subscribe: Posts | Comments

Psychologická příprava – díl 1. (úvod)

9 comments
Psychologická příprava – díl 1. (úvod)

Motto: Psychologické dovednosti se LZE naučit, JE MOŽNÉ je TRÉNOVAT, stejně jako dovednosti fyzické.

Jak už jsme psali, nedávno v Praze proběhlo kolokvium s názvem „Výjimečný stav“. Ačkoli jsme to nahrávali, na základě dohody s pořadatelem nebudou nakonec tyto záběry přístupné veřejnosti. Rozhodl jsem se však zpracovat vlastní přednášku a vytvořit z ní článek. Trochu to nabobtnalo a nakonec to vypadá na několikadílný seriál. Dnes začnu tím nejdůležitějším – psychologickou přípravou.

Pojďme rovnou rozebrat tento pojem. Co to vlastně znamená?

(Jelikož mám velmi blízko ke sportovní psychologii a již několik let se snažím o její využití v praxi, budu sem tam citovat z dokumentů, zabývajících se touto problematikou.)

Psychologická příprava znamená cílevědomé využití psychologických poznatků ke zvýšení efektivity tréninkového procesu. V praxi to znamená paralyzovat působení negativních psychogenních vlivů a současně pozitivně působit na psychiku sportovce za účelem dosažení vysoké výkonnosti s využitím širokého komplexu psychologických poznatků.

Ve vztahu k přežití to může znamenat jasný rozum, klidné jednání a promyšlené činy. A to třeba i takové, které běžný člověk neuskuteční ani omylem (hmyz a moč jako potrava, amputace vlastních končetin a mnoho dalšího).

Na rozdíl od sportu, kde vrcholové výkony musíme podávat několikrát měsíčně/ročně, do nebezpečných situací se nemusíme dostat ani jednou za celý život.

Nicméně, dle mého názoru, PRO KAŽDÉHO Z NÁS (ať už jste aktivní sportovec, nebo botanik introvert) je velice důležité trénovat psychologické a praktické dovedností přežití.

Proč? Jednoduše proto, že v tomto případě nám nejde o pohár a titul, ale o náš život. V tom horším případě také i o život naších blízkých, či známých.

Praktické dovednosti přežití jsou dnes velice oblíbené. Mezí ně můžeme zařadit například rozdělání ohně, stavbu přístřešku a další dobrodružné činnosti. Bohužel však málokterý zájemce o bushcraft či rovnou survival se zamýšlí nad psychologickou stránkou věci.

Abychom se na to mohli zaměřit, potřebujeme si nejprve uvědomit, co jsme vlastně zač a jak budeme reagovat v krizové situaci.

Králík vs Lev

Už od pradávna existuje základní rozdělení typů reakcí na krizovou/nebezpečnou situaci a jednoduchý způsob, jak to ověřit.

Například Alexandr Makedonský, Julius Caesar, Napoleon Bonaparte a další významní dobyvatele ho s oblibou využívali při hledání vhodných velitelů.

Vybraný jedinec byl vystaven náhlé stresové situaci a na základě jeho chování se určovala jeho budoucnost.

Alexandr Makedonský využíval vlastních bojových dovedností a bez předchozího upozornění útočil svojí zbraní, na Caesarův pokyn byl nešťastník vhozen do klece se svázaným,ale stále nebezpečným medvědem a Napoleon jednoduše střílel z pistole ve vlastním stanu.

Takováto stresová situace vyvolávala okamžitou reakci. Testovaný jedinec buďto rudnul, nebo blednul.

 Zblednutí se připisovalo „králíkům“ a znamenalo, buďto že tento voják v boji hrůzou ztuhne, nebo že se u něj strach přemění na nekontrolovaný vztek a agresi. Takový jedinec nebude schopen dostatečně dobře reagovat na situaci, tudíž nemůže být dobrý velitel.

Zrudnutí, vlastnost „lvů“, naopak znamenala okamžitou mobilizaci, odvahu a schopnost uvažovat racionálně i v těch nejnapínavějších okamžicích boje.

Teprve v minulém století se zjistilo, že oba příklady chování mají na svědomí hormony, vylučované dření nadledvinek.

(Nemám medicínské vzdělání, následující řádky píšu na základě různě dohledaných informací a trochy osobních zkušeností. Pokud se v něčem pletu, opravte mě, rád se přiučím!)

Tělo každého člověka během stresové situace vylučuje kromě jiného také kombinaci dvou hormonů – adrenalin a noradrenalin. A reakce jedince závisí na jejich poměru.

Králík: Pokud se do těla vyloučí více adrenalinu (až 80%), dojde ke ztuhnutí a následné reakci „ÚTOK NEBO ÚTĚK“.

Lev: V případě, že se vyloučí více noradrenalinu (opět až 80%), organismus zjednodušeně řečeno „zapne Nitro“ a bude schopen okamžitě reagovat, či se rozhodovat.

Jsou to samozřejmě dva extrémy, většina lidí se pohybuje někde mezi tím. Nicméně toto rozdělení a uvědomění si, do jakého typu zapadáte, vám pomůže zvolit směr vašeho osobního vývoje a zvýší šance na přežití v případné krizové situaci.

Zkuste se zamyslet, do jakého typu asi patříte vy? Dá se to u vás jasně rozlišit?

P. S. Znovu opakuji, že nemám to vědecky ověřené, ani podložené, pouze čerpám z mnoha zdrojů a perfektně mi toto rozdělení zapadá do mé vlastní teorie chování v krizových situacích. Právě skutečnost, že blednu a tuhnu v okamžiku, kdy naopak bych měl pohotově reagovat a řešit vzniklou situaci mě nutí stále víc a víc se zajímat jak o techniky přežití, tak i o psychologii obecně.

Vladius

Citované zdroje:

 „Úvod do psychologické přípravy, závodní úzkost“ (PhDr. Eva Tomešová, Ph.D.).

http://is.muni.cz/elportal/estud/fsps/ps07/teortren/pdf/6.3._Psychologicka_priprava.pdf

 1. Radek says:

  Povedený článek, psychika je podle mě hodně důležité. Už jsem párkrát někde „na výletě“ byl a je fakt, že je to dost důležité.
  Napadlo mě, že by se to možná dalo natrénovat a omezit tak přísun adrenalinu. Pokud se budem pravidelně dostávat do krizových situací, časem si na ně člověk zvykne a už nejsou tak adrenalinové.
  Za mlada jsem míval strach i z jízdy autobusem (dost introvert).. dneska jsem si ale zvyknul i na přespání pod stanem stovky km od domova, sám bez mobilu, kontaktu s okolím. Nejsou to zrovna ideální případy, ale myslím, že mě pochopíte ;)

  • admin says:

   Pravě o tom budou všechny další díly. O tom, jak se může připravit Králík a co může udělat pro svoji záchranu také Lev.

 2. David says:

  Kdy bude další díl? Už se nemůžu dočkat. Super článek. Dovolil bych si říci, že jeden z nejlepších, co jsem tu četl. Díky za něj.

  • admin says:

   Ahoj, díky za odezvu. Další díl bude nejpozději o víkendu. Mám ho rozepsaný, ale bude poněkud delší, tak zatím makám.

 3. Jinmajstr says:

  Nikdy při náhlých stresových situacích neutíkám a nijak výrazný pocit strachu necítím, ale že bych reagoval nějak rychle se také říct nedá.

 4. Rena says:

  Napoleon a strileni z pistole? Co to je za blbost? Copak Napoleon mohl ve sve dobe strilet z pistole?

  • Forkronil says:

   Samozřejmě že mohl, pistole byly běžnou výzbrojí důstojníků a především kavalerie, ovšem samozřejmě – pořád disponovaly křesadlovými/perkusními zámky a byly jednoranné, nabíjení taky trvalo relativně dlouho, ale to u všech tehdejších palných zbraní.
   Jen pro informaci – osobní sada pistolí švédského krále Gustava Adolfa je v muze ve Stockholmu (žil cca 150 let před Napoleonem, za 30-ti leté války) a první zmínka o palné zbrani do jedné ruky pochází z poloviny 15. století, to znamená do vlády Jiřího z Poděbrad a je z Německa, ovšem dalších cca 70-100 let trvalo masové rozšíření – pořád to byla dost drahá zbraň, vyžadovala preciznější práci než mušketa nebo arkebuza (dlouhé palné zbraně té doby) a tak jí používala především jízda, protože na koni je těžká puška přítěží a překáží a pro boj zblízka tak nezbývá než jí většinou zahodit, pistole se dá zasunout do pouzdra. :)

 5. Mars God says:

  Tak vam nevim samozrejme kdyz na vas nekdo vytahne bouchacku tak asi stuhnete. Reakce se vycvicit da jsou to ruzna bojova umeni. Jen nevim jestli to zapada primo do bushcraftingu.

  • Vsak to byl jen priklad :-) Si misto namireny pistole predstav, ze jste s kamaradama v lese a najednou si jeden z vas udela otevrenou zlomeninu. Je Ti tenhle priklad blizsi bushcraftu? Ta myslenka, pokud jsem to spravne pochopil, je spravna… Trenovat nestandardni situace abys z neznameho s cim si se doposud nesetkal udelal situaci a tudiz tolik nezmatkoval. Jinak ten kralik a lev asi muze byt. Kazdy reaguje jinak, ale vicemene se da vse nacvicit :-) Muj nazor, snad sem pochopil spravne :-)

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam