subscribe: Posts | Comments

Základy slaňování

8 comments
Základy slaňování

Pokud by jste chtěli začít slaňovat ale nevíte jak na to, zde se můžete podívat na nějaké užitečné základy.

 1. MAREK_PD says:

  Základ zlaňovania spočína v tom, že ide o bezpečný spôsom pohybu v stŕmich, alebo kolmích stenách smerom dolu…
  tento spôsoom čo je na videu je takmer smrteľný. Stala sa základná chyba, od steny sa neodrážame, pretože sa mení sila ktorou pôsobí lano na kotviaci bod- skoba, kotva, alebo iný predmet ktorý nás drží sa môže uvoľniť.

  Preto odporúčam absolvovať kurz základov VHT ( vysoko- horská turistika) kde sa o Vás postarajú profesionáli…

 2. MAREK_PD says:

  Nepleťte si horolezectvo z akčným filmom !!! Lezenie není o rockovej, alebo metalovej hudbe a následnom balení báb. Je to hlavne o vedomostiach, zodpovednosti a zdravom úsudku.

 3. Ahoj Marku.

  Tento návod nemá lidem ukazovat jak profesionálně slaňovat. Nejsem žádný horolezec abych tady říkal jak to musí dělat. Ukázal jsem pouze základní návod co k čemu slouží a jak to v krajní nouzi jde udělat. Myslím že každý rozumný člověk co viděl tohle video hned nejde na 50m skálu a bude to dělat po mě. Pro nás je to určitá dávka adrenalinu, proto ani nejsme jištěný.

  Každopádně tady rozhodně nejde o nějako tvrdou muziku a nebo balení ženských. Myslím že jsme na stránkách zabývajících se přežitím a bushcraftem. Myslím že jsem video natočil dobře pro pochopení o co vůbec jde. Pokud se o to někdo chce zajímat víc, je spoustu kurzů jak říkáš kde se dozví vše od profíků. Bear Petr

 4. MAREK_PD says:

  V prvom rade sa ti chcem ospravedlniť, je pravda, že som v komentároch začal dosť prudko reagovať,
  proste ma to nahnevalo, lebo ozaj som si predstavil pár mladých ľudí ako si po slojom zapožičiavaju výbavu aby si to skúsili no a ako horolezca, ktorý sa tomu venuje ako koníčku na nahnevala predstava, že sa zabijem na vykývanej skobe, lebo niekto len tak blbol…

  Vidím, že tvoríš dosť videí, ale ak ti smiem poradiť, nájdi si okruh ľudí, taký aby každý bol odborník na niečo a nechaj si prosím ťa skor ako niečo zverejníš okomentovať svoju prácu.

  Síce píšeš, že sa jedná o núdzový návod, ale aj tak sa nájde veľa nadšencov čo silou mocou bude skúšať na vlastnú päsť…

  • Je pravda že si začal trochu z prudka, ale na jednu stranu to chápu. :) Někdo to třeba může zkoušet jen tak bez potřebných znalostí, ale myslím že když může jít někomu o život, určitě si to dobře promyslí a zjistí si víc informací.

   Není špatný nápad si najít určitý okruh lidí který by byli specialisti přes různý obory, ale bohužel se mi to zatím nepodařilo.

   Každopádně i nadále budu hledat, člověk se má pořád co učit a musí si nechat poradit…

   • Ono se stačí ptát a zajímat se kde kdo co dělá. Horolezců a pracovníků ve výškách najdeš opravdu hodně, stačí kouknout na net a většina ti poradí jak co dělat, aby nedošlo ke zbytečným zraněním a to ne jen vlastních aktérů, ale jak poznamenal Marek i těch, kdo jdou po nich.
    Ono těch chyb máš ve videu více. Pokud je začnu vypichovat, budeš mě mít za puntičkáře, ale ta pravidla, jak se ve výškách chovat a na co vše si dát pozor jsou celkem draze vykoupena a až jednou uvidíš člověka, který díky zanedbání nějaké maličkosti skončil dole s polámanýma rukama, nohama, žebry …, tak mi dáš za pravdu. Pocházím z Labských pískovců a neviděl jsem jen jeden pád díky tomu, že si někdo myslel, že jde o prkotinu.
    Navíc na YouTube najdeš celkem velké množství tutorialů na tohle téma vedených opravdu zkušenými borci a instruktory. Je dobré se při jejich sledování zaměřit na každou maličkost kterou provádějí i když na ní zrovna neupozorní. Ono už třeba jen to, jak se nasazuje karabina na sedák je celkem důležité. ;)

 5. MAREK_PD says:

  Tak vyhľadaj kurzy, isto máš vo svojom bydlisku niejaký turistický klub, ktorý by ti povedal kedy a kde sa organizujú. U nás stál kurz približne 10 eur+ ubytovanie na chate 12 a strava z vlastných zásob (tý s plnšími peňaženkami sa samozrejme mohli aj stravovať). Ja osobne poznám inštruktora, je to obyčajný človek- horolezec, turista a milovník prírody, nemá problém ľuďom pomocť a poradiť.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam