subscribe: Posts | Comments

Potrava z našich luhů a hájů III. – Bobule

0 comments
Potrava z našich luhů a hájů III. – Bobule

Budeme pokračovat v seriálu a podíváme se na bobule. Na rozdíl od listů (o kterých jsme psali ZDE) nebo žaludů (o kterých jsme psali ZDE) jde o poměrně sezónní záležitost a je potřeba být opravdu opatrný při hledání jedlých bobulí, jelikož jsou si často podobné a může se stát cokoliv.

Některé bobule se dají samozřejmě jíst syrové. Jiné, jako například šípky, se dají žvýkat, dostaneme z nich tak výživnou šťávu. Nicméně jsou časté i bobule, které jsou syrové extrémně kyselé a požití většího množství akorát dráždí žaludek. V takovém případě se dají bobule svařit a vznikne vám o trochu méně kyselý džem, který má několik výhod. V první řadě to, že i když si ho nedosladíte, tak je poměrně dobrý a dodá Vám mnoho rychlé energie. Ve druhé řadě potom oceníte i fakt, že se dá skladovat poměrně dlouhou dobu, aniž by se začal kazit, jelikož vařením zničíte všechny bakterie, díky kterým by se ovoce začalo kazit. Džem uchovávejte ideálně v čisté uzavřené sklenici.

Jaké bobule tedy jíst? Přeskočme klasické maliny, borůvky, jahody, ostružiny a další plody, které každý známe. Funguje to s nimi naprosto stejně. Tady se podívejme na méně známé druhy, které jsou u nás hojně rozšířené.

 

Trnka (slivoň)

Trnka je obvykle nízký keř (někdy ale až 4m vysoký) rostoucí po celém území střední Evropy. Některé keře mají výrazné trny, na které si musíte dát pozor, jiné jsou téměř bez trnů. Listy jsou menší, oválné a rostou blízko u větví.

 

Trnka kvete drobným bílým květem, ze kterého se koncem podzimu stává malý plod fialové barvy. Trnky vypadají jako větší a pevnější borůvky. Uprostřed plodu trnky najdete malou hladkou pecku. Můžete je sbírat v průběhu podzimu, budou ovšem velmi kyselé. Sběr se doporučuje po prvních mrazících, kdy přemrzlé trnky ztrácí kyselost.

 

Pokud jsou trnky moc kyselé, nebo pokud je chcete snáze uchovávat, vhoďte je do ešusu s trochou vody a vařte.

 

Trnky obsahují pektin, proto bude voda houstnout a při jejím odpařování vám zbyde tekutý džem. Je dobré trnky trochu pomačkat, jde to pak rychleji.

 

Nevím proč, ale beru to jako zajímavé zpestření snídaně, takže bych tam nechal i šlupky a kusy plodů, jelikož obsahují mnoho vitamínu C a ničemu nepřekáží. Pokud byste to chtěli konzervovat (zavářet například) musíte džem scedit.

 

Doporučuji potom servírovat s něčím sladkým, třeba s piškotem. Nesladil jsem to cukrem a i tak to bylo docela sladké, i když trochu štiplavé. Opravdu je to další recept, který zvládnete před přístřeškem na ohni.

 

Dřín (Dřínovec, svída, slovensky drieň)

Dřín je menší strom s tvrdým dřevem dorůstající až 7m. Listy jsou oválné s výraznými žilkami, květy jsou žluté až hnědé. Dřín je rozšířený na Slovensku a u nás naleznete dříny především na území středních a severozápadních Čech nebo jižní a střední Moravy.

 

Červené plody jsou dobře známé na Slovensku Pálí se tam z nich tzv. „drienkovica“. Konec vtipkování, vraťme se k tématu. Plody dozrávají opět na podzim a jsou vysoce kyselé. Můžete je využít stejně jako trnky, případně je smíchat s jinými plody. Zralé kusy poznáte podle tmavě rudé, mírně průsvitné barvy.

 

Plody očistěte a spařte v horké vodě.



 

Po chvíli krásně popraskají…

 

… a je potřeba je trochu zmasakrovat:D

 

Vyndejte z nich jenom pecky samozřejmě, ty dejte na stranu a vodu nechte v hrnci.

 

Ve vodě potom plody povařte tak, aby džem krásně zhoustnul.

 

!!! Důležitá poznámka – pecky nevyhazujte, příště se dozvíte, co s nimi! :)

 

Šípky (slovensky šípok)

Šípky snad nemusíme ani představovat. Rostou na trnitých růžích a mají typický tvar s výrazným bubákem na konci. Uvnitř najdete mnoho plochých chlupatých semen.

 

Plody je vhodné opět sbírat až na podzim po prvních mrazech. Šípky můžete vycucávat a získat tak mnoho vitamínu C (šípek ho obsahuje víc, než jakékoliv jiné ovoce). U tohoto způsobu dávejte pozor na chloupky na semenech, je lepší se jich zbavit. Stejně tak známý je šípkový čaj.

Alternativním receptem je potom vyrobit z šípku sirup. Není na tom nic těžkého. Sirup se snadno skladuje a chutná dobře. Plody vemte, rozdrťte a vhoďte do vody. Nedávejte vody moc, budete o to déle čekat.

 

Směs potom dlouho vařte, až uvidíte, že voda zhoustla.

 

Vodu slijte do malé nádobky a můžete si ji vzít s sebou.

 

Sirup je sladký a rychle vám dodá energii. Opět k jeho přípravě nepotřebujete žádné další suroviny, nicméně pokud máte cukr, doporučuji si ho trochu přisladit.

 

Další jedlé bobule

Existuje potom mnoho dalších bobulí, které můžete konzumovat. Nicméně jejich identifikování není pro laika snadné a je na vašem zvážení, zda rostlinu znáte natolik dobře, abyste jí jedli a riskovali nějakou tu otravu.

  • Brusinky, Borůvky, Maliny,Ostružiny (známé, jedlé za syrova)
  • Bez černý (tmavé kuličky je vhodné povařit a jíst jako džem)
  • Hloh (červené kuličky kyselé chuti, možné jíst zasyrova)
  • Jeřáb ptačí (kyselá chuť bobulí, vhodné připravit jako džem)
  • Šícha černá (vyskytuje se v rašeliništích, kyselé černé bobulky)
  • Skalníky (červené kyselé kuličky, lze připravit jako džem)

Zdroje:

Materiály od našeho čtenáře Martina Adámka

Wiseman, SAS Příručka jak přežít

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam