subscribe: Posts | Comments

Pravý lesní čaj

0 comments
Pravý lesní čaj

Parného léta si už nejspíš letos moc neužijeme a večer bývá pořádně chladno. Takže je potřeba se při nocování v přírodě něčím zahřát. Pokud si chcete venku stylově uvařit čaj v plechovém hrnku na lihovém vařiči či otevřeném ohni, proč s sebou tahat připravené čajové směsi, když si můžete výborný nápoj udělat z toho, co roste kolem? V dnešním článku se tedy podíváme na to, z čeho všeho si můžete v přírodě uvařit čaj.

 

Lesní plody

Nejdostupnější, nejchutnější a nejlépe rozpoznatelné jsou lesní plody. Lesní jahody, maliník, ostružiník, borůvka, všechny tyto rostliny se dají použít k přípravě čajů. Můžete využít jak plody, tak i listy. Plody obsahují spoustu vitamínů a listy mají řadu léčivých účinků (například všechny tyto rostliny pomáhají při průjmu). Takže si nejen pochutnáte, ale i uděláte něco dobrého pro své tělo. Pokud byste ale šli vysloveně po léčivých účincích, je potřeba nastudovat si, kdy jsou léčivé účinky dané rostliny nejvyšší. Třeba u malin mají listy největší sílu ještě před plným rozkvětem rostliny (v červnu). Pokud vás ale zajímá hlavně chuť, je nejlepší uvařit čaj ze směsi listů a plodů a plody lehce rozmačkat, aby se z nich do vody lépe uvolnila šťáva.

 

Jehličí

Další snadno dostupnou surovinou je jehličí. Sbírá se hlavně na jaře, kdy obsahuje nejvíc silic a vitamínu C. Používají se čerstvé výhonky smrků a borovice, které poznáte podle světle zelené barvy. Čaj z jehličí je dobrý například na kašel.

 

Černý bez

U bezu můžete používat květ, plody a listy. Používá se při nachlazení, působí protizánětlivě a obsahuje řadu vitamínů. Je ale potřeba dát pozor na tepelnou úpravu. Syrové plody jsou jedovaté, takže je třeba je pořádně uvařit v ešusu. A stejně jako listy byste je neměli konzumovat ve větším množství. Nejbezpečnější (a podle mě i nejchutnější) je tedy květ bezu.

 

Kopřiva

Nejlepší je sbírat listy na jaře, protože v tu dobu obsahují nejvíc dusičnanů. Nic se ale nestane, pokud budete kopřivu sbírat i později. Je vždy lepší vybírat mladé rostliny. Kopřiva má obrovské množství pozitivních účinků na lidský organismus. Někteří dokonce tvrdí, že je to nejléčivější česká rostlina. Čaj se připraví tak, že kopřivy přelijete horkou vodou a povaříte. Aby kopřivy přestaly žahat, musí se povařit ve vodě s teplotou alespoň 60 stupňů. Když máte čaj hotový, můžete spařené listí vylovit a dát si ho jako náhražku špenátu k jídlu.

 

Březové listí

Listy břízy jsou také výborným základem na čaj. Stejně jako kopřiva mají největší koncentraci zdraví prospěšných látek na jaře, ale dají se sbírat po celý rok. Čaj z březového listí je dobrý na ledviny. Ale pozor, čaj má močopudné účinky, takže se připravte, že jestli si ho dáte na večer, tak vás to brzo donutí vylézt ze spacáku.

 

Růže šípková

Šípkový čaj je známá věc. Obvykle se dělá ze sušených šípků, ale pochutnat si můžete i na čaji z čerstvých šípků, jen to chce víc času. Dělá se to tak, že šípky podrtíte a necháte přes noc louhovat ve studené vodě. Ráno pak vodu ohřejete, ale nesmíte vodu úplně přivést k varu. Šípky obsahují velké množství vitamínu C, který by se příliš vysokou teplotou zničil.

 

V Čechách můžete narazit například ještě na růži svraskalou, kterou poznáte podle výrazně větších plodů, než jaké má růže šípková. Plody růže svraskalé jsou také jedlé a připravují se stejně jako šípky.

 

Dále roste v českých luzích a hájích řada bylinek, ze kterých si můžete uvařit čaj. Vytvořit jejich kompletní seznam je ale nad rámec tohoto článku. Výše uvedené rostliny by měl poznat i začátečník a vyskytují se v přírodě poměrně hojně. Pokud vás toto téma zaujalo a chcete se přiučit více, doporučuji se podívat do nějakého herbáře. Ideálně od českého autora, abyste četli informace jen o rostlinách, které se u nás skutečně vyskytují.

U sběru rostlin na čaj (a celkově na konzumaci) je potřeba používat selský rozum a dodržovat několik základních pravidel.

1. Zohledňovat prostředí, ve kterém rostliny rostou – nesbírat nic u silnic a polí, kde se používají umělá hnojiva, postřiky a jiné chemikálie, atd.

2. Sbírat jen to, co bezpečně poznáte, aby nedošlo k záměně a neotrávili jste se.

3. Všeho s mírou. Co je v malém množství prospěšné, to může být ve větším množství škodlivé. Nechce to tedy přehánět s množstvím vypitého čaje a brát to spíš jako zpestření pitného režimu, než abyste do sebe lili několik litrů bylinkového čaje denně.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam