subscribe: Posts | Comments

Nebezpečné útoky pumy americké

4 comments
Nebezpečné útoky pumy americké

Přinášíme vám 5 příběhů útoků pumy americké na člověka. V České republice se to samozřejmě stát nemůže, ale je to další příklad toho, že zvířata nějak nechtějí akceptovat fakt, že člověk je vrcholem evoluce. Buďte opatrní na svých cestách!

Únor 2001, Port Alice, Kanada

Jon Nostdal (52) jel na kole z restaurace v Port Alice zpět ke své lodi, která byla zakotvena o pár kilometrů dál. Ujel necelé tři kilometry a cosi ho znepokojilo, slyšel za sebou jakési cvakání. Nejprve si myslel, že je to jen něco v jeho batohu. Ale zvuky byly čím dál tím hlasitější a v tu chvíli si uvědomil, že ho něco pronásleduje. Cvakání se ozývalo od země, jak na ní dopadaly drápy běžícího zvířete.
Než se stihl otočit, skočila na něj puma a srazila ho k zemi. Jon se zvířetem bojoval, o chvilku později celou scénu zahlédl Elliot Cole (39), který jel náhodou kolem. Puma drápala Jona do hlavy a do hrudníku. Elliot okamžitě zastavil svůj náklaďák, řval na pumu a napadl ji svým batohem, pak ji mlátil do hlavy.
Zvíře Jona nehodlalo pustit, Elliotovi se přesto povedlo muže bojujícího o život vyprostit. Ještě jednou pumu udeřil do hlavy a oba muži běželi do náklaďáku, zvíře je pronásledovalo až tam a vzdalo to až ve chvíli, kdy se vozidlo rozjelo.
Jon Nostdal byl se svými zraněními hospitalizován v nemocnici v Port Alice. Obyvatelé města o pár dní později zastřelili pumu, o které se domnívali, že Jona napadla.

Srpen 2002, Port Alice, Kanada

David Parker, 61letý důchodce, opravoval střechu svého malého domu. Náhle ucítil v noze křeč a řekl si, že mu udělá dobře krátká procházka a odpočinek od práce. Tak se vydal na trasu, po které se obyčejně procházel každý večer.

Šel po štěrkové cestě vedoucí ven z města, po chvíli začalo pršet. Parker se ukryl pod skalní převis u cesty, aby přečkal déšť v suchu. „Najednou jsem za sebou zaslechl podivný zvuk, tak jsem se samozřejmě okamžitě otočil, abych zjistil, o co jde.“ vypráví. „Nevěřil jsem vlastním očím. Necelý metr ode mě stála mladá zdravá puma a upřeně na mě zírala.“
Parker se dal okamžitě na útěk, ale puma po něm skočila a srazila ho tváří k zemi. Zaryla se mu do zad a své zuby zasekla do jeho lebky. Během několika vteřin přišel David Parker o většinu své kůže na hlavě. Měl zlomenou čelist, klíční kost a rozdrcené spánkové kosti. Pravé ucho Parkerovi viselo jen na kousku kůže.
David Parker v ten den rozhodně nehodlal zemřít. Zatímco mu puma trhala zbylé kusy kůže, sáhl pro malý kapesní nůž Buck 110 a povedlo se mu se zvířetem vypořádat. Přesně věděl, kam má s nožem mířit, bez nejmenších pochyb prořízl zvířeti hrdlo. Kdyby se mu to nepovedlo, zřejmě by už ho nikdy nikdo nenašel, zbyla by jen louže krve na zemi.

Pumě byly asi tři roky, byla to samice, podle všeho ve velice dobrém fyzickém stavu. Jedla zhruba 12 hodin předtím, než napadla Parkera. Tento útok byl již čtvrtým napadením v této oblasti, místní policie proto všechny varovala před možným nebezpečím. Obyvatelé už nevycházejí z domů bez nožů nebo pepřových sprejů.

2001, Washington, USA

Gwyn Stacey (31) byla večer běhat se svým psem, pohybovala se po stejné trase jako vždy. Na vrcholu kopce narazila na pumu, stála hned u cesty. Gwyn začala křičet a mávat rukama a puma po chvilce odběhla. Žena se se svým psem okamžitě dala na útěk, puma ji stopovala, plížila se kolem cesty, a občas dokonce vběhla před ni a čekala. Zvíře napadlo Gwyn zrovna v okamžiku, kdy to nečekala, puma se totiž ukrývala v křoví u cesty. Agresivní puma svou oběť pouze přeskočila a poškrábala, pak bez jakéhokoli dalšího zájmu odběhla pryč.

2003, národní park Big Bend, Texas, USA

Chris Kerzman v národním parku zahlédl koutkem oka pumu a byl velice vzrušený, protože věděl, že už se tento zážitek nemusí opakovat. Ihned ji ztratil z dohledu. Proto zbystřel, šel velice pomalu a soustředil se na všechny zvuky. Za chvilku ji opět spatřil, puma se ukrývala v křoví a pozorovala ho.
Puma nevypadala, že by chtěla zaútočit. Chris proto doufal, že když se bude pohybovat dostatečně pomalu, tak se nic nestane. Po chvilce se od ní dostatečně vzdálil a ztratil ji z dohledu, což ho uklidnilo. Ale ne na dlouho, když se otočil, tak opět spatřil pumu, tentokrát připravenou k útoku. Chris začal křičet a zvedl ruce, aby vypadal větší. To pumu zastavilo právě ve chvíli, kdy byla pár metrů od něj. Opět se stáhla do pozadí. Chris sebral ze země kámen a rozhodl se vydat na kilometr a půl dlouhou cestu do bezpečí, k chatě správce parku. Opět zahlédl pumu, ale nejevila o něj žádný zájem. Přesto se postupně přibližovala, až do znepokojivě krátké vzdálenosti. Chris viděl, jak si olizuje rty, a dokonce cítil i její zápach.
20 minut v kuse se Chris snažil udržet neustálý oční kontakt, puma střídavě mizela a znovu se objevovala, snažila se zaujmout co nejlepší pozici. Zanedlouho zaútočila a zakousla se Chrisovi do lýtka. Chris Kerzman ji několikrát udeřil kamenem do hlavy a puma se opět stáhla. Usadila se v krátké vzdálenosti od Chrise a olizovala si jeho krev ze rtů, pak konečně nadobro zmizela.
Se zraněnou nohou se Kerzmanovi podařilo dojít do chaty správce, kde byl ošetřen a vyprávěl, co se mu právě přihodilo. Správce parku se s dalšími muži vydal v noci do parku, agresivní pumu vystopovali a zastřelili. Byla to stará vyhublá samice s vypadanými zuby, už nebyla schopná plnohodnotného lovu. Od té doby platí v tomto národní parku nová pravidla: Zákaz vstupu dětem pod 12 let a zákaz cestování o samotě.

Leden 2001, národní park Banff, Kanada

Když se stal tento incident, byla Frances Frost (30) sama na lyžích a jela dolů po sjezdovce. Asi osmiletý samec pumy v dobré fyzické kondici si vystopoval kořist. Schovával se za stromem, a když ho Frances minula, tak se za ní rozběhl. Skočil po ní zezadu a zakousl se jí do krku, napadená žena neměla šanci tento útok přežít. Strážci parku samce zastřelili ve chvíli, když ho viděli stát nad mrtvým tělem.

Pokud vás to zaujalo, koukněte také na stránky www.cougarinfo.org, kde najdete víc takových zpráv a další informace.

 1. sahaw says:

  Pry clovek je vrcholem evoluce. Fakt vtipny.:))
  U nas bych se bal zdivoceleho tyraneho psa(smecky).Myslim,ze od nas na vychod maji se psy hodne problemu.:(

 2. Radi5 says:

  Příběh 61-letého důchodce je velmi úsměvný.

  1. Pokud začal utíkat zády ke kočce, pak to byl ten nejspolehlivější způsob, jak ji vyprokovat k útoku. Neboli ji vyprokoval vlastní hloupostí.

  2. Poté co mu kočka skalpovala půl hlavy a pokračuje v útoku, vytáhl z kapsy zavírací nožík (ten musel otervřít) a prořízl ji hrdlo…. Tento scénář je velmi nevěrohodný a spadá do kategorie sci-fi resp. je to reklama výrobce nožíku Buck 110.

  3. Puma americká (Cougar) je velmi silná kočka, která je schopna ulovit i několikametrákového jelena. Pokud se rozhodne, že Vás zabije, tak to taky udělá a Vy nemáte šanci ji v tom zabránit.

  4. 99% útoků vyprovokují lidé sami. Tyto útoky nemají za cíl zabíjet, ale kočka se pouze z nějakého důvodu brání. Nevěřte všemu, co píší američtí „bajkaři“:-).

  • ScoutX says:

   Souhlas s vámi. Ale přes to jak to zní nepravděpodobně to by pak podle vás takové setkání nemohl přečkat nikdo, stejně jako setkání s medvědem, žralokem a dalšími dravci. Já bych nepodceňoval náhodu a vůli člověka přežít. Nemluvě o tom, že lidské tělo vydrží více než si mnoho lidí myslí.

 3. MAREK_PD says:

  čo sa týka tej reklamy tiež si myslím, že o nič iné nejde, puma chcela teda zabiť, pokiaľ sa mu zahryzla do lebky, neviem prečo nie do krku (pokiaľ mi je známe tak jaguár je jediná mačkovitá šelma, ktorá loví inak ako ostatné a práve rozdrvením lebky)určite by max. 100 kilogramový človek pre ňu nebol súperom, prečo pustila? ak bol tvárou k zemi a hlavu mal v tlame, neni možné aby šelme podrezal hrdlo… “ Přesně věděl, kam má s nožem mířit“ mi je už nanajvíš divné, ako sa dostal cez predné laby na hrdlo? Ja by som išil po slabinách predných končatín pri kĺbe a druhá rana by išla po celom bruchu.
  /dajne práve armáda používa tento postup núdzovej obrany pred psom, lenže pes je menší a hryzie prvé čo môže, vojak obetuje jednu ruku, pes drží stisk a vtedy sa mu prejde po bruchu, podobne ako by spáchal samuraj sebevraždu. Dosť drastická obrana (v prípade nemám strelnú zbraň mám nôž) ale takto som to počul a aj tomu verím.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam