subscribe: Posts | Comments

Přežití v různých krajinách

1 comment

Laviny

Lavina je prudký sesuv masy sněhu. Laviny představují vážné nebezpečí především v horách, kde se vyskytuje mnoho prudkých svahů a velké množství sněhové pokrývky. Mohou být malé a prakticky neškodné, ty větší ovšem mají na svědomí mnoho obětí, mezi které patří hlavně lyžaři a horolezci. A největší laviny jsou dokonce schopné ničit vše, co jim stojí v cestě.


Půda se skládá z různých vrstev sněhu, které tvoří tzv. sněhový profil. Dole se vyskytují umrzlé krystalky vody, které působí jako kuličková ložisky pro horní vrstvy půdy. Nahoře leží čerstvě napadaný „prašan“. Takováto masa sněhu na vrcholu kopce


disponuje velkým množstvím potenciální energie a drží na místě díky vlastní soudružnosti. Jakmile je však rovnováha narušena, masa sněhu již neudrží nápor hmotnosti a utrhne se. To se stává např. kvůli prudké změně teploty – tající sníh v horní vrstvě ztěžkne a vzniklá voda zde působí jako mazivo podporující skluz – nebo kvůli lyžařům.
Největší lavinové nebezpečí hrozí na prudkých svazích nebo pod sněhovými převisy.


Dále při zvýšení teploty, kdy ztěžkne sníh a kvůli jeho hmotnosti se utrhne celá masa (příznaky jsou sněhové koule kutálející se po svahu dolů). Nebezpečí hrozí i při silném větru, jehož nápor nemusí sněhová masa vydržet. Na všechny tyto faktory je třeba dávat si pozor!


Ocitnete-li se v lavině, zkuste zůstat na své současné pozici (např. za pomoci zaražení cepínu do země). Sněhová masa spadne pod vás.


V případě, že jste lavinou uneseni, se nejprve zbavte vašeho batohu. Pak zkuste napodobovat pohyby plavání, které vám umožní zůstat nad hladinou sněhu. Vynaložte veškeré úsilí na to, abyste se dostali na okraj laviny, kde je síla valícího se sněhu nejmenší.


Jestliže vás masa sněhu strhla a úplně zavalila, nezbývá než čekat na pomoc. Vyhrabejte si kolem hlavy dutinu, která vám umožní dýchání, a čekejte na pomoc. Zbytečně neplýtvejte kyslíkem a nekřičte! Pravděpodobnost, že vás někdo uslyší, je skoro nulová.

  1. kirneu says:

    Ještě bych dodal, pokud je člověk zavalen, měl by si postupně vyhrabávat větši a větší dutinu, nebo se pomalu přesouvat, než jen kolem hlavy, aby nevydýchal.všechen kyslík. Dál je dobré si lehce plivnou, nebo vypustit slinu(nevím jak lepe to popsat:-D ),aby zjistli kam poteče a zjistil kde je vršek a kde zem:-)

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam