subscribe: Posts | Comments

Přežití

0 comments

Nejdůležitější v případě ohrožení života je zachovat chladnou hlavu. Nesmíte se nechat paralyzovat úzkostí a stresem, myslete na pozitivní věci a uklidněte se. V případě návalu úzkosti je třeba zhluboka dýchat a zbytečně se nehýbat, tím se sníží tepová frekvence a tělo se uvolní. Přemýšlejte, z čeho přesně máte v dané situaci strach a jak se s danou situací nejlépe vypořádat, rozvážným jednáním a plánováním se zvýší vaše sebevědomí a úzkost začne pomalu odeznívat.

K přežití jsou potřeba čtyři základní věci: Voda, jídlo, teplo a přístřešek.

Voda

je nepostradatelnou podmínkou života. Lidské tělo vodu neustále zpracovává a vydává, vydanou vodu musíme nahradit, jinak hrozí smrt. Tělo vodu vylučuje například močením nebo pocením. Je například nezbytně nutná pro zvlhčení suchého vzduchu v plicích, který se dostává do těla z okolní atmosféry. Čím sušší je tedy vzduch kolem nás, tím více tělo spotřebuje vody.

Když nebudeme doplňovat vydanou vodu, hrozí vážné zdravotní potíže, které mohou skončit smrtí. S tekutinami tedy musíme šetřit: Je nutné omezit fyzickou námahu na minimum, být ve stínu. Při trávení jídla se spotřebovává voda a kouření také zvyšuje žízeň, pokusíme se tedy konzumaci potravin a cigaret úplně vyloučit nebo alespoň snížit na minimum! Nezbytně nutné činnosti je vhodné vykonávat v noci, kdy je nižší teplota.

Nosíme u sebe vždy dostatečné množství vody (alespoň 2 litry) a to nejlépe v lehkých lahvích, ideální jsou lahve plastové. V teple bychom měli zamezit kontaktu lahve s tělem, tekutina by se oteplila. V zimě je naopak vhodné lahev držet u těla, aby nezamrzla. Doporučuji nechat v ní vždy trochu místa, pohyb tekutiny v lahvi zamezí jejímu zamrznutí.

Pokud nemůžete najít vodní zdroj, sledujte stopy zvířat, které vám prozradí správný směr. Vyplatí se to obzvláště v tropech, kde je vody nedostatek. Sledování sloních stop vám spolehlivě ukáže cestu.

Vodu, kterou nabereme z potoka, nebo z řeky je třeba profiltrovat. Nejlehčí způsob filtrace je například přes tričko, které nedovolí průchod velkých částic. Dostaneme tím čistou vodu, která je ještě potřeba převařit. Existují i lehce přenosné filtry a antibakteriální tabletky, které nám dokonale zaručí pitnost vody bez nutného vaření!

V krajním případě je možné vodu získat destilací z vody mořské nebo dokonce z moči. Zasuneme trubičku shora do nádoby naplněné mořskou vodou nebo močí, druhý konec trubičky bude ústit do prázdné nádoby. Celý systém musí být izolovaný. Nádobu s tekutinou zahříváme nad ohněm. Bude se odpařovat v podobě vodních par, které projdou trubičkou a vysráží se v druhé nádobě, odkud odebíráme pitnou vodu!

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam