subscribe: Posts | Comments

Ohnivé lože – jak na to?

3 comments
Ohnivé lože – jak na to?

Některé postupy uváděné v outdoorové literatuře a příručkách o přežití nemusí být funkční, případně mohou obsahovat chyby, které nás nemile překvapí v okamžiku jejich realizace. Tentokrát jsme pro vás vyzkoušeli tzv. ohnivé lože. Je úplně jedno, koho prvního napadlo ukrýt žhavé uhlí pod zem a vytvořit tak přírodní vyhřívané lůžko, my si ho prostě vyzkoušíme na vlastní kůži. Zajímá nás postup, námaha, se kterou lze takové lože vyrobit, rizika a hlavně praktické využití.

 

Komentář k postupu uváděném v literatuře:

Vyberte vhodné místo

Kromě obvyklých kritérií pro volbu místa na spaní musíte v tomto případě vzít v potaz přítomnost hořlavých materiálů, porostu, ale také závětří v případě větru nebo složení půdy. Ohnivé lože bych nedoporučoval zakládat tam, kde jsou v zemi kořeny stromů, lesní hrabanka, rašelina kvůli možnému nekontrolovatelnému šíření ohně. Z pochopitelných důvodů také nevybereme podmočené místo.

 

Vykopejte jámu širokou přibližně 30 cm, hlubokou 20 cm a dlouhou podle potřeby“.

Máte-li alespoň polní lopatku a hlína je měkká, například po zimě při jarním tání, máte štěstí. Bez lopatky a na kamenité půdě už je to horší. Vykopanou zeminu neodhazujte nikam daleko. Navrstvěte jí do podoby valu podél celé jámy. Při hoření ohně bude val odrážet teplo jedním směrem a vykopaná zemina navíc alespoň trochu proschne. Nejen že pak z lůžka nebude stoupat tolik páry, ale nebudete se tolik dusit a ochlazovat žhavé uhlí při zasypávání.

 

Vyložte jí velmi suchými oblázky o velikosti vejce až pěsti, pokud je máte k dispozici.

Vzhledem k nedostatku suchých oblázků v našich podmínkách se spokojíme se s obyčejnými kameny, ne však s těmi z potoků, co v ohni praskají. Nevhodné jsou samozřejmě kameny, které nemají soudržnou strukturu a rozpadají se. Nejprve jsem zvolil postup podle návodu, tedy kameny napřed vyložit dno jámy, později jsem se ale rozhodl, že snazší bude uprostřed jámy udržovat centrální oheň do kterého naházím všechny kameny, které pak spolu s uhlím rozhrabu po celé jámě. Až později se ukázalo, že to, i za cenu složitějšího udržování ohně v celé délce jámy, nebyl nejlepší nápad. Lože pak v místě, kde stál oheň, hřálo díky prohřáté zemi víc než jinde.

 

Zapalte v jámě velký oheň, abyste získali uhlíky, které navrstvíte po dně celé jámy“.

Celý oheň spotřebuje poměrně dost silného dřeva, kterému dlouho trvá, než se změní ve žhavé uhlí. V našem případě to bylo 50 kg proschlých polen za dvě a čtvrt hodiny. V přírodě na zpracování takového dřeva navíc budete potřebovat nejspíš pilku nebo alespoň sekeru. Také si připravte k ruce delší a silnější klacek. S velkým ohněm se totiž krátkou lopatkou manipuluje velmi špatně. Díky žáru se s ní k ohni nepřiblížíte na delší dobu.

 

Uhlí zasypte hlínou v minimální vrstvě 10 cm a udusejte jí botami.

Pozor, aby se s hlínou do jámy nedostal větší kámen. Jednak by se vám na něm špatně leželo a jednak by se stal tepelným vodičem, který by vám mohl propálit nebo zapálit krycí vrstvu. Stejně tak si dejte pozor, aby po zahrabání na povrchu nezbyly žhavé uhlíky. Místa, kde je málo hlíny nebo je málo udusaná, se Vám sama ohlásí stoupajícím kouřem. Při zasypávání a dusání myslete na to, že na tom budete spát, takže žádné vyčnívající kameny, drny, hrboly nebo lůžko z kopce!

 

Je-li povrch teplý dříve než za hodinu, přidejte hlínu“.

Rezervní hlíny budete mít dost, zpět do jámy díky uhlí a kamenům se nevejde všechna. Napadlo mě její zbytek použít jako malý val okolo lože, které vás jako v kolébce udrží později přesně nad zdrojem tepla. Počítejte s tím, že zhruba po půl hodině z hlíny nad uhlím začnou vylézat zemní tvorové.

 

Přes vyhřátou hlínu dejte kus plachty, igelitu nebo přebytečného oblečení. Pozor na uhlíky“.

Udělali jsme malý test toho, které všechny materiály ohnivým ložem vyprodukované teplo snesou. Počátečních 45 stupňů Celsia snesly naprosto všechny testované materiály, tedy vojenská celta, levný spacák, deka ze syntetického materiálu, silný i tenký igelit.

 

Ulehněte a spěte“.

Ležení na takovém loži je překvapivě pohodlné. Nezapomeňte však, že si pod sebe nemůžete dát karimatku nebo alumatku, která by vás izolovala od zdroje tepla. Vrstva pod vámi by měla být dostatečně měkká a silná, aby se vám leželo pohodlně, ale dostatečně tenká a z vhodného materiálu, aby k vám teplo pustila. Lůžko má specifika jakéhokoli usměrněného zdroje tepla. Ohříváte se pořádně jen z jedné strany. Když ležíte na zádech nebo břiše je to nádhera, při lehu na boku si nahříváte menší část, při správném přikrytí ale zbývá více tepla na vyhřátí vzduchu pod přikrývkou. Já zvolil larisu a navrch celtu. S oblečením to nepřehánějte, i v tričku, mikině a teplákách se budete potit a asi si dovedete představit, jaké je ráno v mokrém oblečení.

 

Závěr:

Když vezmeme v potaz náročnost přípravy na čas, energii i vybavení, zeměpisnou šířku, ve které žijeme a tedy i praktičnost výsledku, je ohnivé lože alternativou hlavně pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet něco nového a zažít noc pod širákem trochu jinak.

Popis pokusu:

13:30 zahájení, vykopání, příprava dřeva a sběr kamení
14:15 zapálení hranice
16:30 zahrabání uhlí a ušlapání
17:00 1. kontrolní měření 25 st.C, ze země nad uhlím vylézají larvy
17:30 2. kontrolní měření 45 st.C
20:30 3. kontrolní měření 45 st.C
23:30 4. kontrolní měření 35 st.C
09:00 5. kontrolní měření 25 st.C
12:00 6. kontrolní měření 15 st. C

Počasí během pokusu:

Přes den střídavá oblačnost, bezvětří

Teplota vzduchu:

přes den 8 až 13 st.C
v noci –3 až -8 st.C

Povrchová teplota okolní půdy:

okolo 3 st.C

 

Pro Bushcraft.cz sepsal a nafotil Petr Fiedor – kaskadér, fakír a držitel 31 českých a světových rekordů. (HodněOhně.cz).

  1. passco says:

    Zaujimave diky za článok :) Ani by ma nenapadlo niečo takéto spraviť :)

  2. Scarabeus says:

    Velmi dobře zprcovano! Diky.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam