subscribe: Posts | Comments

Využití nádorů z břízy a dalších stromů

12 comments
Využití nádorů z břízy a dalších stromů

Nemusíte utrácet tisíce za nádherné špalíky exotického dřeva, je víc než pravděpodobně, že něco podobného roste i ve vašem okolí! Jen se musíte pořádně porozhlédnout!

Kap

– (lidově řečeno Čarodějnicino koště) nádor na stromě, spousta malých větviček vycházejících z jedné kulaté boule.
Můžeme ho najít na různých stromech (lípa, olše, dub, ořech, bříza).
Je to velice tvrdé a krásně dřevo, které se používá při výrobě ozdob, rukojetí, škatulek a tabatěrek.

Nejvzácnější na světě je ořechový kap, který najdeme převážně v Asii. Krásnější dřevo snad ani neexistuje. Po celém světě jsou databáze velkých ořechových nádorů, a když přijde čas na kácení takového stromu (většinou starého 350-500 let), sjedou se tam ty nejslavnější pažbáři z celého světa a vykupuji ty nejlepší kousky.
Bohužel ve většině asijských států už několik let platí embargo na vývoz ořechového kapu.
Proto se musíte podívat po něčem „obyčejnějším“. A to po nádoru březovém.

A takto to vypadá po naporcování a vyleštění:

Suvel (svil)

- tento nádor nemá v sobě žádné větvičky, proto kresba nebývá tak výrazná, jako u kapu.
Na rozdíl od kapu, suvel může byt hodné veliká, občas „objímá“ celý dospělý strom.
Svojí kresbou připomíná perleť.
Nejcennější je suvel, která roste u kořenů stromu. Takový nádor pak má černé linky a velice silně překroucenou kresbu.
Nádory suveli jsou mnohdy obrovské, například ve Vatikánu stoji křtitelnice o průměru větším než 1m, vyřezaná z jediného kusu suveli.
Připomínám! Nádory nejsou pouze na bříze. Avšak jiné stromy mohou byt měkčí, proto se nehodí na rukojeti nožů. Využit se pak dají při výrobě ozdob či nádobí.

Opět po naporcování a vyleštění

Sušení

Předpokládejme, že jste na své zahradě objevili nádor.
Co teď?
Teď se musíte rozhodnout, jak ho seříznout. Buď celý, nebo to nakrájet na ploché desky.
Každopádně se strom musí po zásahu ošetřit!
Žádný hezký nádor nestojí za zničení celého stromu.
Místo po nádoru natřete olejovou barvou, či speciálním přípravkem no ošetření stromu, který koupíte v každém lepším obchodě.
Nezapomeňte na to, že nádor by se měl seříznout během suchého období, nejlépe koncem srpna, začátkem září.

Sušení je velice jednoduché.
Pokud nádor chcete nechat v celku, natřete plochu řezu barvou a a nechte ho na pár let ve sklepě či garáži.
Pro výrobu nožů a drobných ozdob nám však stačí menší kousky, proto budeme postupovat následujícím způsobem:
Nádor nakrájíme na špalky (pro lepší sušení, velké kousky praskají) o rozměrech cca 300*100*50 mm.
Dáme je do velkého hrnce (hrnec musí být starý, dojde k jeho ušpinění, které se nedá umýt), osolíme (1-2 kg soli), zalijeme vodou a vaříme 5-6 hodin. Někdo také přidává do vody čerstvé piliny. Stejně jako sul, budou vytahovat vodu ze dřeva, ale dá se to i bez nich.
Špalky vyndáme, osušíme a necháme 1-2 dny ležet v suchu.
Pak se celý postup opakuje.
Opakovat by se to mělo cca 4-5 krát.
Po 4-5. vaření necháme špalíky ležet par týdnů a pak už můžeme začít tvořit.

 1. dawe says:

  ty vzory se mi moc líbí, zatím nemám žádný nůž zručkou z těcho materiálů Chtěl bych se zeptat na jejich pevnost nebo lépe napsáno jak jsou celkově odolné?

 2. admin says:

  To zalezi na puvodni tvrdosti stromu. Briza je relativne tvrda po napusteni olejem, tak ze na rukojet noze, nebo treba na kuksu (ten hrnek) je udealni.

 3. marek_kst says:

  o tvrdosť sa neboj, v dreve sa vyznám, breza je jedna z mäkších drevín a stači pre svetovú špičku laponských nožov a tý vuuživáju drevo, nie hrče. Ten vzor čo sa ti páči sú zamotané drevné vlákna čo takmer úplne znemožňuje preštiepnutie. O odolnosť sa neboj. Dobrým kompromisom na rúčky je orech, javor a čerešna, je to dosť tvrdé a odolné drevo, naviac čerešna a javor majú namenej problémov s vodou. Navyše sú ľahšie ako buk, či dub a o niečo mäkšie, teda sa budú dobre tvarovať.

 4. franto says:

  takze keby som si chcel vyrobit kuksu, tak necham susit takuto hrcu niekolko rokov??

  • admin says:

   V ideálním případě ano, většinou však stačí cca rok. Čerstvě seříznutý nádor zabalit do novin a hodit do skříně nebo pod postel. Za pár dnů noviny vyměnit. Pak zase a zase. A cca za měsíc už bude možné ho nechat na zbytek roku být. Doporučuji také natřít řez nějakou barvou, aby dřevo nevysýchalo příliš rychle a nepraskalo.

 5. vlkodlaq says:

  Zdar,
  na urychlené vysoušení se dá sehant (pokud si to chcete udělat doma a nechcete využít sušičku třeba na pile, nebo ve stolárně) speciální vysoušecí kuličky (něco jako silica gel), je to to, nebo něco podobného, co znáte ve formě malých pytlíků třeba z krabice nových bot a pod. Tímto se dřevo zasype, neprodyšně uzavře a za cca 2 měsíce už můžete se dřevem pracovat. Není to stejné, jako když se suší roky, ale kdo by chtěl čekat, že. Osobně jsem to jednou zkoušel na kořenovém uzlu ze švestky nakrájeném na 2cm silné řezy, (cca 4 kila dřeva), kilo sušidla mě přišlo na 70kč, dřevo jsem dával do velké igelitky a prosypával sušidlem, následně vymačkal vzduch a igelit zauzlil. Po třech měsích jsem první kus dřeva zpracoval a bylo suché. Jako důkaz, střenku nože jsem napouštěl v horké lázni z lněného oleje a různých vosků a nepraskla. (Nůž jsem nevyráběl celý, pouze jsem udělal rukojeť ke staré čepeli s trnem).
  howg

  • vlkodlaq says:

   Nebo se vykašlat na dřevo a vyrobit si z látky a epoxidu domácí micartu :-)
   Jednou jsem zkoušel (opět na čepeli ze starého nože) takový pokus, kdy jsem provaz napustil obarveným epoxidem a omotal s tím napevno rukojeť, stáhl stahovací fólií a ještě utáhl ve svěráku, po vytvrzení dobrousil do chtěného tvaru a výsledek byl překvapivě dobrý.

   • Majky says:

    Ahoj vlkodlaq. Je to sice dva roky zpátky, ale všiml jsem si tvého komnetu až teď :D Pokud by ses tu ukázal, mohl by jsi mi poslat na mail fotku, jak vypadá ta rukojeť z kořenového uzlu?
    Dík :)

 6. František says:

  zdravím,chci se zeptat…vykupuje někdo v CR potažmo v zahraničí stromové bulvy?CHodím často do lesa a pár tipů bych měl.Nedávno jsem viděl na discovery dokument kde ty bulvy prodaly no šlo to na tisíce dolarů.Nedělám si iluze ale chci vědět jestli taková možnost je.
  Děkuji za odpověď Váňa

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam