subscribe: Posts | Comments

Zamyšlení nad klíšťaty

15 comments
Zamyšlení nad klíšťaty

Klíště je rozhodně nejlepší přítel všech turistů, trampů a bushcrafťáků. Asi jen málokdo si troufne říct, že klíště nikdy neměl a tím pádem je pro nás všechny velice důležité si uvědomit nebezpečí, která s klíštětem mohou přijít a nabourat náš spokojený život. Nejsem žádný „klíšťatolog“, nicméně se dlouhodobě snažím o tomto tématu zjistit maximum informací a v tomto článku Vám pomůžu se zamyšlením nad vaším přístupem ke klíšťatům a případné prevenci :)

Klíště

Všichni jsme tohoto parazita určitě viděli. Obvykle se setkáme buď s větším dospělcem, nebo menší larvou, ale klíště vypadá vždy jako klíště.

Klíště můžete chytit prakticky kdekoliv – v lese, na louce, v městském parku, u vody. Náhoda je blbec a klíště číhá téměř všude.

Pojďme si nejprve říct, jak klíště loví. Klíště neskáče ze stromů, jak se mnoho lidí domnívá, ani nijak jinak aktivně neputuje za svým hostitelem. Klíště si najde místo u cesty, kudy chodí zvěř, a napřáhne první pár nohou s háčky do prostoru. Když potom hostitel projde okolo, háčky se zachytí o srst nebo tkaninu a klíště je rázem na palubě. Pak už jen hledá nejbližší vhodné místo (vlhké a měkké), na kterém se přisaje a začne hodovat.

Jak probíhá sání? Klíště si najde místo, a začne pomalu prokusovat kůži. Když už má proříznutou vhodnou díru, vsune do ní sosáček se zpětnými háčky a v tu chvíli začíná sát. Klíšťákovy sliny způsobí ztvrdnutí tkáně kolem kousnutí a klíště jde velmi obtížně vyndat. Zároveň se v ráně přestává srážet krev a klíště se může v klidu pást.

Potom záleží na stravovacím cyklu klíštěte. Prvních 24-48 hodin klíště krev saje pomalu. Poté se mu začínají zvětšovat slinné žlázy, které mu umožní sát rychleji. V tuto chvíli se rapidně ZVYŠUJE RIZIKO PŘENOSU INFEKCE NA HOSTITELE.

Vyndání klíštěte

Způsobů jsou popsány desítky. Původně se tvrdilo namazat olejem a točit. Pak se řeklo olejem nemazat – když se klíště „dusí“, tak zvrací zpět do krve celý obsah svého žaludku – stačí tedy vyviklat ven. Případně ho vytočit speciální pinzetou nebo kartou se zářezem.

Klíště hlavně nemačkejte a dejte pozor, ať mu neutrhnete hlavu. V praxi si prostě klíště prstem párkrát pohladím, a když ještě není „zažrané“, tak ho mírným tahem vyškubnu. Na zažraná klíšťata se potom hodí ta speciální pinzeta.

Jaká infekce?

Ano, klíště přenáší nemoci. Mnoho lidí tvrdí, že nikdy žádnou nechytli a že to je vzácné a strašák na lidi. Ale máte koule na to vsadit svoje zdraví? Statistika říká, že u nás je v průměru infikováno 12% klíšťat. V některých oblastech to může být i přes 30%. Takže je to na víceméně podobné, jako když si do revolveru dáte jeden náboj, roztočíte bubínek a cvaknete si… :)

To, že jste měli na sobě nakažené klíště, ještě neznamená, že budete nakaženi. Někdy vás klíště nestihne infikovat, jindy nemoc porazí Váš imunitní systém, nicméně to už je čistě o náhodě a konkrétním jedinci.

Celkem se podíváme na tři základní nemoci:

1. Klíšťová encefalitida

Je virové onemocnění. První fáze vypadá jako chřipka (1-2 týdny po kousnutí klíštětem), ve druhé fází už přichází bolesti hlavy, ztuhnutí šíje a nervové problémy. U této nemoci zhruba čtvrtina pacientů zůstane s trvalými následky (ochrnutí, slabost, deprese), nicméně smrt nastává pouze výjimečně. Každopádně léčba trvá minimálně 4 týdny s tím, že 2-3 člověk stráví v nemocnici na kapačkách.

Tato nemoc ohrožuje na životě především děti a seniory, zdravý člověk středního věku se obvykle vyléčí, nicméně prvotní příznaky mohou odeznít a nemoc se při špatné diagnóze skrytě rozšíří a výsledný Mordor může být opravdu nepříjemným problémem na několik týdnů.

2. Lymeská borelióza

Bakteriální onemocnění, které se pouze u 50% nakažených projevuje typickou skvrnou se světlým středem.

Zbytek nakažených o boreliích ve svém těle obvykle nemá ani potuchy, a to až do chvíle, kdy se začnou množit v nervových drahách a napadat CNS. Potom je už léčba opravdu náročná a není to běh na krátkou trať. Borelióza nezabíjí, ale zničí vám život – nekontrolované bolesti, nevratné poškození zraku, poškození koordinace. Zároveň se od určité fáze onemocnění nemluví ani o úplném vyléčení, obvykle se doktoři snaží nákazu jen utlumit a zlepšit stav pacienta, nicméně vyléčení je často pouhou spekulací.

3. Tularémie

I tuto nemoc může přenášet klíště. Je to opět bakteriální onemocnění, které může způsobit celkem závažná poškození jater, sleziny a očí. Tularémie je vcelku dobře léčitelná běžnými antibiotiky, a pokud nic nepodceníte, nemusí vás nijak trvale poškodit.

DO BOJE!

Tak jo, už víme, co to je klíště a jaké nebezpečné nemoci přenáší. Z těchto informací můžeme vyvodit několik doporučení, jak se vyhnout trvalým následkům na zdraví.

1) Prevence

K odhalení klíšťat ještě před přisátím, vám pomůže světlé oblečení. Neodpuzuje klíšťata, ale pokud nějaké „naberete“, tak si ho snadno všimnete a můžete mu zabránit se vůbec přisát.

Pokud byste v prevenci chtěli jít dále, pak se vyhýbejte stezkám, po kterých chodí zvěř, případně kde přenocuje. Tam bude klíšťat vždy více než v okolní krajině, jelikož jejich životní cyklus může proběhnout jen na pár metrech prostoru. Takto potom dopadnou nebohá zvířata, která se klíšťat neumí sama zbavit:

2) Repelent

Ohledně repelentů koluje spousta fám a mnoho lidí je bere jako neúčinné. Trendem je výroba domácích repelentů, ale jejich účinek je časově velmi omezený (v řádech minut), což určitě nepotěší.

Vhodnou volbou jsou repelenty určené na pokožku, které obsahují malé procento účinné látky (permethrin, deltamethrin), ale fungují velmi dobře a po dobu několika hodin.

Další variantou jsou repelenty určené na oděv, stany, spacáky a tekuté moskytiéry. V této oblasti bych Vás odkázal na odbornější článek, kde najdete detailně všechny potřebné informace: ZDE.

Nejnovější variantou na trhu jsou protiklíšťatové náramky pro lidi, který si dáte na ruku, kotník nebo batoh. Náramek je založen na přírodní bázi a jeho účinnost je potvrzena. Je hezké, že maminky tímto náramkem často vyzbrojí své potomky na letní tábory atd., ale přijde vhod prakticky všem (zatím nemám, ale rozhodně si ho pořídím).

A poslední možností je nacpat své tělo vitamínem B nebo jinou látkou, která má klíšťata odpudit. Názory se různí, osobní zkušenosti nemám, nevěřím tomu, ale nechávám to jako jednu z možností.

3) Rychle pryč

Čím dříve klíště odstraníte, tím je nižší riziko přenosu infekce do těla hostitele. Do 24h po přisátí je toto riziko minimální a mělo by pro vás být pravidlem, že se budete pravidelně a důkladně prohlížet. Zaměřte se na tyto oblasti:

4) Divný flek, pocit

Pokud už jste klíště měli, opatrně ho vyndejte a zalepte do izolepy. Pokud máte obavu o své zdraví, můžete nechat klíště vyšetřit v laboratoři a dozvíte se, zda bylo infikované nebo ne. Pokud byste měli smůlu, zahájí s Vámi lékař první preventivní kroky v léčbě, čímž zvýšíte svoje šance.

Jak nechat klíště vyšetřit  a kolik to stojí se dozvíte ZDE.

5) Očkování

Velice sporná oblast. Já sám očkování proti encefalitidě odmítám, jelikož je to z mého pohledu byznys pro všechny praktické lékaře, kteří by očkovali všechno, co se pohne. Pro klid v duši si samozřejmě ty tři vakcíny a ochranu na 36 měsíců zaplatit můžete (cena do 2000,-Kč obvykle). Nicméně já dále věřím tomu, že díky prevenci mohu riziko nákazy efektivně minimalizovat a případně by se můj imunitní systém s nemocí dobře vypořádal.

Zároveň si uvědomte, že encefalitida je jedinou nemocí, proti které se můžete očkovat. Proti mnohem zákeřnější borelióze není očkování pro lidi zatím dostupné a nezbývá nám nic jiného, než se o sebe pečlivě starat.

6) Držet si je od těla

Poslední doplňkovou variantou je zamezit klíšťatům (popřípadě komárům), aby se k vám vůbec dostaly. Dlouhé rukávy (TIP), zastrčené nohavice a pečlivé vyklepání oblečení, nebo moskytiéry (TIP), případně úplné omezení pobytu v přírodě od jara do prvních mrazíků. To je další přístup k ochraně před klíšťaty, který můžete kombinovat s předchozími.

Závěr

Opravdu nabádám všechny, aby se zamysleli nad svým přístupem ke klíšťatům a hrozbě, kterou představují. Podcenit celou problematiku se vám krutě vymstít po zbytek života.

Na druhou stranu rozhodně nejsem zastánce „strašení přírodou“ a rozhodně bych nikomu neradil, aby raději zůstal doma, jako to dělá oficiální „klíšťová propaganda“, která opravdu vytipovává největší sezónu a nejrizikovější oblasti, do kterých doporučuje vůbec nevstupovat.

Lesy, louky a příroda patří k našemu životu, stejně tak jako patří klíšťata k přírodě a je to jen naše rozhodnutí, jak se k tomu postavíme. Můj postoj je, že každému bude sedět jiná kombinace opatření, kterou může dosáhnout relativní bezpečnosti. Každý by měl ale udělat maximum pro to, aby zůstal zdravý.

Máte zkušenosti s klíšťaty nebo nemocemi, které přenášejí? Rozhodně se s námi podělte v komentářích!

A pokud s námi v něčem nesouhlasíte, tak diskutujme!

Pro Bushcraft.cz sepsal Matyáš Vejskal.

Zdroje:

Kliste.cz
Borelioza.cz
Klistova-encefalitida.cz

http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2006/06/05.pdf

Zdroje foto:

http://media0.7x.cz/

http://www.ireceptar.cz/

http://extension.missouri.edu/

https://propelsteps.files.wordpress.com

http://www.eastendbeacon.com/

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com

 1. Incognitus Maximus says:

  Taky je nemám rád, potvory, kvůli nim nosím termoprádlo i v létě (pružné merino které přiléhá k tělu), takže se na kůži prostě nedostanou. Samozřejmě nošení termoprádla v létě má své nevýhody :)

 2. tiki says:

  zdravim, nejaky link alebo nazov toho naramku pre cloveka proti kliestom sa nenajde? je to volne predajne v obchodoch a kolko vydrzi (hod. ci dni)tato obrana? dakujem za odpoved

  • Matyas says:

   Hledejte spojení „repelentní náramek“:) Případně zkuste líkernou, měli by mít..

   • Matyas says:

    *lékárnu:D

   • Alena says:

    k naramkum, aktualni zkusenost zdravotnika LT:

    mely jsme deti, ktere byly temito naramky vybaveny a peclive je nosily cely tabor, v podstate je nesundaly z ruky/nohy – vetsinou mely dva…vysledek? Stejne ulovenych klistat jako nezdatnejsi lovci bez teto ochrany… podle mne je ucinnost s otaznikem…

 3. Majk says:

  Jo s klíšťaty mám zkušenosti neblahé, borelióza je svinstvo…. i když jsem ji měl zezačátku přeléčenou brutálně silnými antibiotiky, tak člověk pořád cítí, že to v těle je….. pak jen hrůza, že chytnu další a rozjede se to znovu

 4. Vito Scalleta says:

  Mno…. mám jednu známou z rodiny co chytila Boreliózu. 3 měsíční nonstop bolesti hlavy, půlka těla ochrnutá, .. ze všeho se díkybohu dostala. lidé co chytli borelku, by měli především brát antibiotika které jsou určeny pro boreliozu, proti klasickým jsou bakterie imunní. bohužel ten flek který popisujete není spolehlivý, může se objevit i nemusí. rozhodně pro klid v duši je dobré si udělat krevní testy na boreliozu a okamžitě zahájit léčbu. Onemocnění doprovázelo i částečnou retrográdní amnézii, kdy poškodilo paměťové stopy z minulosti.

 5. Salixus says:

  Já měl za 3 dny stanování cca 12-14 klíštat a ono nic,to i když sem poslední našel až po cca 10 dnech, pak jich někdy bylo 5 a taky nic, tak mám bud velký štěstí nebo zkrátka mám hodně dobrou imunitu.

 6. littlebiker says:

  Zdravím všechny. Už si nevzpomínám, od koho jsem radu slyšel, nebo kde ji četl, ale ve výsledku jsem si nenašel přisáté klíště už dva roky.
  Nakapu 2-3 kapky tea tree olejíčku do menšího množství vody a vypiju.
  To opakuju vždy cca jedenkrát do měsíce.
  Teorie je taková, že koncentrovaný olejíček se vylučuje z těla pocením a klíšťata odpuzuje.
  Otázkou zůstává, zda se opravdu jedná o účinnou metodu, nebo je to blábol a prostě jsem měl jenom štěstí.
  Pokud je zde někdo znalý tématu, rád bych se dozvěděl víc a nechal se poučit.
  Díky

 7. Brumla says:

  Zdar. Jako kluk jsem prodělal boreliózu od klíštěte, žádná sranda a v porovnání s encefalitidou nevím, co je horší. Pointou ale je, že očkování je kravina, encefalitida má mnoho kmenů, od klíštěte můžete chytit i další sviňárny (jak je nadhozeno v článku) a očkování je jen na několik málo kmenů encefalitidy. Když už něco od klíštěte chytnete, tak pravděpodobnost je opravdu velmi malá, že to bude zrovna to málo, proti čemu jste očkovaní. Zatěžovat organismus tak silným očkováním kvůli tak malé pravděpodobnosti mi přijde jako nesmysl.
  Stříkat nohy a za krkem při každém čundru a nosit spoďáry s obeplým lemem, aby se klíště nedostalo tam, kde se blbě vytahuje. Jiná ochana není, nebo pak už jen nikam nechodit.

  • Brumla says:

   Výborný byl test dtestu právě na tyhle repelenty. Velmi dobré jsou Predator Repelent forte (používám ke spokojenosti, účinek asi 7 hodin) a 3M Ultrathon repelent spray (o něco dražší). Jiné nemá moc smysl kupovat.

 8. ondrej-n says:

  osobně doporučuji repelent „Ben’s 100″ !!!!…má cca 97% látky DEET a od té doby co ho používám tak žádné klíště:-)dříve tak 5 ročně
  jinak se vyplatí mít v kapse nebo botě drcený Fenikl (koření)taky dobrá věc

 9. jira says:

  Já hodně chodím do lesa, a v průběhu let jsem meziročně sundaval i desítky klíštat.
  Jednoho léta se projevily příznaky. Jakoby klasické chřipky, protože to bylo až jakoby zvláštní, totální únava svalů, chvění a znecitlivění, došel jsem si k doktorovi, ten odebral krev a dal ji na vyšetření. mezitím nasadil ATB, i proto, že začaly být dýchací potíže. Při kontrole a z krve nic nezjistil! Odjeli jsme na desetidenní dovolenou a v půlce mě začala totálně třeštit hlava, včetně těch příznaků, které byly i před dovolenou. Ještě jsem z chorvatska odřídil domů do čech a následující den jsem si preventivně zbalil věci a šel do nemocnice. Následující den až cca do 5tého dne si nic nepamatuji. Prý jsem byl i nepříjemný na sestřičky, musely mně kurtovat, protože jsem chtěl skákat z okna… Asi jsem byl pro ně v tu dobu nepříjemný pacient.
  Vlastně klíštová encefalitida se projevila hned z odebraného mozkomíšního moku lumbální punkcí. A jak píše i autor, strávil jsem následující tři týdny na kapačkách v nemocnici. Mezitím asi desátý den mi přišel doktor při vizitě říci, že v liquoru našli i borelie (nejspíše v mozkomíšním moku se jim v laborce vykultivovala). Takže jsem si prošel oběma nemocemi a musím zaklepat, bez potíží! Snad jen, od té doby mi píská v levém uchu, při absolutním tichu o polštář si to uvědomím.

  Co je důležité, klštovka má strašně malou inkubační dobu, cca do 14 dní, pak už to začíná být problém. Zatímco borelioza, tam můžete být nositelem, a ta se může projevit i v dobu kdy jste dlouho před tím nepřišli do kontatu s klíštětem….

  Co určitě pomáhá i jako prevence je vitamin B!!! a je pravda, že od té doby pokud jej užívám, počet přisátých klíštat se snížil na zlomek původního čísla.

  Co je ještě důležité, pokud jste prodělali klíšťovou encefalitidu, jste na ni po zbytek života očkováni!

 10. Z_aa says:

  Vitamin B komplex forte beru od dubna do října 1 tbl. denně. Klíště chytím max. jedno za sezónu, a to jsem v přírodě často, klasicky bosky nebo sandálky.
  Zato když zapomenu v dubnu nasadit, hned na sobě nějaké lovím – a vzpomenu si. Pokládám ochranu B komplexem za velmi dobrou, ač někdy pekelně smrdím i sama sobě.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam