subscribe: Posts | Comments

Neskutečný příběh Arona Ralstona

2 comments
Neskutečný příběh Arona Ralstona

2003, Utah, USA
Aron Ralston se sám vydal na pěší výlet. Když slézal úzkou soutěsku v kaňonu Blue John, svalil se na něj balvan, který se nešťastnou náhodou uvolnil z ložiska nad cestou, a rozdrtil mu předloktí. Kámen mu ruku doslova přimáčkl ke skalní stěně a Aron zůstal zaklíněný, přes pět dní bojoval o život.

„Už druhý den mi bylo jasné, že si budu muset amputovat ruku. Pomoc byla v nedohlednu a nezbývalo mi nic jiného. Nechtěl jsem na to myslet, děsil jsem se toho. Ale po pár hodinách jsem začal plánovat, jak by to šlo udělat. Nejprve jsem rukou zkoušel pohybovat tam a zpátky, nahoru a dolu. Okolní tkáň již dávno odumřela, proto se to dalo snést.
Čtvrtý den jsem našel škrtidlo. Vytáhl jsem kapesní nožík a prořezal se až ke kosti. Neumíte si představit zoufalství, které se mě zmocnilo při zjištění, že je nůž moc tupý na to, aby se dostal skrz kost. Po chvíli mi začalo být všechno jedno a s úlevou jsem čekal na smrt, rozhodl jsem se však vydržet a nespáchat sebevraždu.
Už se blížil konec, když jsem si uvědomil, jak z toho ven. Využil jsem balvan k rozlomení kostí v předloktí. Tkáň u dlaně byla sice odumřelá, ale kosti se mi lámaly v místě, které ještě bylo prokrvené a inervované. Byla to neuvěřitelná bolest, ale také obrovská euforie, konečně jsem byl volný. Popsal bych to jako znovuzrození: Už jsem se smířil s tím, že tam zemřu a najednou jsem byl venku z mého hrobu. Představte si všechny radosti života a spojte je do jediné chvilky: Tak jsem se cítil.
Málem jsem omdlel bolestí, kdybych nestál v úzké soutěsce, určitě bych klesl k zemi. Zhluboka jsem se nadechl, sebral si všechny věci a vyfotil si ten kámen. Necítil jsem žádný vztek, žádnou antipatii: Nakonec to byl přeci ten kámen, který mi pomohl se odtamtud dostat, díky němu se mi povedlo zlomit si kosti a vysvobodit se.
Na živu mě udržela moje rodina a přátelé, stále jsem na ně myslel. A stále jsem se proklínal: Neříct nikomu, kam jdu, bylo opravdu hloupé.“ Popsal svůj příběh pan Ralston.
Ironie je, že kaňon Blue John, kde se nehoda stala, je příjemné místo bez větších rizik. Aronovi vyrobili lékaři protézu a stále lezl, svého koníčku se nikdy nevzdal. Stále se vydává na ty nejnebezpečnější místa světa.
V kině jste nedávno mohli vidět snímek 127 hodin, který mapuje Aronův příběh.

127 hodin – Trailer 1

127 hodin – Trailer 2

  1. Rob says:

    Film je špičkovej. Obrovská rána při lámání kosti, stašlivě vysokej tón při trhání nervu. Neuvěřitelný, co člověk dokáže. Neskutečný. I když to nikdy nebudeš číst . . . smekám Arone.

  2. Váňa says:

    Před chvílí jsem se na film 127 hodin dodíval a můžu říct, že jsem byl z něho nadšený, opravdu velmi dobře natočený film, čekal jsem, že mě skoro hodinová scéna člověka uvízlého s rukou pod šutrem bude nudit, ale film je udělaný tak dobře, že se pořád bylo na co dívat, můžu jenom doporučit ! Zajímavý a hlavně velmi poučný příběh, který v praxi ukazuje, že podcenění situace se může vymstít i smrtí.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam