subscribe: Posts | Comments

Leonid Rogozov – operace apendixu

2 comments
Leonid Rogozov – operace apendixu

Leonid Rogozov (14. března 1934 – 21. září 2000) byl ruský chirurg, který je slavný tím, že jako první a jediný člověk v historii sám sobě vyoperoval apendix. Stalo se tak 29. dubna 1961.

Leonid Rogozov byl v roce 1961 jediným lékařem na polární sovětské stanici Novolazarevská v Antarktidě, která byla v důsledku zimních bouří zcela odříznutá od světa.

V dubnu se u něj začaly projevovat příznaky akutní apendicitidy, kterou bylo bezpodmínečně nutné vyřešit operací.

29. dubna 1961.
Vypadá to, že mě chytá apendix. Zatím o tom mlčím, dokonce se usmívám. Nač děsit přátele. Jak mi vůbec mohou pomoct?


30. dubna 1961
Nespal jsem celou noc. Pekelně to bolí! Zatím nejsou symptomy perforace, ale mám takovou špatnou předtuchu. To je vše. Jsem nucen uvažovat nad jediným možným řešením – operovat sám sebe… Je to skoro neuskutečnitelné… Ale nemohu se vzdat.“ – z deníku L. Rogozova.

Obvyklé způsoby prevence (klid, hlad, ledové zábaly a antibiotika) nepomohly. Teplota stále stoupala. Na žádné z okolních polárních stanic nebylo letadlo, navíc špatné počasí by nedovolilo přistání na Novolazarevské, která se nacházela 80km od pevniny.
Vzhledem k nedostupnosti jiného řešení doktoru Rogozovovi nezbylo, než se – pouze za pomoci lokální anestezie – sám operovat.

30. dubna 1961

18.30
Nikdy v životě jsem se necítil tak mizerně. Všechno kolem se třese jako za bouřky. Chlapi už to vědí. Teď se tu točí kolem, aby mě uklidnili. Mě to ale mrzí, zkazil jsem jim svátek. Zítra je 1. Máj. A oni tu pobíhají a chystají autokláv. Musíme sterilizovat lůžko, bude se operovat.

20.30
Začíná mi být ještě hůř. Řekl jsem to chlapům. Vynášejí z pokoje vše, co nebudeme potřebovat.“ – z deníku L. Rogozova

Operace proběhla v noci 30. Dubna 1961. Chirurgovi pomáhali meteorolog Alexandr Artemjev, podávající nástroje a inženýr-mechanik Zinovij Teplinkij, který držel zrcátko vedle břicha a svítil stolní lampou.
Vedoucí polární stanice Vladislav Gerbovič byl v záloze pro případ, že by některý z nedobrovolných asistentů omdlel.
Ležící Rogozov si vpíchl novokainovou injekci, která měla zaručit místní anestezií, a 12centimetrovým řezem začal operaci.

Nedovolil jsem si myslet na nic jiného, než na operaci… V případě, že bych omdlel, Saša Artemjev mi měl vpíchnout injekci, dál jsem mu stříkačku a ukázal, jak se to dělá… Chudáci! Minutu před prvním řezem jsem se na ně podíval, byli bělejší, než jejích pláště. Také jsem byl vyděšen. Ale pak jsem vzal stříkačku a udělal první injekci. Od té chvíle jsem se automaticky přepnul do modu operování a nevšímal si ničeho jiného. Dostat se k apendixu nebylo snadné ani za pomoci zrcadla. Všechno jsem musel provádět víceméně po hmatu. Najednou jsem si uvědomil, že přestávám vnímat své rány. Byl jsem s každou minutou slabší, srdce začalo vynechávat. Po každých 5 minutách jsem musel dělat 20 vteřinové přestávky.“

Během operace, která trvala půldruhé hodiny a během níž dvakrát omdlel, si apendix sám vyoperoval. Po 5 dnech spadla teplota, po dalších 2 byly odstraněny stěhy.
Domů se skupina vrátila až za rok, v květnu 1962.

Leonid Rogozov se poté oženil s českou lékařkou. Jejich synem je další uznávaný lékař, Vladislav Rogozov (* 1969), který působí na Klinice anesteziologie a resuscitace v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze.

  1. kočička says:

    TAK,vážení a milí,to se pletete,neboť operace bez anestezie(kde si sám na sobě lékař vyoperoval apendix) byla provedena po ztroskotání vzducholodě Italie,Umberta Nobileho,kde byl i František Běhounek.Zjistěte si prosím podrobnosti a NEPLÁCEJTE KRAVINY,při jejich záchraně zemřel R.Amundsen ,byli nalezeni ledoborcem Krasin.!!!!!To nevím,zda se zachráníte,když máte tak zkreslenou realitu !!!!

    • admin says:

      Milá kočičko, nač tolik vášně? Prohlédněte si prosím obrázky nahoře a pak i tento odkaz:

      https://www.google.cz/search?q=leonid+rogozov&aq=f&oq=leonid+rogozov&sourceid=chrome&ie=UTF-8

      A teď prosím předložte důkaz Vy.

      Nedokážu si představit, že by člověk, který měl tolik zlomenin se ještě sám operoval a zapomnělo se o tom zmínit na wiki…

      Of the 16 men in the crew, ten were thrown onto the ice; the remaining six crewmen were trapped as the lightened ship swept the intact gondola skyward; the ship might have then exploded later, but the fate of the six men was never resolved. One of the ten men on the ice, Pomella died from the impact; Nobile suffered a broken arm, broken leg, broken rib and head injury; Cecioni suffered two badly broken legs; Malmgren suffered a severe shoulder injury and suspected injury to a kidney; and Zappi had several broken ribs.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Umberto_Nobile

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam