subscribe: Posts | Comments

Spací pytle

4 comments
Spací pytle


Spací pytle

Spací pytel, lidově spacák, je životně důležitá pomůcka, slouží jako prevence podchlazení. V noci, kdy se teplota vzduchu snižuje a náš metabolismus se zpomaluje, hrozí veliké riziko prochladnutí!

Spacák je ochranný uzavřený vak sloužící ke spaní, jedná se o kvalitní tepelnou izolaci. To znamená, že teplo, které produkuje lidské tělo, se neuvolňuje do atmosféry, ale zůstává zadržené uvnitř vaku a tím se zabrání podchlazení. Dále je nutné tělo izolovat od země, k tomu slouží karimatka.

Spacáky mají různé vlastnosti: Váhu, materiál, teplotní extrém, teplotní komfort a tak dále. (Teplotní extrém je teplota, kterou je lidské tělo schopné ve spacáku snést, aniž by došlo k podchlazení. Teplotní komfort je teplota, při které nám ve spacím pytli není ani horko, ani zima.)

Čím nižší teplotu spacák snese, tím je větší, těžší a bohužel i dražší. Nejlepší je vyzkoušet si spacák na vlastní kůži. Lehnout si do něj, zeptat se prodejce na všechny důležité informace a pak se rozhodnout zda koupit, či nikoli.

 1. marek_kst says:

  Ku karimatkám, tu radím investovať, ja som dal za karimatku 600 sk, slúži mi 5 rokov, je aj do zimného počasia. Kamarát chodí rovnako ako ja, on si kupoval také po 200 sk a za tú istú dobu prestriedal najmenej 6 kusov

  Na spacák poradím, existuje kondenzačný bod na strete teplého materiálu so studeným, vytvrára sa rosa, ktorá do spacáku vsakuje, prvý deň to nepoznáte, ale druhý, tretí… už Vám nebude tak teplo. Zaobstarajte si bivakovací vak na spacák, pozor na cenu, stoja od 600-2000 sk, záleží od predajcu a značky. Fyzika vraví, že účel plnia rovnako, voda bude kondenzovať práve na tomto vaku a nie na spacáku. Je vhodný aj do stanov.

 2. VaclavPv says:

  Dobrý den , mám spacák HUSKY RUBY EXTRÉM MÁ PŘI -14 .
  CHci se zeptat jestli je lepší samonafukovací nebo klasická karimatka a jakou tloušťku karimatky zvolit?
  DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

 3. Petr says:

  spacák mám, obyčejnej za pár stovek asi jen do +5ti stupňů.
  Vydržel sem v něm i -12°C dva dny a bez nachlazení!
  Později sem začal chodit bez spacáku (křest ohněm v březnu)
  a dá se to i bez, ale spacák je dobrá věc do lesa.

 4. fa.mo says:

  Hodilo by se tuto stránku podstatně rozšířit.. mohlo by se rozepsat, že extrem je to co vydrží normální netrénovaný dospělý chlap. Komfort je to co je už extrém pro ženskou, nebo větší dítě (mají menší hmotnost a objem a tedy nižší vyzařování tepelné energie). Také je dobré vědět jaký je rozdíl v životnosti a použití péřových a umělých spacáků atd. Že spaní pod celtou je možné pokud máš nějakou vrstvu oblečení připravenou navíc, umíš se trochu schovat či nastlat a hlavně máš trochu natrénováno!!! Komu je 30 let pryč ať neblbne, ráno tě chytnou záda/ženskou vaječníky nebo močák. To pak není bushcraft ale pitomost a zbytek dovolené promarodíte… Udržuje tu diskusi vůbec někdo?!?

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam