Pouzdro na firesteel

Mnoho z nás používá firesteel a určitě se některým, tak jako mě, stalo, že se materiál křesadla vlivem vlhka či kontaktem s některými látkami začal rozpadat na šedý (nepoužitelný) prach, nebo minimálně začal oxidovat (vypadá jak prožraný od červotoče, teda křesadlotoče ). Dá se tomu zabránit ukládáním v uzavíratelném sáčku či natíráním, no zkusil jsem něco jiného.
Prodávají se (poměrně draze) křesadla přímo ve šroubovacím pouzdře, které trvale chrání materiál před oxidací apod. Vzhledem k tomu, že křesadlová tyčka stojí pár peněz, napadlo mě udělat si takový nějaký podobný podomácku. Po chvíli úvah moje pozornost padla na staré nefunkční plnící pero. Rozmontoval jsem jej, vymontoval část s hrotem a vlepil do vzniklé dutinky křesadlovou tyčku a kousek plastu s očkem na pověšení. Nechal zaschnout, ještě závit opatřil těsnícím o kroužkem a pouzdro je hotovo. Sice trochu zbytečně velké (ano, jsem minimalista), zato skoro zadarmo a za chvíli hotové. Navíc se mi to i celkem líbí, kovová vodotěsná dutinka je krytá dřevem a takto můžu křesadlo jakkoli a kdekoli skladovat po mnoho, mnoho let bez poškození.
Větší velikost a váha je sice na nošení nevýhoda, na druhou stranu větší a těžší věci se hůř ztrácejí a lépe hledají
Náklady: křesadlová tyčka cca 50kč, ostatní 0. Čas cca 5minut (i s hledáním vhodného materiálu)
Pro Bushcraft.cz sepsal vlkodlaq
Zdravím,
můžu se zeptat, kde jsi sehnal jen holou křesadlovou tyčinku? Hledal jsem nějaké e-shopy, ale s firesteely moc zkušeností nemám a nevím, kde hledat. Jsem zvyklý na svou vlastnoručně kovanou ocílku a kus pazourku, ale přemýšlím o firesteelu a zalíbil se mi tvůj způsob výroby i s pouzdrem
Jsou běžně sehnatelné za pár dolarů na dx.com, poštovné je zdarma.
Popřípadě ebay.com. Na všechny tyto servery potřebuješ aktivní paypal účet a základní znalost AJ. Tyto tyčky mají oproti „značkovým“ firesteelům sice většinou zlomkovou cenu a výrazně větší velikost, jiskry hází defacto stejně, jen je nutno upozornit, že tyto levnější kousky mívají o něco měkčí slitinu a tak o něco rychleji ubývají (vynahradí to však zmíněnou velikostí).
), nejlépe se osvědčily ocílky ze slinutých karbidů například ze starého ostřiče kuchyňských nožů, nebo zlomek z keramického nože (ten má ze všech materiálů prakticky neomezenou životnost a asi nejlépe háže jiskru), popřípadě klasiku, konec z plátku na železo.
Důležitá je volba správného „strikeru“, tedy škrtadla (křesadlo-vlastní magnesiová slitina, škrtadlo-kousek něčeho, čím křesám. Občas to bývá zaměňováno
Samozřejmě lze použít i střep pazourku (asi nejlépe vypadá) a v nouzi třeba kus křemene s ostrou hranou (vyrobíme dalším větším kamenem).
Holá tyčka se dá samozřejmě vypreparovat z firesteelu, jakmile je tyčka jen zalita či nasazena přímo do plastové ručky a není zalita lepidlem, většinou lze tyčku z plastu vytáhnout (trochu zabrat).
Před lepením dodporučuji lepený konec ošmirglovat až na čistou slitinu, bude pak mnohem lépe držet, ochranný povlak lepidlo nechytá.
Udělal jsem si podobné z propisky z masívního plastu, zalepil do kůže ať to nějak vypadá jsem s výsledkem nadmíru spokojen, pěkné, funkční, test v kýblu s vodou obstálo na výbornou.