subscribe: Posts | Comments

Batohy a jiná zavazadla

14 comments
Batohy a jiná zavazadla

Batohy a jiná zavazadla

Batoh slouží k uskladnění všech vašich věcí, je tedy třeba dbát na správný výběr. Nejdůležitější je, aby vaše věci zůstaly v suchu, proto volte materiál, který hned nepromokne. Váš batoh by měl mít pláštěnku, kterou jednoduše přetáhnete přes celý jeho povrch v případě, že začne pršet. Tato pláštěnka musí být dokonale voděodolná!

Velikost volte podle potřeby, lidé si nejčastěji na turistické účely kupují batohy s objemem kolem 75 litrů. Batoh by měl být v těsném kontaktu s tělem, což odlehčuje zatížení zad a krku. Nesmí chybět bederní pás, který také ulehčuje zatížení horní poloviny těla. Batoh by neměl být moc vysoký, ohrožuje to stabilitu těla při chůzi: Těžiště má být nízko a co nejblíže tělu. Jestliže nemáme objem batohu úplně zaplněný, je třeba utáhnout všechny popruhy. Rozhodně se nám nesmí stát, že předměty v batohu budou létat ze strany na stranu! Může to způsobit převážení a ztrátu stability, třeba v horách to rozhodně není žádoucí.

Při balení tedy dbejte na to, aby byly ty nejtěžší předměty na dně, a zároveň musíte vše poskládat tak, aby byly důležité věci vždy při ruce. (Vodu si například ukládejte do postranních kapes a nepromokavou bundu na vršek batohu. Když začne pršet, tak se nebudete muset přehrabovat ve věcech a bunda bude okamžitě k mání!)

  1. 4RW says:

    Ahoj, nesouhlasim s tebou, co se tyce toho davat nejtezsi veci uplne na dno batohu, veci by se do batohu „idealne“ meli skladat tak aby byli co nejblize tezisti samotneho cloveka, tudiz davat tezke veci do prostredka tesne na zada … kdyz to nejde (99% pripadu) tak ty tezsi veci davat do vyssi casti batohu (clovek kdyz se mirne predkloni, tak batoh pusobi kolmo na nohy) – kdyz ma clovek tezkej spodni konec batohu, nemuze vubec pracovat se svym tezistem – jednoduse ztrati balanc a zbytecne to zatezuje bederni pater :)

    • admin says:

      Ahoj,
      tento článek jsem psal mimojiné na základě osobní zkušenosti. Já si dávám nejtěžší věci na dno batohu, které si odlehčím stažením bederního pásu a jde se mi dobře :) Vysoké těžiště mi vadí, často pak ztrácím balanc. Ale ano, máš pravdu, s „těžkým spodkem“ se pravuje hůře. Každý by si měl vyzkoušet to, co mu nejvíc vyhovuje.
      Díky za reakci, každý názor se cení!

      • Ahoj,
        Rozložení věcí v batohu bude určitě dost subjektivní, ale myslím, že 4RW vystihl docela dobře obecná pravidla. Já balím „podle něj“, bederák vůbec nepoužívám, prostě mi nesedne…
        Hynek

        • Karlos says:

          Ahoj,
          jestli ti nesedne bederák, máš asi špatně nastavenej zádovej systém. Snad kazdá aslespon trochu novější batoh má nastavitelný zádový systém. Zkus si s ním trochu pohrát a treba ti pak bude bederák sedět líp.
          Stejně tak prsní pás je důlezitý. V ideálním prípadě by batoh neměl vůbec viset na ramenou…

  2. greenhorn says:

    predpokladam znama vec: u menej litraznych ruksakoch (vyskusane aj pri 55L), pri rovnejsom a bezpecne schodnom terene je dobre na chvilu prehodit ruksak na prednu cast tela. Chrbat si oddychne zmenou taziska zatazenia a hlavne sa vyvetra :-) )

    velkolitrazne – videl som jeden bagel, ktory mal pomerne velku odopinatelnu naprsnu kapsu upevnenu na ramennych popruhoch, cim sa snazili rozlozit vahu zatazenia. Problem bol v lete, clovek sa aj tak dost poti a potom v zime, blby pristup si rozzipsovat vetrovku pocas chodze. vec zvyku, ale mneby to vcelku vadilo.

    • admin says:

      Ano, se zatížením obou stran těla mám dobrou zkušenost. Dodává to mnohem lepší balanc. Já si v náprsní kapse nosil sušenky, pití a jiné potřebné věci: Abych si je vyndal, nebylo třeba batoh shazovat- další výhoda :)
      Ale jsem jeden z mála, kterým to vyhovuje.. Věc zvyku

  3. atti.hombre says:

    Hoj!
    Úplne ideálne je ked má človek na chrbáte napakovanú US-ku pre tri osoby a na hrudi sa mu v klokanke hompáľa polročné dieťa…:-) tomu vravím vyvážený stav! Ale súhlasím s tým,že bágel by nemal byť nabalený ťažkými vecami ani nízko a ani vysoko…treba skúšať,komu čo sadne.Problém je ,ked človek nenosí stále to isté a musí vždy pri balení improvizovať…

  4. libor says:

    Ahoj
    Nesouhlasím!! Nosím batoh ve stylu lodního pytle a když si věci dobře poskládám jde se mi úžasně:-)

  5. vlkodlaq says:

    Dle starých a hlavně osvědčených zálesáckých rad, které platí i dnes, je třeba váhu rozložit a v žádném případě nedávat nejtěžší věci dospod. Chápu, že se ti tak dobře jde, ale mršíš si záda a snižuješ svou výkonost, i když ti to nepřipadne. těžší věci výše a co nejblíže zádům, celkově profil batohu plošší a k zádům. U dvoukomorovým batohů do spodní komory ideálně spacák, případně hadry a dál jak už padlo, do horní komory (ne sněmovny :-( )k zádům to těžší od zad lehčí, drobnosti pak do víka. ozkoušená je verze, kdy si potřebné drobnosti (KPZ, baterku, kudlu, šrajtofli, mapu atd) dáte do sumky či podobného zavazadla na opasek, další výhoda než nemusíte pořád undávat bágl je, že když o batoh přijdete (i to se stává) máte pořád část věcí u sebe (hlavně KPZ, papíry a prachy, že.
    Článek celkem k prdu, autor si evidentě nedal moc záležet, nebo nikdy nebyl na čundru.
    Howg

    • Narcam says:

      Snad jen 2 drobné výhrady 1) Zbytečně útočné zakončení. Proboha proč?
      2) spacák do spodní kapsy je zcela k ničemu. V životě jsem nepotřeboval vytáhnout spacák do 10ti vteřín. Když už, tak nepromokavou bundu,poncho, nebo „velkou“ lékárničku.

      • Lumír says:

        Víš houby co je útočné zakončení Žvanislave. Tvá i nevědomost ostatních pramení z nezkušenosti. Vlkodlak jediný z Vás nesl těžký náklad na zádech.

      • Brouk says:

        Tak do 10 vteřin je potřeba vytáhnout maximálně pončo a lékárničku. A ani jedna z těhle věcí nepotřebuje celou spodní kapsu. Zbytek věcí není nijak urgentní. Spacák ve spodní kapse je podle mých zkušeností praktická záležitost. Napomáhá zmiňovanýmu rovnoměrnýmu zatížení. Mimo jiné je praktický, když máš ve spodní kapse jen ,,měkký“ věci, při odpočinku si na ni můžeš sednout aniž by ses musel bát, že něco rozsedneš.
        Mám pocit, že to je jedna z prvních věcí, co se učí děcka ve skautu, že když jdou na výpravu jde spacák naspod…

  6. Své první čundry jsem taky začínal s usárnou, která je asi bezkonkurenční v balení a nošení, nicméně bohužel vyžaduje od uživatele notnou dávku disiplíny při balení, proto jsem ji používal jen občas, až jsem ji zcela nahradil dvoukomorovým turisťákem s polohovatelným zádovým systémem. Jinak ještě k článku. Klasické staré tábornické a turistické příručky mají (pomineme-li v dnešní době lehce zábavné vybavení) pěkně a efektivně popsán správný a osvědčený způsob balení a uložení věcí v batohu.
    Autorovi článku doporučuji z těch dnešních například malou tábornickou encyklopedii, kde se méně zkušený tramp dozví věci, které se (bohužel) v survival knihách nedozví.
    Howg

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam