subscribe: Posts | Comments

Výroba nože – základní postup

21 comments
Výroba nože – základní postup

První díl seriálu o výrobě a broušení nožů, ve kterém hrubě a rámcově ukážeme, jak se vyrábí nůž. Berte to jako všeobecný náhled. V dalších dílech to pak rozepíšeme a zaměříme se i na velké množství důležitých detailů.

Vyrobíme zcela jednoduchý nůž finského typu.
Použité materiály: HSS (high speed steel) pila na kov, mosazný plech, kus kůže z opasku, buková noha od židle a epoxidové lepidlo.
Nástroje: Flexa nebo brusný kotouč, vrtačka (nebozez), pár pilníků a brusné kameny.

Ze všeho nejdřív si musíme udělat představu o tom, jak vlastně náš nůž bude vypadat. Nakreslíme ho na papír a jasně vyznačíme tvar čepele.

Tento tvar pak překreslíme zvlášť a vystřihneme.

Potřebujeme to kvůli lepšímu přenosu tvaru na pilový list.

Velmi opatrně vyřízneme flexou požadovaný tvar. Všimněte si míst, kde čepel přechází do trnu. Nesnažte se v těch místech udělat přímé uhly, oslabí to čepel a může vést k zničení nože při používání. Pokud to půjde, raději je zaoblete.

V případě, že máte diamantové či jiné podobné nástavce pro vrtačku, vyvrtejte v trnu otvor. Bude sloužit k lepšímu uchycení čepele v rukojeti. Pokud nemáte, zapomeňte na to. Kvalitní lepidlo to dokáže udržet samo.

Vyznačte izolepou místo, kde má začínat výbrus a opatrně obrušujte.

Až bude čepel hotová, zvlňte trn čepele, pomůže to lepší fixaci lepidlem.

Teď nastává to nejhorší a nejnudnější – ruční dokončení obrušování a následné leštění.
Zafixujeme čepel ve svěráku, či na ponku apod. a hrubým brusným kamenem začneme vyhlazovat hrany a nerovnosti. Pokud jste manuálně zručný, dá se to dokončit flexou.


Stále brousíme a leštíme, Používáme jemnější brusivo a ke konci to vyleštíme za pomoci brusného papíru.

O přestávkách (věřte, bude jich hodně, leštit HSS není žádná legrace) vyznačíme v mosazném plechu tvar bolstru a navrtáme řadu děr.

Pak opatrně nasměrujeme vrták pod uhlem 45° a vyvrtáme i příčky mezi nimi. Dá se to také udělat jehlovým pilníkem.

Přidáme bolstru požadovaný tvar.


Bolster musí sedět na čepeli velmi přesně. Je to velmi těžké a dokonce i někteří vystavující nožíři mají na svých nožích dost ošklivé díry. Schválně si toho na nějaké příští výstavě nožů všimněte.

Chybám v spojení čepele a rukojeti se zezačátku určitě nevyhnete, proto vyřízneme kus kůže a připravíme v ní otvor.

V rukojeti vyvrtáme otvor pro čepel. Postupujeme stejně, jako u vrtání mosazného plechu. Několik otvorů, které pak spojíme dohromady.

Poskládáme to celé dohromady. Pokud vše sedí a nejsou tam díry a nerovnosti, slepíme nůž epoxidovou pryskyřici. V současné době existuji lepidla, které tvrdnou během 5 minut, to je pro nás ideální. Pokud takové nemáte, budete muset zafixovat nůž v nějakém udělátku, které ho udrží pohromadě. Několikrát se mi stalo, že nůž se slepil křivě a musel jsem ho rozmlátit a předělat rukojeť. Jednoduché udělátko vypadá takto, na o jednu stranu opřeme konec rukojeti, o druhou špičku čepele. Utáhneme a srovnáme do nějaké rozumné podoby.


Pak už zbývá jen obrousit rukojeť do požadovaného tvaru a vyleštit ji brusným papírem do hrubosti cca 1500-2000.


Nůž je hotov. Teď ho musíme napustit lněným olejem, fermeži, či něčím podobným. Olej se na světle polymerizuje a ze dřeva vznikne tvrdý skoro plast, který nebude nasakovat vodu. U exotických druhů dřeva to také velmi zvýrazní kresbu. Napuštění je velmi snadně. Můžete hadříkem nanášet olej, čekat, až se vsákne a nanášet znovu. Ale mě se osvědčilo položit nůž na hodinu do mrazáku a olej zahřát na sporáku do 80-100 stupňů. Když pak ponoříte rukojeť do oleje, póry se roztáhnou a dřevo nasaje olej. Pozná se to podle bublinek vzduchu, vycházejících z rukojeti.

Po naolejování necháme nůž na několik týdnu na slunci, aby proběhla polymerizace. Pak rukojeť opět přeleštíme jemným brusným papírem a máme nůž hotov!

P.S. Rychlořezná ocel (anglicky High speed steel nebo zkráceně HSS), je druh oceli určený na rychlé obrábění a pro výrobu vysoce namáhaných řezných nástrojů určených pro obrábění kovových součástek v tepelně nezpevněném stavu. Mezi její významné vlastnosti patří vysoká tvrdost a žárupevnost (zůstává tvrdá i po zahřátí). Používá se k výrobě nástrojů jako například pil, pilových pásů, pilových listů, soustružnických nebo hoblovacích nožů, fréz a dalších. Ocel HSS vydrží v místě řezu až 600°C, proto ji svým broušením nemůžeme popustit, což by vedlo k značnému snížení tvrdosti čepele, tudíž k znehodnocení. Není však jednoduchá na zpracování, proto doporučuji pro první pokusy o výrobu zvolit spíše hotové čepele z nožů Mora, Fiskars, Hultafors, nebo třeba Mikov.

 1. Punta9 says:

  Chci se zeptat proc jste nevyuzily tu stavajici diru a nepridali tam jeste jednu.Pak jste mohli mit rukojet fulltang a nemuseli slozite vyvrtavat otvor pro cepel.

 2. admin says:

  Protoze to je navod na tuto montaz. Az budeme pripravovat navod na fulltang, tak tam udelame vic der :)

 3. Lamka says:

  Jak tlustá má být ta pilka? Stačí normální starý plátek od pilky na železo?
  Dík

 4. Martin says:

  Zdar,Můžu si nůž udělat i z pilníku,je to taky HSS?

 5. Pavel_K says:

  z pilníku, pokud ho nebudeš žíhat na měkko, ti ten nůž jednou spadne a zlomí se.

  • Lubor says:

   tak ted jsi řekl blbost aby se udělal z pilníku nůž tak mu nejdřív musíš vybrousit zuby což se dělá nejlíp když je vyžíhaný na měko pak klasický postup vypilovat nebo vykovat tvar nože a udělat výbrus a aby se nestalo jak říkáš že se zlomí tak musíš kalit na cca 800-850 stupňů a popustit na slámovou nebo tmavě hnědou barvu klidně i na světle modrou lepší je ale aby ostří zůstalo slámové

 6. vasek says:

  jaka je použita sila piloveho listu dyky za odpoved

 7. Kovy says:

  Zdravím.
  Chci se zeptat kde seženu ten pilový list na kov. Děkuju za odpověd.

 8. Nikdo says:

  Ten pilový list nemusí být jen na kov. Z rychlořezné oceli se vyrábějí i nástroje na obrábbění dřeva, takže pokud máš doma starou rámovou pilu, kotouč z cirkulárky, poříz nebo něco podobného, dalo by se to udělat z toho. Jinak ta tloušťka: Volil bych minimálně 4 mm, aby po povrchových úpravách zůstala tlouška aspoň 3 mm.Ale taky to s tou tloušťkou nepřeháněj, jinak by nůž neřezal, ale rozlamoval.

 9. Luigi says:

  Treba nozik z cirkularky zakaliť alebo nie
  Ďakujem

 10. Zdar, nožů jsem za svůj život vyrobil jen několik a nemám tedy ve výrobě nožů dostatečné zkušenosti na to, abych mohl říct, zda-li je postup vyloženě dobrý či vyloženě špatný. Sám bych zvolil jiný tvar, jiný materiál, jiný typ kosntrukce, ale to je na každém z nás, že. Všeobecně nemám rád finky pro absenci záštity a při případném bodání hrozí sklouznutí ruky a pořezání, tím víc, je-li rukojeť či ruka mokrá či od krve při vyvrhování apod.

  Velmi mne ale zaujala jedna věc, lněný olej na světle polymerizuje? To jsi někde vyčetl? Těžko se jedná o odborný termín, protože to je nesmysl. Olej přírodního původu, ať už živočišného či rostliného, v tomto případě lněného, nemůže polymerizovat, ať už jsi tím myslel cokoli.
  Povrch dřeva po nasycení olejem získá lepší vlastnosti, protože prostory ve struktuře dřeva jsou v mikroskopickém měřítku vyplněny olejem, ze kterého se následně odpaří část objemu a i olej tak získá jiné vlastnosti, ale nemění své chemické složení a v žádném případě nepolymerizuje či co. Je to pro představu podobné jako výroba bronzu, kdy se sléváním mědi a cínu „vyplní“ struktura mědi, aniž by cín jakkoli měnil své vlastnosti, a značně se zvýší otěruvzdornost výsledné slitiny.
  Trošku jsem se rozepsal, to víte, strojovka.
  Zdar

   • Wikipedii jako zdroj informací? Vážně? Existuje skupinka zvláštních lidí, kteří se baví tím, že upravují informace na wiki stránkách (každý může velmi jednoduše přepisovat obsah, pouze kliknout na editovat a text přepsat, smazat atd) a škodí tak stránkám a z lidí dělají blbce, protože informacím věří a pak je používají, je to přece z wiki, tak to musí být pravda.. Změny provádí jen drobné a na první pohled nepostřehnutelné, takže unikají často i znalým lidem, proto budu věřit radši tomu, co jsem se učil ve škole..
    Ano, změny ve lněném oleji probíhají, označovat je však za polymerizaci je poněkud nepřesné, byť je to často používaný termín.
    Tím nechci říct, že není na dřevo vhodný, naopak, jen jsem se pozastavil nad nepřesnou terminologií a jak se z polopravd používáním a šířením stávají pravdy :-(

    • Jinak jsi samozřejmě moc šikovnej :-)

    • Foxsays says:

     Jihočeská Univerzita, Zemědělská fakulta, Katedra aplikované chemie. Slide č. 9 (Polymerace). Na Wiki samozřejmě mohou být nepřesnosti, neuvedl bych ji jako zdroj do oficielní práce, ale panický strach ze zákeřných, záškodnických loupežníků měnících obsah Wikipedie taky není vždy na místě.

     • Jat says:

      Těch změn bych se až tam nebál, pokud mám pocit, že je tam něco nepřesně tak dohledávám dál, navíc v pravém rohu máš záložku Zobrazit historii, kde si můžeš všechny změny prohlédnout…

 11. Brumla says:

  Zdar,
  ruce české jsou ruce šikovné, ale zásadně nesouhlasím s použitou ocelí! Ocel HSS, neboli rychlořezná, je ocel vhodná na velké úhly břitu a ani trochu není vhodná na břit malého úhlu, jaký je třeba na nůž, pokud nechceme kopáč. Ještě jinak: rychlořezná ocel je ocel na čepele nožů naprosto NEVHODNÁ!!!
  Není to jen z mé hlavy, potvrdí Vám to (a bude se Vám možná s takovým dotazem trochu smát) každý zkušený nožíř! Odkazuji se například na knihu „o nožích“ a od jednoho z nejznámějších českých nožířů J. Pajla (a předsedy českého svazu nožířů BOHEMIA CULTELLATORES) a naleznete to (popřípadě NEnaleznete v doporučených ocelích) v téměř každé publikaci zabývající se výrobou nožů!
  Chápu, že cílem článku je ukázat možnost výroby čehokoli z čehokoli, ale není už lepší při výrobě nože, který nám má sloužit, použít na nůž vhodný materiál? Nebo aspoň vhodnější? 14260? Pružinovku? Nebo už zaplatit nějaké to kilo na nástrojovku? Uhlíkovou (reznoucí) nástrojovou ocel koupíme ve vhodné pásovině třeba už do stovky.

  Krásná videa o výrobě nožů má na youtube polák TROLLSKY, vřele doporučuji shlédnout!

 12. anton says:

  cau chlapi muzu taky pridat nejakou fotku z druheho pokusu o nuz???? :D

 13. Mirek says:

  Dobry den,

  nemel byste prosim pro me klicove slovo k tomu pilovemu listu ?? ;)

  Na co se ptat, pripadne co hledat na internetu ?

  Pilovy list dp strojni primocare pily, co tak neco ?

  Mockrat diky.

  Mirek Smejkal

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam