnutí. Koneckonců všechny nás spojuje láska k přírodě, ne? :D

   • mamlin says:

    Velice krásně napsáno, avšak podle mého názoru dosti slepě.
    Někdo začne vyrábět originál schválené nášivky…
    Všichni kdo mají rádi přírodu se musí registrovat u Trampské organizace…
    Myslivec bude znalec přes originální usárnu, a ostatní vybavení…
    Proč bych měl zahodit svůj trekový batoh a vytáhnout ze sklepa svojí starou usárnu, která je jako batoh využitelně úplně mimo stupnici oproti batohu trekovému (dáno zákonem!) kravina…
    Můj názor na tuto štastnou zprávu je jasný, další kocourkov v české republice!!!

    • Julie says:

     Přesně, důležité přece je, jestli se v přírodě chovám tak, aby po mně nezůstaly stopy, ničemu jsem neškodila… proč se mám registrovat, proč jsem s českým báglem něco méně než s americkou usárnou? Lobbing je fakt argument jak hrom :-)

     • Kejml says:

      Já mám usárnu i kanady a staré vojenské maskáče,Malokdo umí balit usarnu tak jako stří trempíci co jezdí již více let a to jeste z dob komunismu..Ale pravda je,že do lesa jit jak svítící žárovka,žlutel,růžovej a kdo ví co a MP3,oheň rozdelavat v dešti benzínem to je hruza,,trempa poznáš tak,že ho ani nevidíš že v lese je a byl..Přidejte se k opravdovým trempum a poznáte nejen přírodu,tvrdou vytrvalou chůzi,ale přátelství a děsnou srandu.A tu nejlepší hudbu..

 3. Lidi tohle je naprostá blbost a fejk. Každý tramp To ví. Ti si zakládali na volnosti a né na tom aby je někdo řídil… :D Tramping je stav mysli a duše, nejde o to jaký oblečení má člověk na sobě. Jednoznačně fejk,ale povedený… :)

 4. Narwa says:

  zdroj infobaden… a já si říkala, že mi je ten styl psaní nějak povědomej… :D

 5. Tugar says:

  Šmarja z toho cejtim EU na sto honů. Homologovanej čundrák, zajímalo by mě jaký má emise CO2 aby obstál na prohlídce :D
  Když jsme chodili jako kluci se starčíma tak tohle nikdo neřešil, bundu, bágl, boty a šlo se, a bylo jedno jakej bágl, jakou bundu a jaký boty. Pokud někdo odšlapal týden průtrří mračen a povodeň v lenonkách tak jsme se mu akorát vysmáli a šlose dál. Strejda mě naučil jak se chovat v přárodě a dneska by z něj nikdo goráčový boty nestáhl. Ono když je někomu skoro 60 tak mít na sobě promočený kanady neni zádnej med.

 6. Pavel says:

  No myslím že by jste si nejdřív měli pověřit co tady zveřejníte :-(

  • Pešek says:

   Já myslím, že to článek popisuje velmi vhodně. Navíc celý článek prošel směrnicí EU, která stanovuje kritéria trampingu v Českých zemí a článek je též plně platný dle směrnice 256/2004 vydaná Českou trampskou asociací.

  • vlkodlaq says:

   No myslím, že bys měl používat zdravý úsudek, než někoho zkritizuješ, třeba ti po bližším zkoumání dojde pravý záměr článku.

 7. píčus says:

  To je dobrej hlod tenhle článek. Běžte si zevlit někam k popelnicím a lesy nechte mrdajícím zajícům. čus

 8. WOW!!
  Normálně jsem to ze začátku bral vážně! Až někde u poloviny článku mě to teprv trklo. Jak je ten člověk český (včetně mě) snadlo ošálitelný! Až jsem se musel sám sobě od srdce zasmát. Velmi pěkné admine, velmi pěkné.

 9. Petr z Petrova says:

  Z nejake unifikace trampu a omezeni i této svobody opravdu nejsem nadsen. Ba naopak zklamán. Nejsem ochoten si sundat goretexy, nebo uzivat mene efektivni materiály. To ze z Vas stala banda unifikovanejch troubu s odznackama me fakt netesi, tim jsem s vami skoncil.

  • admin says:

   Ačkoli vůbec netuším, kdo vlastně jste, velice mě mrzí, že zrovna Vás tímto důležitým rozhodnutím Ministerstva životního prostředí nyní ztrácíme. Bohužel však s tím nejsme schopní nic udělat a toto rozhodnutí nijak neovlivníme. V kuloárech se však šušká o možných výjimkách ze seznamu povinného a homologovaného vybavení. Tak třeba vás neztrácíme definitivně, ale jen se dočasně loučíme… Mějte se však hezky a BUSHCRAFTU ZDAR!

   • Sákryš, to jsou ztráty. :) Tak na echt si o víkendu nevezmu goráče a vytáhnu jehličí. :D No jo, ale to vlastně praví trampové nenosí. :D

    • Pecan says:

     No to nesmíš! Pouze a jedině Made in US. Ještě by tě naši milý trampíci mohli obvinit ze špionáže jejich drahých a orig. batůžků. Navíc nedej bože mít delší nůž než je povoleno to by ti ho stejně jako za socializmu mohli zabavit či zlomit! Ale hlavně musíš mít nášivku na rukávu, ale pouze homologovanou, bez ní to nejde, bez ní tě nepustí do lesa!

 10. Kanada says:

  Opet prokazala vlada bystrou inteligenci. Na vandry jezdim od 8 mesicu a ted mi nekdo bude rikat,ze
  nejsem vandrak? Usarnu jsem vozila pred 15 lety a kanady taky. Ale vse se vyviji. Kdo o tomhle rozhodl
  vubec nic nechape. Jediny,kdo muze do lesa je ortodoxni tramp? Mit domovenku? Rika jim neco tremp
  samotar? Ne kazdy chce patrit do osady. V modernim trempingu se vyviji vse od hudby,obleceni a vyba
  veni. Mam goretex,parkra,kozeny kloboubouk a nemam domovenku. Ale nikdo mi nebude rikat,ze nejsem
  vandrak!

  • ScoutX says:

   1) s prováděví vyhláškou jakéhokoliv ministerstva nemá vláda vůbec nic společnýho
   2) na to jaký vybavení máš ti každej kašle, protože tohle je jenom recesistickej článek z webu infobaden.cz, kterej je plnej podobnejch nesmyslů
   3) příště zapoj to co zmiňuješ v první větě ;-)

  • ScoutX says:

   1) s prováděcí vyhláškou jakéhokoliv ministerstva nemá vláda vůbec nic společnýho
   2) na to jaký vybavení máš ti každej kašle, protože tohle je jenom recesistickej článek z webu infobaden.cz, kterej je plnej podobnejch nesmyslů
   3) příště zapoj to co zmiňuješ v první větě ;-)

 11. Petr says:

  O oblečení nebo batohu to přece není, je to o tom jak se kdo umí chovat a jaky k tomu ma vztah, když mi bude dobrým společníkem a nebude se v lese chovat jak hovado tak at si má klidně i goratexový trenky.

 12. Admine, tak tohle je fakt sranda, zase se ti povedlo rozpoutat pravou českokocourkovskou bouři komentářů! Ted jsem si dal tu práci a pročetl většinu komentů a velmi jsem se bavil. Ba přímo královsky! Jedna věc je nějakou takovou kačenu vypustit do světa, ale druhá věc je se pak bavit důvěřivostí lidí a jejich v pravdě rozhořčenými reakcemi a bitím do prsou, jací že to jsou trampové! Bravo! Už jsem tě jednou sice chválil, ale tohle je asi tvůj nejlepší počin :-)
  Navrhuju, aby si trampové, netrampové a rádobytrampové dali někde na louce souboj pomocí ešusů a cancátek!
  :D :D:D:D

 13. Honza says:

  Vždy znovu mne překvapí, kolik se najde idiotů, kteří to vezmou vážně…..

 14. Tramp hádě says:

  Děcka vzpamatujte se zdrojem je známý klamač a poťouchlista infobaden.cz , veškeré zprávy z něj pocházející jsou výmyslem bandy lidí kteří se vás snaží napálit. nic takového ve skutečnosti neexistuje

 15. Jirka Čert says:

  Ahoj, tak a je to! Bez papíru si nelze ani utřít pozadí. Potřebuješ bejt certifikovanej? Tak běž dotoho. Indiáni v rezervacích se mají přímo báječně. UDĚLEJ SI DOMOVINKU S PRAVÝM OZNAČENÍM, NECH SI TO SCHVÁLIT, HRDĚ NAKUP ZBYTEČNOSTI A VYRAŽ. PŘEJU HODNĚ ŠTĚSTÍ.

 16. miša says:

  Opět je to tady organizování uniformita seznami členů tahání peněz někdo si udělal dobrej djob že kdo tvrdí že tremping je o ustroji a výbavě je umě de…il .USuzda a suočásti USarms výstoje se oběvilyaž po 2.světtové a držitel takové výstroje nemusí být ani tremp prostě někdo potřebuje mít členskou základnu a hlavně seznam lidí se smíšlením trempa vydím tady politické finanční motivaci. miša

  • admin says:

   Tento komentář bych snad časem přidal i do článku… Až si ho všimnou zástupci vážené redakce Infobaden, věřím, že koncesionářské poplatky prominou i Vám.

 17. Medvěd says:

  To mělo vyjít na Apríla. Certifikovaný tramp :-) ))) To je hovadina

 18. Šaman says:

  Proboha, co je tohle za nebezpečný blábol? Uvědomuje i autor, že se najde pitomec, který to vezme vážně???? To pak bude …….

 19. Napište mi prosím někdo, kde začíná fronta na tu trampskou průkazku a taky jestli foto v ní musí být v US kukle. Jo a nemáte někdo razítko na usárnu? Aby mě nevyhodili z vlaku že nemám origoš, jinak v poho, trenky mám s razítkem origo, našel jsem je u dědy na dvorku vedle děravýho kýblum prý tam byly od někdy května 1945

  • admin says:

   Žádná fronta není, na pražské pobočce První trampské kanceláře vše včera vyřídili během pěti minut. Jinak razítka na usárnu se nedávají, mají na to speciální nálepky, takové ty různobarevné holografické. A nože mi neměřili také, mávli rukou a řekli, že se úřednici neposerou i bez toho.

   • Alka says:

    Bože lidi myslete hlavou! Tramp nebyl nikdy organizován a nikdy nebude. A to je to, co těm nahoře vždycky vadilo a bude vadit. Takže je to recese jak blázen. Nevěříte tomu, že ne?

    • Laďa says:

     Pozor na Brdech už Trempská policie staví check-pointy a nepouštejí do lesa ani houbaře a babičky pro klestí. Prý bude Svaz žen protestovat.

 20. ScoutX says:

  Osobně nemám rád podobné články na stránkách, kde člověk hledá fakta. Akorát mě to vždycky vytočí. Nicméně zjevně je to potřeba aby někteří čtenáři více přemýšleli nad tím co čtou a více si informace ověřovali, když už nemají obsah hlavy schopný odhalit co je pitomost a nesmysl a co ne. Hluboce se stydím, že v ČR máme příspěvkáře, kteří opět odsuzují vše aniž zapojili mozek (štěstí, že takoví nejsou všichni).

 21. xindl says:

  celej ten článek je skvěle napsaná pr..l :o ) ale nejvíc mě pobavilo asi tohle:
  „…myslivecká jednota si od zavedení společných hlídek slibuje snížení počtu smrtelných zástřelů osob způsobených myslivci, neboť policisté jsou vybaveni neprůstřelnými vestami…“ :o )))

 22. Netramp says:

  Nejvíc mě naštvalo, že teď můžou čundráci provozovat drobný lesní pych a my ostatní ne. :-(

  • Reidden says:

   Bože co to je za nesmysly? To jako mám chápat tak, že nesmím do lesa pokud nemám předepsané vybavení? Co je to vlastně „tramp“? Jak se tohle dá vůbec paušalizovat. Já nejsem tramp! Dělám bushcraft a myslím, že mezi tím je dost podstatný rozdíl. Můj otec byl tramp, kytara, maskáče, klobouk, celta, igelit, bágl s ešusama a písničky u ohně. Já myslím, že bushcraft, je trošinku o něčem jiném a znamená to, že pokud nejsem „tramp“ a nemám nálepku, tak mě můžou vykázat z lesa? Ježíš není snad jedno jaký druh maskáče mám? Není snad jedno, jestli používám křesadlo místo sirek? A co je komu potom, jestli mám stan, nebo celtu? Jde snad o podstatu věci ne? Já si myslím, že je jedno jak se tomu říká -tramp, bushcrafter, bushman, nebo milivanili – je to jedno. Jde o to co cítíte k přírodě, proč jste v lese a co v tom lese děláte. Na to abych mohl vlézt do lesa a duševně s ním splynout nepotřebuju „americkej maskáč, přiblblou westernovou přezdívku a pět Nedvědy u táboráku“ Nic proti výše jmenovaným příkladům. Proboha, nedělejte normy na splývání člověka s přírodou, ať už krátkodobě, či dlouhodobě.

 23. Reidden says:

  CO to je za blbosti…

 24. Gonzy says:

  Mě to teda moc vtipný nepřijde, takovej článek si strčte do míst kam slunce nesvítí, jen tady oblbujete lidi!

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam