subscribe: Posts | Comments

Techniky přežití – co naučí zkušenosti

0 comments
Techniky přežití – co naučí zkušenosti

Každý se může někdy ocitnout v krizové situaci, bez jakýchkoli prostředků a v neznámém prostředí. Můžete se do takové situaci dostat zcela záměrně, když chcete otestovat vlastní síly, náhodou při akci v divočině i zcela nečekaně v důsledku živelné nebo jiné pohromy. V případě úrazu, nehody nebo ztráty skupiny se může dostavit panika a strach, které často rozhodí i zkušené a připravené.

V takovou chvíli je důležité zachovat chladnou hlavu a řídit se základními pokyny k přežití. V tomto článku vám přinášíme stručný souhrn těch nejdůležitějších dovedností, které se naučil na základě zkušeností.

 S.T.O.P

top-mountain-100961_640

Zdroj: pixabay.com

Jakmile se dostanete do krizové situace, je důležité zabránit prvotnímu návalu paniky. Laurence Gonzales, který napsal množství knih o přežití v přírodě, dává zásadní význam schopnosti nepodat se strachu a panice. K tomu slouží čtyři pravidla, která si můžete zapamatovat podle akronymu STOP. Tento akronym můžete použít pro případ, že se ztratíte, například při táboření.

S – stůj nebo sedni si (podle angl. stop nebo sit). V první chvíli je důležité zastavit se, zhluboka se nadechnout a uklidnit se. Teď již nemá cenu přemýšlet, co jsme mohli udělat lépe nebo jinak.

T – uvažuj (podle angl. think). Než začnete cokoli dělat, nejprve v klidu vyhodnoťte situaci, její závažnost a možné řešení. Jaké použitelné věci máte u sebe, jaké jsou vaše priority a následné možnosti.

O – orientuj se (podle angl. observe). Rozhlédněte se kolem sebe a zvažte své možnosti podle situace. V jakém se nacházíte prostředí, jsou zde dostupné přírodní zdroje, za jak dlouho se asi setmí, jak daleko jste od možné pomoci, jste schopni určit světové strany, atd.

P – plánuj (podle angl. plan). Po zhodnocení a promyšlení všech možností si vytvořte systematický plán a krok po kroku jej následujte. Svůj plán přizpůsobujte okolnostem, ale nejednejte impulzivně. Základní potřeby jsou vždy stejné: voda, jídlo, úkryt a teplo. Mezi priority patří první pomoc (pokud je někdo zraněn), zajištění základních potřeb, signalizace a navigace.

Psychická příprava

Man-vs.-Wild1-1024x768

Zdroj: beargrylls.com

Zkušenost nás učí, že psychická příprava je nejdůležitější prostředek k přežití v krizové situaci. Znalosti a fyzické schopnosti jsou užitečné a mohou být zásadní, avšak psychika jedince v takové situaci je zcela klíčová, což ukazuje mnoho reálných případů přežití v nepříznivých přírodních podmínkách bez pomoci. Pozitivní stav mysli a ovládání emocí je klíčem k přežití i v těch nejtěžších podmínkách.Nemusíte mít vojenský výcvik ani speciální trénink. Řekl slavný expert přežití Bear Grylls nedávno v rozhovoru pro britský deník Telegraph, že přežití v nebezpečných situacích záleží na pozitivním postoji a vynalézavost. Uvažování v průběhu krizové situace lze v tomto ohledu přirovnat k vypracování strategie na psychicky náročné hry jako poker. Hráči jsou naučení psychické vytrvalosti (která je mnohdy důležitější než vytrvalost fyzická), tedy nedopustit, aby se vám dílčí neúspěchy dostaly pod kůži, pokračovat v plánu a přizpůsobovat jej okolnostem. Je klíčové uvažovat logicky s chladnou hlavou, nepoddat se emocím a nejednat impulsivně. Ve volné přírodě – stejně jako v pokeru – pouze silní přežijí.

Voda a potrava

 14500862846_1c60380039_b

Zdroj: Flickr.com

V každé krizové situaci (pokud není někdo zraněn) je prioritou voda. Bez jídla je člověk schopný přežít i dva týdny. Bez vody však nevydrží déle než několik dní. Pokud máte nedostatek vody, je potřeba omezit její ztrátu, tedy zůstat ve stínu, omezit fyzickou námahu, nekouřit a omezit přijímání potravy (trávení spotřebovává vodu). Pokud není v okolí zdroj pitné vody, můžete si nasbírat dešťovou vodu nebo rosu. V případě sucha ji lze získat v menším množství i z listů a rostlin. Vodu z potoka nebo rybníka je nutné vyčistit, protože může být kontaminovaná. Pokud nemáte speciální tablety nebo filtry, musí se voda převařit. Sníh nebo led nejprve nechejte rozpustit. Vodu můžete doplnit i konzumací ovoce. Bez potravy je člověk schopen přežít mnohem déle než bez vody. Nejezte proto neznámé houby, rostliny ani plody.

Oheň

Rozdělání ohně je nejen velice užitečný prostředek, ale poskytuje také psychickou vzpruhu. Oheň zajistí teplo, usuší mokré oblečení, vydesinfikuje vodu, pomáhá jako ochrana před divokými zvířaty a poslouží i k signalizování. Jako troud lze použít nejen suché listí a trávu, ale také mech, chmýří, březovou kůru, ptačí peří nebo kousky látky z oblečení. Pokud nemáte u sebe zápalky ani zapalovač, je mnoho alternativním způsobů, jak rozdělat oheň. Vyžadují však trochu cviku. Nemusíte si vše pamatovat, dnes již existují užitečné aplikace pro chytré telefony, takže různé techniky i triky budete mít stále uložené ve vašem mobilu. Například v aplikaci Ultimate Survival Manual najdete také přesně instrukce k tomu jak rozdělat oheň.

unnamedZdroj: play.google.com

Přístřešek

Přístřešek vás ochrání před nepříznivým počasím, hmyzem a poskytne teplo a pocit bezpečí. Jako dočasné útočiště můžete využít vraky, trosky dopravních prostředků či obydlí (Chris McCandless ve slavné Krakauerově knize „Útěk do divočiny“ využije na Aljašce jako přístřešek opuštěný autobus). Využít můžete také jeskyně, skalní převisy, kmeny stromů a větve. V zimě si ve sněhu jako přístřešek postavit i iglú. Přístřešek poblíž stojatých vod, je zde příliš mnoho hmyzu. Nevhodným místem je také otevřená pláň, vrcholky kopců nebo vyvýšená místa.

Orientace a navigace

 5025900536_63b531a057_b

Zdroj: Flickr.com

Orientace je zcela zásadní, v divočině se bez ní lehce dostanete do bludného kruhu. Pokud u sebe nemáte kompas, mapu ani buzolu, pomůže při orientaci příroda. Nejjednodušší je orientace podle slunce, které vychází na východě a zapadá na západě (dle ročních období existují odchylky). V poledne, kdy se slunce dostane v rámci své dráhy nejvýše, je na jihu. Orientovat se můžete také pomocí měsíce a hvězd nebo lišejníků, které na osamocených stromech rostou na severozápadu. Mraveniště jsou na severu strmé a na jihu pozvolnější, pařezy mají na severu hustší léta (nesmí se však jednat o pařez nebo mraveniště na kraji lesa). Pokud máte po ruce mobilní telefon, můžete využít aplikace 3D Compass, která nevyžaduje připojení k internetu a kompas tak funguje i při velice nízkém signálu.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam