subscribe: Posts | Comments

Voděodolné zápalky – recenze

6 comments
Voděodolné zápalky – recenze

Snad se mnou budete souhlasit, když řeknu, že základní vybavení na trek je nůž, lékárnička a zápalky. Samozřejmě většina populace si okamžitě vybaví „nutnosti“ jako spacák, batoh, čelovka a podobně, ale bez těchto základních 3 elementů se rozumný člověk nikam nevydává.

O voděodolných zápalkách už asi každý slyšel, dělá se jich relativně velké množství druhů a samozřejmě i v různých cenových relacích. My jsme pro Vás vybrali zápalky od Coghlans, což je outdoorový výrobce z Velké Británie Kanady.
Základní verze má naimpregnované tyčinky a dlouhou voděvzdornou hlavičku. Spolu zajišťují hoření i za vlhka nebo deště.
My jsme zápalky vyzkoušeli jednoduše. Jednu zápalku z klasické krabičky a jednu voděvzdornou jsme namočili do vody po dobu 15 minut, což už by měla být dostačující doba na to, aby hlavičky dostatečně nasákly a ukázaly co v nich je.
Výsledek byl opravdu pozitivní – zatímco obyčejná zápalka se při škrtání totálně rozpadla, voděodolná zůstala vcelku, nutno říct, že chytla na 3. pokus, ale k tomu, abyste máčeli sirky ve vodě 15 minut, se, myslím, nedostanete.

P.S. I přes mizernou kvalitu fotky, pořízené v deštivém počasí mobilem, je vidět, že sirka od Coghlans je o něco delší a má větší hlavičku, než sirka z Billy. Více o těchto zápalkách vám povíme v naši srovnávací video recenzi všech dostupných typů zapalovačů a zápalek. Již brzy!

P.P.S. Děkujeme obchodu Outdoorstuff.cz za poskytnutí zápalek pro naše testy.

 1. Fabo says:

  Souhlasím ale ještě před zápalkami křesadlo :)

 2. atti.hombre says:

  Hoj! Ja len že fi.Coghlan´s je podla mojich info ( nemusia byť správne ) Kanadská firma…ako je to teda?

 3. admin says:

  Presne tak, jedna se o kanadskou firmu. Za chybu redaktora se omlouvame.

 4. Podle mě je zbytečné si kupovat voděodolné zápalky když je lze vyrobit: zápalku zakapat voskem a před použitím vosk seškrabat

 5. vlkodlaq says:

  Taky jsem v dobách čtení foglara a „útěků“ do lesa za domem impregnoval sirky parafínem, a ani jsem vosk nemusel seškrabávat. Praktické využití jsem však dodnes nenašel, pro lepší pocit z rozdělávání ohně s sebou tahám na všechny akce křesadlo. I když občas svařuju autogenem, tak si křísnu křesadlem.

  • vlkodlaq says:

   každopádně takové va větruodolné zápaly v plastové pixli můžete pořídit na ebay apod kolem 20kč i s cestou. Howg

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam