subscribe: Posts | Comments

Potrava z našich luhů a hájů V. – Lýko

1 comment
Potrava z našich luhů a hájů V. – Lýko

Další díl našeho seriálu o nouzové potravě se věnuje lýku. Je to moje nejméně oblíbená věc, ale pokud by šlo do tuhého, může samozřejmě i tato vědomost vám pomůže přežít, nebo alespoň trošičku zlepšit nemilou situaci. Výhodou lýka je, že se dá najít za každého ročního období a tak v zimě není nutné krčit rameny a poslouchat nemilosrdné kručení.

Lýko je jedinou částí kmene, která je jedlá. Zbytek obsahuje buď příliš mnoho taninu nebo je složen z celulózy, která je pro lidi i zvířata nestravitelná. Pro získání lýka si můžete vybrat z většiny stromů. Nejběžněji se doporučuje borovice, ale vhodné jsou i další: jilm, lípa, bříza, topol, modřín, osika, javor, smrk nebo vrba.

(řez kmenem ze stránek web2.mendelu.cz)

 

K získání lýka využijte kmen nebo silnější část kořenů. Lýko najdete pod vrchní vrstvou kůry (borky), která je nepoživatelná (nicméně se někdy používá k léčebným účelům).
Po jejím odstranění objevíte tenkou vrstvu lýka, kterou můžete po vláknech odloupat. Vlákna nebo plátky podélně rozdělte na ještě tenčí nudličky, které potom budete vařit nebo nechte ve větších kusech, které můžete smažit.
!! Mějte na paměti, že živý strom takto můžete nenávratně poškodit, proto si tuto dovednost zkoušejte ROZUMNĚ !!

 

Ve 100g lýka je pouze cca 550kJ, což není mnoho, ale naživu to člověka udrží. Lýko pomohlo překonat mnoho zim a období hladu v historii ať už indiánů, nebo Finska. Navíc lýko obsahuje silné antioxidanty využívané i v lékařství.

 

Jak lýko připravit?

Syrové lýko je poměrně těžko stravitelné a může způsobovat bolesti břicha. Nicméně je jedlé a v nouzi se tak samozřejmě jíst dá. Budete ho dlouho žvýkat, poleze vám mezi zuby a chutná to docela divně.

 

Při vaření se změní struktura lýka na takovou želatinovou hmotu. Nezapomeňte měnit vodu, na obrázku vidíte lýko z vrby po chvilce vaření.

 

Změklé lýko buď můžete přežvýkávat jako syrové, bude však o trochu stravitelnější, ale ne o moc chutnější. Dále je možné želatinu také sušit a drtit. I syrové lýko můžete usušit a rozdrtit na přášek. Prášek lze potom použít jako výživnou mouku a upéct z ní placky (odkaz na recept najdete ve zdrojích, my budeme péct až jindy), nebo ho přidat do mouky normální, aby déle vydržela.

Nejlepším receptem je smažení. Lýko o velikosti slaniny :) osmažte na oleji dozlatova jako chipsy a posolte. Jde asi o nejlepší způsob, který jsem vyzkoušel a doporučuji!

(foto ze stránek survivalpunk.com, naše se nám ztratilo:-/. Časem doplním.)

 

Pro Bushcraft.cz sepsal Matyáš Vejskal.

 

Zdroje:
Materiály od našeho čtenáře Martina Adámka
Wiseman, SAS Příručka jak přežít

http://web2.mendelu.cz/af_211_multitext/obecna_botanika/texty-organologie-sekundarni_stavba_stonku.html

http://sydaby.eget.net/swe/jp_bark.htm

http://www.kolumbus.fi/bjorn.corander/baking.htm

http://survivaltopics.com/edible-pine-bark/

http://tacticalintelligence.net/blog/how-to-eat-a-pine-tree.htm

http://www.survivalpunk.com/pine-bark-bacon-natures-treat/

en.wikipedia.org

  1. jeňa says:

    Dobrý článek, jen jsem chtěl upřesnit to poškození stromu – pokud odeberete lýko z celého obvodu kmene, strom spolehlivě zabijete (přerušíte mu tok látek mezi kořeny a korunou, v podstatě obdoba přeříznutí tepny). Proto je lepší odebírat svislé pruhy jen z části obvodu kmene (pokud strom necháváte stát, u pokáceného si dělejte co chcete :) ).

    J

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam