subscribe: Posts | Comments

První pomoc v mobilu – aplikace zdarma

4 comments
První pomoc v mobilu – aplikace zdarma

Od 15. října 2013 si odsud můžete zdarma stáhnout aplikaci První pomoc do svého chytrého telefonu. Aplikace je k dispozici v češtině a je plně přizpůsobena českým podmínkám pro telefony s OS Android a Apple iOS. Je jednoduchá, zdarma a můžete s její pomocí zachránit lidský život.

Po otevření aplikace se na displeji telefonu objeví v horní části pět záložek: NAUČTE SE, V NOUZI, PŘIPRAVTE SE, TESTY a INFO.

Pro okamžitou pomoc v krizové situaci, kdy je třeba poskytnout urgentní první pomoc, najde uživatel základní návod v záložce V NOUZI. Nikoli podle abecedy, ale podle závažnosti je pod touto záložkou řazeno osmnáct nejběžnějších úrazů či stavů ohrožujících zdraví:

Bezvědomí, Krvácení, Dušení, Bolest na hrudi, Mrtvice, Alergická reakce, Cukrovka/Hypoglykémie, Meningitida, Hmyz/Klíště/Hadi/Zvířata, Otravy/Škodlivé látky, Podchlazení, Popáleniny, Poranění hlavy, Stresová reakce, Záchvat astmatu, Záchvat křečí/Epilepsie, Zhmožděniny a podvrtnutí, Zlomeniny.

Nejzávažnější situací je tedy bezvědomí, na kterém si ukážeme, jak aplikace funguje v nouzi. Klikne-li uživatel na kartu Bezvědomí, objeví se v horní části displeje video, ve kterém si může řešení celé situace přehrát. Krátký film je hlasově komentován v českém jazyce. Pod ním najde uživatel i psaný návod k prvnímu kroku, který má učinit: Postiženému zakloňte hlavu a zvedněte bradu. Zkontrolujte, jestli dýchá normálně. Podívá-li se uživatel níže, může sledovat názornou animaci, jak postiženému hlavu zaklonit. V dalším kroku aplikace uživatele vyzve k volání záchranné služby a umožní mu vytočit 155 přímo z aplikace jediným stisknutím tlačítka.

Aplikace umí také odpočítávat čas, což je důležité například v případě Popálenin. Po kliknutí v záložce V NOUZI na kartu Popáleniny se na displeji telefonu objeví kromě návodného prvního kroku Popáleninu ochlazujte pod tekoucí studenou vodou alespoň deset minut také výzva Zapněte odpočítávání času. To pak odpočítává deset minut, zatímco uživatel pokračuje v ochlazování popáleniny a případně zavolá záchranku jediným stisknutím tlačítka Volat 155.

Studium aplikace však nenahrazuje účast na kurzu první pomoci, neboť neposkytuje možnost praktického nácviku – doporučujeme všem uživatelům účast na kurzu první pomoci.

Aplikace První pomoc je českou verzí programu Universal First Aid App Americké společnosti Červeného kříže. Je plně přizpůsobena českým podmínkám, obsahově odpovídá Standardům první pomoci vydaným ČČK v roce 2012 i IFRC International First Aid and Resuscitation Guidelines 2011.

Aplikaci ke stažení najdete ZDE.

  1. Aplikace je pěkná, nicméně zabere v telefonu více jak 40MB a to je opravdu hodně. U méně výkonných telefonů je nepoužitelná a dokonce hrozí zablokování telefonu a tím v nouzi i znemožnění telefonovat. Je to škoda.

    • I ty nejméně výkonné android mobily umožňují přesunutí aplikace na paměťovou kartu a v paměti telefonu zůstane něco do dvou MB. Jen několik málo telefonů tohle neumí. Zajímalo by mě, co jsi myslel tím zablokováním telefonu, jako že se sekne? Restart a jedeme dál. A že 40 MB je na aplikaci hodně? Minulý týden jsem si dal do mobilu hru ironmana, a ten má 1GB! Kdo nevěří, ať mrkne na google play, než nesmyslně zareaguje. Toto uvádím pouze pro srovnání a představu, co je to „velká aplikace“, 40MB je nic.
      Pokud chceš spolehlivý mobil i pro nouzové situace, pořiď si nějaký vodotěsný nárazuvzdorný bez operačního systému, např.: samsung galaxy xcover, nebo můj oblíbenec s obrovskou baterií a výdrží v pohotovosti 5 měsíců (!), vodotěsný a nárazuvzdorný EVOLVEO Gladiator RG300. Sice tam nedáš žádné chytré aplikace jako je ta výše, ale za to si zavoláš všude (silnější anténa) a hodně dlouho.

      K aplikaci: základní dovednosti první pomoci by měl každý ovládat a to zpaměti, ruku na srdce, koho z nás napadne v krizové situaci, kdy se rychle musíme rozhodnout a rychle poskytnout pomoc, že má v mobilu nějakou takovou aplikaci? Jeden z deseti? Z dvaceti?

      Aplikace má tak využití pro „studium“ pro neznalé, kteří neabsolvovali kurz první pomoci, které by dle mého názoru mělo být povinné.

      • Michal says:

        Dovolím si ti oponovat, můžeš znát základy první pomoci, ale ruku na srdce, kolik lidí si uvědomí, že něco takového umí?? člověk zazmatkuje a zapomene to….

        • To je pravda, ale určitě je mnohem lepší si první pomoc pořádně osvojit, než to pak lovit v mobilu v nějaké aplikaci (která navíc obsahuje i chyby! – pracuju v oboru).

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam