subscribe: Posts | Comments

Horská překvapení

0 comments
Horská překvapení

Přinášíme další velmi zajímavý článek popisující nebezpečí, která nás mohou potkat v přírodě.

Mlha

Velice nepříjemný problém, který i mne zastihl v horách. Mlha přichází velice rychle a je obzvláště nebezpečná, když vás zastihne na otevřené planině, kde nejsou vidět žádné orientační body, podle kterých se zorientovat. V takovém případě je nejlepším řešením systém GPS. Pokud vidíte, jak se k vám mlha přibližuje, neváhejte a oblékněte si další vrstvu oblečení. Nejlepší způsob, jak projít hustou mlhou je pochopitelně ve skupině. V případě, že byste se oddálili od skupiny, je vhodné použít píšťalku (moderní batohy ji mají zabudovanou na ramenní klipse), protože její zvuk se nese dál, než lidský výkřik.

Neočekávané sněžení

Opět mluvím z vlastní zkušenosti, počasí na horách je nepředvídatelné, protože vás malá sněhová přeháňka může zastihnout i v létě. Zimní období je o to horší, protože když je obloha zatažená, nemůžete se spoléhat na předpovědi počasí a musíte počítat s tím, že vás sněžení zastihne, když už se to stane je to vážný problém, jelikož váš postup se rapidně zpomalí a můžete se dostat až do situace, kdy budete bojovat o život. Nepodceňujte ani letní počasí, přibalte věci potřebné pro přežití, turistické hole nevyjímaje. Kdykoli vás zastihne neočekávané sněžení, mějte na paměti, že někdy je lepší vybrat si cestu k viditelnému cíli, než hledat stezku pod vrstvou sněhu.

Mráz

Ve vysokých horách dochází velice často k náhlému poklesu teploty. V létě je velká pravděpodobnost, že spolu s mrazem vás zastihne také déšť. Doporučuji přibalit pomůcky na rozdělání ohně, protože jakmile zmoknete, budete se muset co nejrychleji ohřát, pokud tak neučiníte, může vás stav dospět až do hypotermie.

Pokud se také zajímáte o vysokohorskou turistiku, ZDE máte video z prostředí Tyrolských alp.

Zdroj fotek: lezec.cz, neknihy.sweb.cz
Autor: Lukáš Ž, tým jak přežít.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam