Vše o spaní pod plachtou – základní manuál
Podle čeho vybírat plachtu?
Rozměry plachet na trhu jsou různé, vybírat budete zřejmě podle počtu osob, které budou plachtu využívat. Většina plachet na trhu má tvar obdélníku.
Existují však i plachty čtvercové, kosočtvercové nebo jinak tvarované.
Materiál volíme podle toho, jaké zátěži hodláme plachtu vystavovat a také podle toho, jakou hmotnost chceme, aby přenášený přístřešek představoval. S volbou materiálu pak souvisí i způsob impregnace. Oba tyto parametry rozhodují nejen o tom, zda budeme moci po propršené noci sbalit mokrou plachtu a odpoledne jí dosušit, ale i o tom, zda můžeme část plachty použít jako podlážku.
U samotné konstrukce plachty si všímáme kvality švů, zesílených prvků (lemy, rohy), provedení, počet a umístění poutek. Pro náročné uživatele máme dobrou zprávu, už i u tuzemských výrobců naleznete pochopení a možnost nechat si udělat plachtu na míru Vašim potřebám.
Materiály a impregnace
Na rozdíl od celt z našeho mládí, které představovaly ohledně materiálu nejčastěji variace na téma len, ve světě bivakovacích plachet vládnou převážně syntetické materiály, a to především nylon, polyamid a polyester. Kromě variant, kdy je materiál nepromokavý sám o sobě se na bivakovací plachty používá celá škála impregnací, od dočasných po polyuretanový nebo silikonový zátěr. Plachta se ale neskládá pouze z hlavního materiálu. Jsou tu švy, zpevňovací prvky, oka…
Hmotnosti
Dali jsme si tu práci a spočítali průměrnou hmotnost plachet na českém trhu. Vyšlo nám číslo 0,842 g/dm2 s tím, že maximální započítaná hmotnost je 1,010 g/dm2 a minimální 0,528 g/dm2. Zajímavé je, že výrobce chlubící se nejlehčí plachtou jí má po přepočtu na g/dm2 naopak nejtěžší.
Oka a poutka
Konstrukce poutek je velmi důležitá. Chceme pevnost, trvanlivost a pohodlnou manipulaci. Někteří výrobci používají kovová oka do zpevněného nebo zdvojeného lemu. Tam se obáváme pozdějšího vytrhávání oka z materiálu. Zřejmě právem, protože i výrobci své plachty čím dál víc opatřují spíše oky z všitých popruhů nebo šňůr. Důležité je také umístění poutek a jejich četnost. Oka v rozích jsou základ, na stranách vylepšení, v ploše plachty pak vítaná vychytávka umožňující stavět přístřešky o level rafinovanější. To se týká i těch plachet, u kterých díky zipu můžete spojovat protilehlé strany.
Zesílení a švy
V některých místech výrobci své plachty zpevňují. Jsou to zejména lemy, rohy, místa pod oky a poutka.
Celkem rozumným řešením, zvláště u větších plachet a některých tenčích a méně pevných materiálů, je výztuha plachty v ploše, například přeložením a prošitím nebo všitím lemovky. Zvyšuje se tím odolnost plachty proti namáhání tahem, například kvůli větru, vypnutím při stavbě přístřešku nebo například zatížení sněhem. Při výběru plachty se stejně jako například u oblečení, stanů a spacáků vyplatí dávat pozor na provedení švů. Dvě řady podlepených drobných stehů kvalitní nití jsou určitě lepší než šev nevalné kvality trousící zbytky nití.
Co k tomu?
K plachtě je dobré pořídit si kotvící prvky. Pro hlavní zavěšení je dobré použít pevnou šňůru, nylonovou, prádelní nebo oblíbený paracord. Pro kotvení rohů se pak spíše hodí pružná šňůra, například takováto cestovní šňura na prádlo, varianta paracordu shockcord nebo obyčejný gumicuk, který seženete i v přírodě přijatelných barvách. Ten navíc oceníte i v případě upínání věcí na batoh. Pokud si nevystačíte s klacíky upravenými nožem, můžete přibalit i 4-6 stanových drátěných kolíků.
Tady je pár fotek, ze kterých pochopíte smysl gumicuku. Váha plachty volně spočívá na napnutém pevném laně, plachtu vypíná gumicuk napnutý mezi jejím očkem a úvazem okolo stromu. Tah tak není přenášen přímo na plachtu.
Totéž, jen z druhé strany
Jak stavět?
Kluky i holky se zkušeností stavění bunkrů z dek v dětství nemá smysl polopaticky vyučovat, jak stavět přístřešek z plachty, proto jen několik tipů na přilepšenou.
- Ve volném čase si vystřihněte z papíru model Vaší plachty, přičemž zachováte poměr stran. Můžete tak trénovat, co všechno jde z vaší plachty složit.
- Dáváte-li plachtu mezi dva stromy, vždy začněte napnutím šňůry mezi ně, přehozením plachty přes šňůru a pak teprve vypnutím plachty. Plachta tak nebude namáhaná tahem a nebude se na ní přenášet pohyb vyšších stromů v bouři nebo větru.
- Pokud na vypnutí plachty z nějakého důvodu nechcete použít pružnou šňůru, pořiďte si kousky pevné šňůry, které můžete opatřit šponováky a karabinkami pro rychlejší a lepší použití.
- Osvěžte si pravidla kotvení lan ve složitém prostředí. Jako uživatelé plachet tyto metody určitě oceníte.
- Nechce-li se vám vymýšlet složité uzly, stačí když šňůru uvážete ke stromu liščí smyčkou, přebývající konec podvlečete pod uzlem a pojistíte klasickým uzlem (očkem).
Základní typy přístřešků z plachty
Áčko nad zemí
Nejjednodušším přístřeškem je vypnutá plachta v horizontální poloze nebo pod úhlem. Ohnutím plachty v jakémkoli místě a pod jakýmkoli úhlem získáme jednu z mnoha variant „áčka“.
Na straně otevřené áčko s podlážkou
Jedna z mnoha variant „áčka, tentokrát s podlážkou a na boku částečně otevřená. Podlážku také lze na jejím okraji zvednout.
Áčko na zemi
Asi nejklasičtější varianta „áčka“
Jehlan s částečnou podlážkou
Při troše přemýšlení a tréninku s kusem papíru přijdete i na složitější tvary přístřešků. Počítejte však se zvýšením obtížnosti stavby a tudíž nutností trénovat.
Přístřešek se závětřím z jedné strany.
Nejen proti dešti, ale také proti větru a slunci nás plachty chrání. Pokud tedy nehrozí navíc déšť, můžeme sáhnout i po takové variantě.
Tak šťastné cesty nikoli na palubě a přesto pod plachtami!
Autor: Petr Fiedor – HodněOhně.cz
P.S. Pokud nehodláte spát pod jednou plachtou ve více lidéch, dobře vám poslouží také obyčejné armádní pončo, které obvykle má óčka pro snazší postavení přístřešku.
Ahoj. Stejně tak jako hamaku (psal jsem o tom v komentářích u článku Hamaka pro začátečníky a tímto se zároveň omlouvám Matyasovi, že jsem ještě nezareagoval na jeho dotaz ohledně fotek z výroby a pokusím se co nejdřív nějaké fotky a popis výroby poslat), jsem si vyrobil i plachtu. Opět ze stejných důvodů – nenašel jsem na trhu plachtu, která by mi vyhovovala rozměry a ani cenou. Jako materiál jsem zakoupil šusťákovinu se zátěrem v maskáčovém provedení. Rozměr plachty jsem zvolil 4 x 3m, což se může zdát hodně, ale pro mojí 3m hamaku jsou 4m na délku tak akorát i s rezervou pro zakrytí batohu a ostatních věcí. Z vlastní zkušenosti vím, že plachta 3 x 2 m stačí, ale ve chvíli kdy třeba prší a fouká vítr tak je to spíš taková nouzovka. Navíc tato plachta na rozdíl od igelitové kterou jsem předtím používal, zabere polovinu místa, takže nebyl důvod proč šetřit na rozměrech. Plachta je sešita ze dvou čtyřmetrových kusů látky (std. šíře role 1,5m = 3m po sešití) a po celém obvodu jsou našitá oka z tkalounu s roztečí 1m, takže se dá krásně ukotvit. Výrobní cena cca 600 Kč.
Zdar, řadu let jsem používal klasickou krycí plachtu cca 2*3 metry, 450 gramů, maskáč a byl jsem spokojen. V rámci snižování váhy výbavy jsem před cca dvěma lety sehnal britskou Bashu cca 2,3*3,2m s vahou krásných 280 gramů a asi neexistuje lepší. Je pevná (vyzkoušeno jako hamak, mám 90kg), stále nepromokavá, sbalitelná v mžiku. Oka jsou sice kovová (ALU) ale nějak se netrhají, pouze jsem plachtu doplnil o středový závěs (neuvěřitelně praktická úprava).
Ahoj, můžu se zeptat kde jsi ji sehnal? Já mám také bashu, v multicamu s rozměry mám dojem že 2,3×1,7 (což moc praktiké není) váha ale nejde pod 400 gramů. Je z odelného Ripstop materiálu. Byla už tak dost těžko a draho k sehnání. Předem díky
Na ebay, kde jinde. Je to komerční verze nějakého armádního speciálu, je to nylonteflon, oboje velmi pevné, teflon navíc přirozeně odpuzuje vodu a nemusí se ani impregnovat, takže může být ultratenká. Asi nejlepší čundrplachta na trhu. Na častější použití jako hamaka to ale nebude, bojím se že u ALU ok by se začala trhat.
Ještě doplním, že pokud chceš shánět něco lepšího tak musíš kouknout ven, u nás mají prd a různé armyshopy jsou na tom asi nejhůř, to jsou většinou už jen výprodejové krámy.
Co myslíš tím středovým závěsem…a proč je to tak praktické ??
Středovým závěsem je asi myšlena hřebenová linie.Prostě hřeben střechy. Třeba když stavíš z plachty „áčko“. Některé plachty-a znovu-má to můj DD Hammocks-mají svrchu hřebenové linie našitá poutka, na která se plachta lankem zavěsí. Tohle řešení má tu výhodu, že po tomto, takto umístěném lanku nestékají kapky vody dovnitř do bivaku a plachta je pevněji vypnutá. Při zavěšení pouze za koncová oka plahty dochází k velkému tahu a také“mlácení“plachty větrem a také průvěsu plachty. Hřebenovou linií se toto eliminuje. Jiní výrobci řeší hřebenovou linii jinak. Mně osobně řešení poutek svrchu přijde dobré. Samozřejmě švy těchto poutek musí být poctivě našity a podlepeny.
Já teda mám bivakovací plachtu DD Hammocks (i hamaku) kterou jsem koupil normálně v Čechách u oficiálního dovozce-není těžké najít. Můj model Superlight má rozměr 3×2,9m a váží 470g se vším. Na trhu jsou určitě i lehčí plachty, jak tady i čtu. Ale tahle má 19, pořádně vyztužených ok a hřebenovou linii. Levná není ale prostě nestojí všechno šest stovek. Používal jsem ji opravdu v náročných podmínkách, opravdu velmi silný vítr, bodliny, skaliska, všechno vydržela. Taky tu čtu, že čeští výrobci vyjdou individuálně vstříc s rozměrem. No, tak DD Hammocks má třeba tolik rozměrů, že si člověk přijde jak při čtení jídelního lístku v pizerii a pokud přesně neví, jaký chce, tak dost těžko vybírá. Jinak ale všechna čest Českým výrobcům, kteří vyjdou vstříc! Můžu naprosto souhlasit s tím co tu už někdo napsal, že zboží v armyshopech, který se tváří jako armádní a že vydrží, kolikrát armádu v životě nevidělo a nevydrží nic.
Ahoj, mohl bys prosím říct, kdes tu bashu sehnal? A vážil si ji? Ta váha je dost nereálná, když poloviční UL plachty a přístřešky ze silnylonu váží 310g a nejlehčí plachtu ze 70D nylonu o rozměru 2*2,7m v maskáči jsem našel nedávno a ta má 500g. Docela mě to zajímá, protože chcu ze žďáráku přejít právě na plachtu.
Jinak mohu se zeptat co je za plachtu v článku rozměr váha a kde se dá sehnat? Ať mám víc možností, z čeho vybírat.
Díky moc
Ta váha je nejen reálná, ale i skutečná, váženo na kuchyňské digi váze. Jak jsem psal, mrkni na ebay („tarpaulin“), u nás jsem ji nikde neviděl.