Teplo v termosce
Základem termosky je nádoba s dvojitými stěnami, z prostoru mezi nimi je čerpán vzduch. Díky vakuu v tomto prostoru nedochází k úniku tepla do okolí vedením.
V praxi však u každé termosky dochází k tepelným ztrátám. Termoska ztrácí energii zářením (šířením energie prostředím). Energie je vyzařována povrchem termosky a čerpá se z jejího objemu (z vody uvnitř).
To znamená, že větší termoska chladne pomaleji. (Plocha, přes kterou teplo uniká, se rozroste jen o trochu, ale objem se zvětší o hodně.)
Termosku udržujte plnou- Když ulijete, plocha zůstane stejná, ale zmenší se objem tekutiny- tepelná izolace se zhorší!
nsjblizsie vyskusam
Mate nejakou osvecenou termosku na vareni? Nechci tu nikomu delat reklamu, ale vetsinou jsem narazil na klasicke termosky s uzkym hrdlem. Pokud mate nekdo nejaky tip predem diky.
Termosku na zimní výpravy jsme řešili v kruhu polárníků již kdysi a nejefektivnější je termoska skleněná, je však pochopoitelně velmi málo odolná, a tak jsem koupil nerezovou termosku v tesku za 150 a do dna vrtnul díru (ani tam podtlak nebyl, neudělalo to css)
Vzniklým otvorem do mezistěn nalil polyuretanový roztok, který dělá drobné uzavřené blinky, tento se používá k izolaci vodíkových nádrží, a hle, efekt byl ještě lepší než u skleněné termosky. kafe je po 10 hod ještě 47 stupňů teplé. Tzn 53 stupňů za 10 hod dolů, to není špatné, že?
Howg