subscribe: Posts | Comments

Proč bavlna zabíjí, odborné vysvětlení

5 comments
Proč bavlna zabíjí, odborné vysvětlení

 – Překlad ze stránek Gizmodo.com.

Určitě jste už někdy slyšeli pořekadlo, že bavlna zabíjí. Většina lidí tuší, že se to nějak týká schopnosti bavlny zadržovat vodu, ale co přesně činí bavlnu nebezpečnou oproti jiným textilním materiálům, to už se obvykle nedovíte. V dnešním článku se tedy podíváme na trochu odbornější vysvětlení, jak to vlastně s tou „vražednou“ bavlnou je.

 

Hypotermie

Podle kliniky Mayo zní definice následovně: „Hypotermie je stav, který nastane, pokud vaše tělo ztrácí teplo rychleji než si ho stačí vyprodukovat, což způsobuje nebezpečně nízkou tělesnou teplotu. Normální tělesná teplota je kolem 37° C. K hypotermii dochází při poklesu tělesné teploty pod 35° C. „

V USA zemře každý rok na hypotermii (čili podchlazení) přes 1500 lidí. Podchlazení ve vašem těle způsobuje řadu věcí, nejpodstatnější je ale to, jak ovlivňuje srdce. Pokud vám teplota tělesného jádra klesne příliš nízko, srdce se zastaví.

Takže byste se měli podchlazení bát jenom v teplotách pod bodem mrazu, že? Omyl. Chlad každého z nás ovlivňuje jinak, v závislosti na našem zdraví, tělesné kondici a dalších faktorech, jako je genetika, ale s hypotermií se můžeme potýkat i při překvapivě teplém počasí. Například, klinika Mayo varuje, že starší osoby můžou trpět podchlazením i „…v klimatizovaném domě.“

U turistů je pravděpodobnější, že zemřou na podchlazení na jaře, v létě a na podzim, než v zimě, protože během těchto ročních období je mnohem větší pravděpodobnost, že nebudou na chladné počasí pořádně připraveni.
Klinika Mayo také specificky varuje proti nošení bavlny. „Vlněné, hedvábné či polypropylenové prádlo drží tělesné teplo lépe než bavlna.“

 

Bavlna a voda

Bavlněné oblečení může absorbovat až 27 násobek své váhy ve vodě, což znamená že: a) trvá neskutečně dlouho, než uschne, b) aktivně vás ochlazuje i při mírné teplotě.

A bavlnu můžete namočit i bez toho, že byste ji vystavili dešti, nebo ponořili do vody. Stačí, když se pořádně zapotíte a bavlna všechen ten pot nasákne a bude ho v sobě držet. To může vést k problémům popsaným v tomto článku stejně snadno, jako kdybyste s bavlněným oblečením spadli do jezera.

Proč bavlna tak dobře saje vodu? Podle Appalachian Mountain Club:

„Bavlněné vlákno je jako malá tuba tvořená ze šesti různých soustředných vrstev. Jak jednotlivá bavlněná vlákna rostou na rostlině, vnitřek „trubice“ se zaplňuje živými buňkami. Jakmile vlákno dozrává a tobolka na rostlině se otevírá, odhaluje se bílý načechraný obsah. Živé buňky ve vláknu postupně usychají a kvůli tomu se vlákno částečně zhroutí. Tím vznikne dutý kanálek ve tvaru ledviny, nazývaný „lumen“. Toto prázdné místo zadržuje velké množství vody.“

„Zpracovaná bavlněná vlákna jsou z 99 procent z celulózy. Celulóza je polymer složený z dlouhého řetězce spojených glukózových molekul. Každá z těchto molekul obsahuje tři hydroxylové skupiny se záporným nábojem. Jak si možná vybavujete ze středoškolské chemie, voda má kladný náboj (atom kyslíku k sobě přitahuje elektrony dvou atomů vodíku). Výsledkem je, že molekuly vody jsou přitahovány a váží se (přes vodíkové vazby) na miliardy hydroxylových skupin v bavlně. To, ve spojení s obrovským množstvím prázdného prostoru uvnitř a mezi jednotlivými vlákny, dává bavlně schopnost nasáknout tak velký objem vody „.

Bavlna uvězní vodu uvnitř svých vláken, což je důvod, proč trvá tak dlouho, než vyschne.

 

Proč je problém být mokrý

Podle United States Search and Rescue Task Force, „voda odvádí teplo od těla 25 krát rychleji než vzduch, protože má vyšší hustotu (tedy větší tepelnou kapacitu). Zůstat v suchu = zůstat naživu!“

Namočit se a zůstat mokrý může i v teplotách nad nulou velmi rychle ochladit vaše tělo.

A po naplnění vodou izolační vrstva z bavlny (například mikina) ztrácí místo na vzduch, díky kterému vám bylo teplo, když bylo oblečení suché. Tím jste mnohem víc vystaveni tepelným ztrátám prostřednictvím sálání, kdy vám je zima kvůli rozdílu teplot mezi vaším tělem a okolním prostředím.

Také budete ztrácet teplo kvůli pomalému odpařování vody z bavlněného oblečení, což bude ještě horší, pokud bude foukat studený vítr.
Když se tohle dá dohromady, namočit se a zůstat mokrý venku je prostě recept na katastrofu.

 

Jak vás jiné textilie udrží v teple, když jsou mokré

Vlna: Na povrchu každého vlákna vlny je tenká vrstva zvaná epikutikula. Tato vrstva odpuzuje kapky vody, čímž zabraňuje namočení vlákna. Díky tomu, jak je vlna načechraná, je menší pravděpodobnost, že se kapka po dopadu roztříští, místo toho zůstane v celku na povrchu a poté steče dolů. Když je voda v podobě páry – vzdušná vlhkost nebo pot – může projít epikutikulou a vstřebat se do vlněného vlákna. Každé vlákno může pojmout až 37 procent své váhy, aniž by nám připadalo mokré, přičemž odvádí vodu od vašeho těla a rozprostírá ji na větším povrchu, takže se voda může snadno odpařit. A konečně, to jak jsou vlněná vlákna načechraná a propletená, vytváří prostor vyplněný vzduchem, díky kterému si vlněné oblečení udrží izolační schopnosti i když je mokré.

Polyester: Polyesterová vlákna jsou základem mnoha oděvů a izolačních materiálů, včetně Polarfleece, Primaloft, Capilene, mikrovláken a dalších. Polyesterová vlákna neabsorbují žádnou vodu. To přinejmenším znamená, že jakýkoliv materiál z nich vyrobený bude schnout výrazně rychleji než bavlna. Většinou je oblečení z polyesteru navržené tak, aby izolovalo i když je mokré, díky zadržovanému vzduchu. Navíc je často navržené tak, aby aktivně vylučovalo vlhkost díky tvaru a uspořádání vláken.

Nylon: Je podobný polyesteru v tom, že jeho vlákna jsou vytvořena z ropy. Nylon se používá k vyrábění fleecového izolačního oblečení. Zatímco nylonová vlákna mohou absorbovat vodu, jejich míra nasycení (záleží na tom, jaký typ vláken je použit) nikdy nepřesáhne 10 procent a odpadají problémy s polaritou, které se vyskytují u bavlny. Díky nepřítomnosti molekulárních vazeb a malému množství vody, kterou vlákna pojmou, schne nylon velmi rychle. Navíc podobně jako u polyesteru může být látka navržená tak, aby zadržovala vzduch i když je mokrá a udržovala vás tak v teple.

Rayon, viskóza, tencel, lyocell, bambus a hedvábí: Hedvábí může pojmout až 30 procent své hmotnosti v podobě vody a když se tak stane, ztratí většinu svých izolačních schopností. Další materiály zde uvedené jsou v podstatě umělé hedvábí z celulózy. Nejenže absorbují vodu, ale mají stejné problémy s molekulárními vazbami, jaké jsou popsané výše u bavlny.

 

Co tedy máte nosit?

Je poměrně snadné přestat nosit bavlnu na vrchní polovině těla. Nejlepší je prostě vyměnit bavlněné tričko za triko s patřičnou gramáží merino vlny. Merino je úžasný materiál, který vás v létě chladí a v zimě hřeje a přitom odvádí vodu od vaší kůže, abyste zůstali v suchu. Ano, merino trička jsou dražší, než jejich bavlněný protějšek, ale také vydrží déle, nesmrdí, když se v nich potíte a… neumřete v nich na podchlazení. Merino je k dispozici v řadě různých gramáží, takže ho můžete nosit jak na horkých pouštích, tak v nejchladnějších zimách. Je to vynikající textilie pro aktivního člověka.

Izolační vrstvy se dají taky snadno vyměnit. Existuje jen velmi málo věcí, které jsou teplejší nebo univerzálnější než vlněný svetr a fleecové mikiny zase nabízení skvělý poměr cena/výkon.

Bavlněné oblečení, které bude nejsložitější nahradit, budou vaše džíny. Nic není pro šatník v západních zemích tak typické, jako džíny. Jsou jak elegantní, tak odolné, což přímo svádí k tomu říct si „kašlu na to“ a vyrazit v nich do přírody. Ale i během teplého léta vám bude lépe v kalhotách ze syntetického materiálu, které budou lépe dýchat a nenasáknou vodu z potu nebo brodění potoka.

Jakýkoliv materiál se bude chovat lépe než bavlna, zejména když jde o to, aby vás nezabil.

 1. Voda opravdu nema kladny naboj. Ta chemickofyzikalni cast o nabojich je tak, jak je napsana, nesmysl.

 2. Laďa says:

  Reklama jak od DuPonta (v jiné kampaní nechali zakázat konopí).
  Bavlněné podvlíkačky a trika nosil můj děda, táta a nosím je i já, zatím nás nezabily.
  Každý materiál má své pro a proti a hodnocení bývají často subjektivní, ale tohle je už za čárou zdravého rozumu.

 3. Laďa says:

  Je mi jasné, že i tento komentář smažete, ale zamyslete se nad Vaším článkem. U bavlny (a nejen u ní) záleží na způsobu zpracování a na tkaní látky. Podle Vás by celá Černomořská flotila vymřela na podchlazení. Vždyť ty vojáci ještě v osmdesátých letech byli komplet oblečeni do bavlněné tkaniny. Moderní materiály mají své výhody, ale i spoustu nevýhod. Hlavně malá odolnost ohni – přiškvaří se na kůži NOMEX je z bavlny a piloty chrání ne zabíjí.

  • Zipy says:

   Nomex je podle vás z bavlny? To je mi ale novinka. Již řadu let žiju v přesvědčení, že nomex je z aramidových (čili polyamidových) vláken. Můžete mi sdělit zdroj vašich informací? Dost by mě to zajímalo.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam