subscribe: Posts | Comments

Noční cyklo radovánky, aneb zimní koupel

3 comments
Noční cyklo radovánky, aneb zimní koupel

Opatrnosti nikdy není dost a přemýšlet alespoň trochu dopředu se vždy vyplatí. Další z mnoha případů, který to potvrzuje.

6.01.2009

20 .43 PM
Dva cyklisti se vydávají na noční jízdu. Mají v plánu překonat místní kopec, projet kolem vodní nádrže a lesní cestou se vrátit domu. Nezastaví je ani absence GPS, ani fyzická náročnost túry, ani stále klesající teplota (v tu chvíli -17°C). Jakožto nekuřáci neměli u sebe zapalovače, náhradní oblečení také nechali doma. Měla to být krásná projížďka zimní krajinou.

22 .10 PM
Teplota klesla do -20°C, baterie mobilních telefonů, které měli cyklisti ve vnitřních kapsách bund, se vybily. Ztratilo se tak jediné spojení s civilizací.

1.59 AM
Cyklisti dosáhli vodní nádrže. Nikde kolem ani živáčka, jen na břehu, podél nádrže, jsou vidět stopy. Pravděpodobně lovec stopoval zvěř. Jezdí se tady skvěle, jen ten led je nejspíše trochu nestabilní. Občas jsou slyšet praskavé zvuky, to trochu děsí.

2.32 AM
Začíná hloupé hecování:
Sergej: Proč vlastně ten lovec nešel na led? Proč se táhl po břehu?
Max: Asi je ten led fakt tenký…
Sergej: Tak to zkus, jsi těžší, než já. Pokud unese tebe, tak mě taky.
Led praskl, jeden z cyklistů málem spadl do vody. Zachránilo ho kolo, o které se opřel a dostal se z ledové pasti. Celou levou stranu těla měl však mokrou. Cyklisti se rozhodli co nejrychleji dojit přes les k vlakové stanici, kde by se pak zahřáli. Kola táhli s sebou.

6.33 AM
Cyklisti doběhli k vlakové stanici. Až tam se zjistilo, že sundat zmrzlé rukavice a botu jednoduše nejde. Byly úplně přimrzlé ke kůži. Lékaři rovnou řekli, že nemohou zaručit žádné zázraky. Co bylo dál, můžete vidět na fotkách:

9.01.2009

11.01.2009

14.01.2009

21.01.2009

Během měsíce byly postupně amputovány 4 prsty, z toho 2 na ruce. Kolik času zabere rekonvalescence a návrat všech funkcí zůstává otázkou.

Nechci však jen strašit, či poukazovat na lidskou hloupost. Nevšímejte si na chvíli jejich chyb. Pojďme zkusit vymyslet, co vlastně mohli udělat PO incidentu? Já osobně vidím jako velkou chybu to, že dál táhli s sebou těžká kola. Jo, jsou to sice drahé odlehčené modely, ale stejně, jakákoliv zátěž zpomaluje. A v této situaci šlo o čas. Nebo nešlo? Mohli zůstat na místě a zahřát se? Pojďme o tom diskutovat, založil jsem proto speciální vlákno v diskuzi. KLIKEJTE SEM!

 1. Vláďa says:

  cetl jsem prispevky na foru a souhlasim, ze by se melo mokre obleceni sundat a vymenit za teple, pripadne mokre vyzdimat a znovu nasadit a pote obalit alu folii z lekarnicky. jak uz bylo zmineno, telo v nizkych teplotach prokrvuje zivotne dulezite organy. to koncetiny nejsou, ale alkohol dokaze v koncetinach znovu roztahnout cevy a tak privest krev i k nim. zaroven tim vznika ale i jeste vetsi riziko celkoveho podchlazeni.

 2. josef says:

  ten poslední obrázek je fotomontáž, můžete to vidět na udajně chybějícím prstu , a jeho bílém ohraničení

  • Kubajz says:

   Josef: to je nit… pravděpodobně z gázy kterou na tom měl nebo jí jen osušoval ránu… Měl by sis pořídit na kukadla lepší optiku nebo příště do toho ledu šlápneš ty :D :D :D

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam