subscribe: Posts | Comments

České vesnice v Banátu

0 comments
České vesnice v Banátu

Malý tip na výlet!

Banát je název oblasti ležící na Balkáně, jejíž velká část leží v jihozápadním Rumunsku. Dále náleží Srbsku a malý kus Banátu připadá i Maďarsku.

Na jihu rumunského Banátu se nachází šest českých vesnic (Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Eibentál, Bígr a Šumice) se starými tradicemi a kulturou. Lidé v těchto vesnicích si zachovali svoje kulturní dědictví skoro 200 let pouhým předáváním z generace na generaci. Povedlo se to díky silnému vlastenectví, katolictví a úctě ke starší generaci. Každá vesnice má českou školu a kostel, lidé zde žijí velice prostě, živí se zemědělstvím a jinými manuálními pracemi.

A kde se tu vlastně Češi vzali? Území Banátu připadalo na konci 18. století Rakouské monarchii, místní lesy si za účelem těžby dřeva pronajali bohatí Němci. Těm se nechtělo pracovat, proto poslali náboráře do Čech, ti slibovali dobré podmínky a slušné výdělky. Roku 1823 odcestovali do Rumunska za vidinou lepší budoucnosti první Češi. Čekalo je ale rozčarování. Zemědělskou půdu si museli vydobýt z hustého lesa, zásobování bylo špatné a výdělky nebyly takové, jak Němci slibovali. I přes to pokračovalo osidlování až do počátku 20. století, kdy se lidé vydávali do Rumunska na vlastní pěst.

Při návštěvě těchto vesnic se budete cítit, jako by se zde zastavil čas před sto lety. Mluví se zde plynně česky, dokonce uslyšíte i dialekty, které byly u nás v Čechách dávno zapomenuty. Lidé se zde nebaví sledováním televize, nejezdí autem, ale využívají hospodářská zvířata. Budete mít pocit, že jste v pohádce: Lidé tu chodí v „historických kostýmech“, v dávno zapomenutých krojích. V hospodě se posadíte na ručně vyřezaný nábytek a dostanete čerstvě upečený domácí chléb.

I tuto oblast však začíná ovlivňovat okolní svět. Někteří lidé se po roce 1989 rozhodli vrátit do Čech, mladší generace dnes odchází do jiných zemí EU za lepším životem. České vesnice v Banátu se staly velikým turistickým lákadlem, jezdí sem stále více krajanů, kteří chtějí poznat zdejší život. A kde jsou turisté, tam proniká okolní svět, kouzlo tohoto místa pomalu mizí.

Zdroj fotek: http://www.banat.wz.cz, kde najdete také velké množství informací o těchto vesnicích.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam