subscribe: Posts | Comments

Uštknutí hadem

1 comment
Uštknutí hadem

Jedná se o bolestivé bodné rány s tendencí ke krvácení a zanícení. Při kousnutí hadem nemusí vždy dojít k uštknutí, neboť had jedem šetří a může se až během útoku rozhodnout jed nepoužít. Podle statistiky přísluší na 1000 hadích kousnutí asi 500 uštknutí a pouze jeden mrtvý. Naproti tomu infekce je velmi častou komplikací pokousání.

Typy jedů

 • Hemotoxin (rozpad krvinek) – způsobuje bolest, otok, modřiny, puchýře

 • Neurotoxin (poškození nervů) – projevuje se změnou citlivosti, mravenčení, otok, křeče

  Ošetření hadího uštknutí v Česku

  V Česku žije pouze jeden druh jedovatého hada – zmije obecná. Případy uštknutí s následkem smrti nastávají jen jednou za několik desítek let.
  Smyslem ošetření je zpomalit vstřebávání jedu. Proto je vhodné ránu dezinfikovat a nechat ji volně krvácet, aby se část jedu vyplavila. Postižený by mel zůstat v klidu. Je třeba sejmout stahující předměty a postižené místo umístit pod úroveň srdce – např. nechat pokousanou ruku s dlahou volně viset z nosítek. Transport postiženého je třeba zajistit pokud možno s minimem jeho vlastního pohybu – ideálně na nosítkách.
  Po uštknutí zmijí je nevhodné používat škrtidlo. Riziko smrti je nízké a dlouhodobé zaškrcení poškozuje končetinu a může si následně vynutit její amputaci. Zaškrcení trvající déle než cca hodinu povede k amputaci téměř jistě. I odsávání jedu je velmi nevhodné – pochybný efekt, ale dochází k prokrvení rány a tím rychlejšímu postupu jedu k srdci. Nevyřezávat tkáň – nastane ještě větší zbytečné poškození. Sérum nemá aplikovat laik – nastane těžká alergická reakce organizmu na sérum, která je nebezpečnější než účinek jedu. Pro aplikaci séra musí mít postižený zázemí lékařské pomoci v nemocnici. Hady není vhodné honit kvůli identifikaci, aby nedošlo k dalšímu uštknutí.

  Zdroj: Wiki

  1. Taurus says:

   V krajním případě je třeba riskovat.Ránu bych zaškrtil,nařízl,jed vysál,vyplivnul a ránu vypálil mým Markem trojkou.Žadný sraní!

  Leave a Reply

  Protected by WP Anti Spam