subscribe: Posts | Comments

Charcloth – troud ze starého prostěradla

0 comments
Charcloth – troud ze starého prostěradla

S podzimem přišla i řada deštivých dní a najít v lese pořádný troud je tak mnohem obtížnější. Dnes si tedy ukážeme způsob, jak si můžete snadno udělat do zásoby troud zvaný charcloth a výrazně si tím usnadnit příští rozdělávání ohně.

Charcloth je kus textilního vlákna přírodního původu, který prošel procesem pyrolýzy – tepelnou úpravou bez přístupu kyslíku. Během pyrolýzy se z látky uvolní plyny a zbyde hmota, která je bohatá na uhlík. Díky tomu je velmi citlivá na teplo, snadno „chytne“ jiskru a vydrží hořet poměrně dlouho, což z ní dělá ideální troud.

K výrobě vám stačí pouze pár běžně dostupných věcí: uzavíratelná kovová krabička, kousky látky (pouze 100% bavlna, nesmí být syntetická) a hřebík, nebo jiný nástroj, kterým uděláte díru do krabičky.

 

Místo krabičky můžete nouzově použít třeba i plechovku přikrytou alobalem, ale uzavíratelné krabičky (například od bonbónů) vám vydrží i na mnoho dalších použití.

První co je potřeba udělat, je prorazit do víka krabičky dírku. Tou budou z krabičky unikat plyny vznikající při pyrolýze, díky čemuž nám krabička nevybouchne. Dírka by ale neměla být větší než 1 centimetr, aby se nám do krabičky nedostával kyslík.

 

Pak naskládáte do krabičky nastříhané kousky látky. Látka by neměla být v krabičce moc napěchovaná.

 

Pak krabičku zavřete a šup s ní do ohně. Nebo ji můžete dát nad plamen vařiče.

 

Poměrně brzy z krabičky začne stoupat kouř, který se může i vznítit. To je normální, není třeba se ničeho bát.

 

Doba, po kterou musíte mít krabičku v ohni, závisí na tom, jak velkou krabičku máte a kolik jste do ní napěchovali materiálu. U malinké krabičky, jako je ta na fotkách, bohatě stačí pár minut. Musíte ale počkat minimálně do doby, než se z krabičky přestane kouřit. Pak krabičku z ohně vyndejte, ale hned ji neotvírejte. Zaprvé je horká, takže by se s ní těžko manipulovalo a zadruhé je zde teoretická šance, že s rychlým přísunem kyslíku by se obsah vznítil.

 

Počkejte tedy, až krabička vychladne a pak se můžete podívat dovnitř. Obsah by měl být celý černý, ale stále by měl držet strukturu a být ohebný. Pokud se vám v ruce rozpadá, nechali jste krabičku v ohni moc dlouho. Pokud je střed látky ještě zažloutlý, vytáhli jste krabičku moc brzo a je potřeba ji ještě na chvíli dát do ohně.

 

A je hotovo. Stačí škrtnout křesadlem nebo i prázdným zapalovačem (údajně jde charcloth snadno zapálit i lupou, ale to nemám odzkoušené) a máte základ pro oheň.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam