subscribe: Posts | Comments

Profil osobnosti: BEAR GRYLLS

3 comments
Profil osobnosti: BEAR GRYLLS

Pokud znáte slovo Bushcraft, určitě jste jméno Bear Grylls slyšeli. Světoznámá celebrita ze všemožných pořadů o přežití přivedla k bushcraftu mnoho mladých i starších a vytváří kolem sebe jistou auru záhadnosti. V tomto článku nebudeme spekulovat o tom, zda je Bear pouze geniální televizní celebritou nebo dobrodruhem hodným obdivu. Shrneme Vám, kolik úsilí musel vynaložit na to, aby se stal nejznámějších skautem na světě a přidáme pár zajímavostí.

 

1. Začátky

Bear se narodil 7.6.1974 v Británii. Jeho celé jméno je Edward Michael Grylls a přezdívku Bear dostal od jeho sestry Lary, když mu byl pouhý týden. Když bydleli na Isle of Wright u britského pobřeží, jeho otec ho učil lézt po skalách, respektovat hory a často také vyráželi na plachetnici.

 

Bear se v 8 letech stal členem svazu skautů. V mládí získal 2.Dan v karate a podnikl několik seskoků s padákem.

Bear mluví třemi jazyky: anglicky, španělsky a francouzsky; vystudoval dokonce hispánská studia na Londýnské Univerzitě.

 

2. Armáda

Hned po škole se Grylls přihlásil do armády. Nejprve zvažoval vstup do indické armády, aby se mohl procházet po Himalájích, ale nakonec se přihlásil do té Britské. Po příjimači byl přijat do SAS jednotky, kde tři roky sloužil jako záložník. Osudným se mu stal seskok při operaci v Africe. Jeho padák se v 1500m roztrhl a Bear při si při pádu zlomil 3 obratle. Uvádí se, že nechybělo málo a mohl ochrnout. Poté strávil dvanáct měsíců rehabilitacemi, kdy nebylo ani jasné, zda bude znovu chodit. Z armády byl po uzdravení propuštěn a oceněn vyznamenáním.

 

3. Mount Everest

Pouhý rok a půl po úraze se Bear rozhodl splnit si svůj dětský sen a začal připravovat vše potřebné pro zdolání Mount Everestu. Začali s kamarády trénovat, slézat nižší hory (včetně „neslezitelné“ hory Ama Dablam), shánět sponzory, až vše skoro idylicky klaplo a oni stanuli pod nejvyšší horou světa. O jeho výstupu existuje knížka, kde popisuje své zážitky, nicméně asi nejvíc pobaví situace, kdy v 6,000m n.m Bear močí do lahve, ta se mu převrhne a namočí mu celý spacák. Těžko říct, zda v něm tento moment vyvolal touhu k dalšímu prezentování jeho moči na veřejnosti, každopádně to nepotěší. Po několika menších peripetiích Bear zdolal Mt. Everest a stal se tak nejmladším Britem v historii (23), kterému se to povedlo (nyní je už jeho rekord překonán 19-letými lezci).

 

-  Další projekty:

Ještě před tím, než se Bear stal celebritou, dokázal pokořit několik dalších rekordů. Mezi ty nejzajímavější patří přelet Himalájí na paraglidu (finance využity na charitu), uspořádání formální večeře na nejvýše položeném místě (horkovzdušný balón v 7,500m n.m.), zdolání Severního Oceánu nebo Antarktidy a pár dalších.

 

4. Média

Po úspěšném zdolání Mt. Everestu začaly Bearovi chodit různé nabídky, díky kterým rostla jeho popularita. Pár reklam a účast v několika talk show mu zajistila pozornost větších společností. Když potom začal v roce 2006 ve spolupráci s Discovery Channel pracovat na sérii Man vs Wild (Nutné k přežití, ale má to tři další české alternativní překlady) nemohl ani tušit, jakou popularitu v blízké době získá. Tato show se nakonec dočkala 7 sérií a jednotlivé díly se odehrávají na místech po celém světě.

 

Po krátké sérii Worst Case Scenario (V nejhorším případě), zachycující rady pro různé situace typu dopravní nehoda nebo požár, v roce 2010 a krátkém shrnutí v podobě Escape From Hell v roce 2013, se Bear pustil do hlubin žánru reality show. Prvním pokusem bylo Get Out Alive (Jak vyváznout živý) z roku 2013, letos (2014) pracuje na další s názvem Island.

 

A samozřejmě nesmí chybět zmínka o reklamách, o kterých jsme psali tady a tady. Ne všechny televizní pořady jsou přeloženy do češtiny.

 

Zajímavosti:

V této části najdete různé informace, které jsou o Bearovi známé a které lze těžko někam zařadit.

- Bear Grylls má vlastní řadu výrobků pro přežití, včetně oblečení. Spolupracuje s firmami:

  • Gerber v oblasti nožů a nástrojů

 

  • oblečení s jeho logem vyrábí značka Craghoppers

 

- Bear v životě napsal několik knih popisujících jeho výstup na Mt. Everest, základní techniky přežití, zkušenosti z armády, čtyři fikce pro mladistvé a další. Pouze čtyři z nich jsou přeloženy do češtiny.

  • Vzhůru / Facing Up (2001)
  • Facing the Frozen Ocean (2005)
  • Born Survivor Bear Grylls (2007)
  • Mise přežít: Zlato Bohů / Mission Survival: Gold of the Gods (2008)
  • Mise přežít: Cesta vlka / Mission Survival: Way of the Wolf (2009)
  • Mission Survival: Sands of the Scorpion (2009)
  • Great Outdoor Adventures (2009)
  • Mission Survival: Tracks of the Tiger (2010)
  • Living Wild (2010)
  • Two All Action Adventures (2011)
  • To My Sons (2012)
  • Mud, Sweat and Tears (2012)
  • A Survival Guide for Life (2013)
  • Příběhy skutečné odvahy / True Grit (2013)
  • Your Life – Train For It (2014)
  • Mission Survival: Claws of the Crocodile (2014)

 

- Mnoho lidí viní Beara z podvodnictví. Ať už jde o jeho postavení v armádě a SAS jednotkách, které kritizuje především válečný veterán Chris Ryan, používání filmových triků při natáčení Man vs. Wild, které mu mají za zlé snad všichni včetně otce bushcraftu Ray Mearse, nebo dokonce jeho poslední reality show Island, kde prosáklo, že „obyčejní“ lidé jsou experti na přežití, kteří dříve s Bearem již pracovali a že místo z bahnité tůně pijí z maskovaného bazénku. Některá tvrzení jsou potvrzená, jiná jsou pouze fámami. V dalším článku se podíváme na podrobnější příklady.

 

- Bear se netají svou vírou a účastní se mnoha církevních charitativních projektů. Tvrdí, že víře vděčí za své uzdravení a že je „páteří“ jeho života.

- V současnosti Bear provozuje školu instruktorů přežití, včetně kurzů pro všechny dobrodruhy a jejich děti pod názvem „Bear Grylls Survival Academy“.

 

- V Británii je Bear „Chief Scout“ tedy něco jako starosta skautu, kam byl zvolen v roce 2009 jako nejmladší v historii (34).

 

- V současnosti můžete potkat Beara i jako životního kouče a motivátora.

- Rodina – Bear má tři syny: Jesse, Marmaduke a Huckleberry. S manželkou Sharou vlastní ostrov u Welšského pobřeží. Ještě v roce 2010 bydleli ve sto let starém houseboatu na Temži.

 

- Jako malý miloval seriály A-Team a MacGyver

 

Pro Bushcraft.cz sepsal Matyáš Vejskal.

 
Zdroje:

http://www.discoveryuk.com/web/born-survivor/about/about-bear-grylls/

http://www.imdb.com/name/nm2426012/bio

http://www.mirror.co.uk/tv/tv-news/island-fake-bear-grylls-show-3548495

http://www.channel24.co.za/TV/FeaturedArticle/24-Facts-Bear-Grylls-20120314

http://www.dailystar.co.uk/news/latest-news/58803/Why-SAS-hero-Ryan-cannot-bear-Grylls

  1. vlkodlaq says:

    Já ti nevím. Seriál Man vs. Wild jsem chvíli sledoval, hlavně protože mě to docela bavilo, ne, že bych v tom hledal „příručku přežití“, to dělají hlavně vlastní zkušenosti. Někde si něco přečíst, nebo vidět v televizi je sice dobré (pokud už se dostanete do takové situace a vzpomenete si na to) ale není nad vlastní zážitek a vlastní praxí získané vědomosti. Trochu mě zamrzelo, že je Bear tolik věřící a že se k tomu tak hlásí, jsem sice tolerantní a respektuji téměř jakékoli vyznání (které nezahrnuje popravy ukamenováním za nevěru, nestaví ženy do pozice otroků apod..) ale přesto nějak nedokážu plně důvěřovat člověku, který je silně věřící, ať už v boha, aláha, manitua nebo ufo. Netvrdím a ani si nemyslím, že jako racionální ateista jsem perfektní, ale silně věřící člověk podle mě nemůže dělat ve všech případech správná rozhodnutí, jeho pohled nebude nikdy plně objektivní, protože je svou vírou ovlivněn a často i zaslepen.

    Ve vztahu k survivalu – v nouzových situacích ale chápu, že může víra pomoct, lidská psychika je poměrně křehká a slabší jedinci se můžou snadno zhroutit. Zaměření vnitřní pozornosti na například motlidbu, nebo jednoduché opakování „bůh mi pomůže“, ať už je to kterýkoli, může značně posunout výkon jedince a oddálit selhání psychiky. Takový člověk si pak jednoduše nepřipouští, že by ho ten jeho jedinný pravý bůh nechal umřít či dojít úhony a to mu může pomoct přežít snad víc, než firesteel či dobrý nůž.

    Nejsem věřící v náboženském slova smyslu a jsem vcelku i hrdý na to, že i bez toho zvládám nepřízně osudu a neštěstí, která mě potkala možná i lépe a jsem zároveň docela pyšný na čechy jako národ, že máme stále větší podíl ateistů a náboženství jsou pomalu na ústupu. Jako společnost se můžeme mnohem lépe vyvíjet bez svazování náboženskými předsudky a pravidly, často dochovávanými z dob středověku.

    Snad to není úplně mimo téma, i když si myslím, že to docela souvisí se všemi lidskými činnostmi, tedy i survivalem, bushcraftem a soužitím s přírodou.

    K článku: sérii výrobků nesoucí logo BG považuji většinou za hromadu krámů, v lepším případě za značně předražené průměrné výrobky. Přiřadil bych to k popisu coca-cola (voda, cukr a reklama), tak i BG – podprůměrný výrobek, logo a barvy BG a reklama.

    Zdar

    • Zajímavý příspěvek. Co se týče náboženství tak souhlasím s jistými rezervami. Jde především o tradice země a přístupu – to, že se člověk hlásí k náboženství automaticky neznamená, že by se vzdával racia a nechával svůj život ovládat nějakou nadpřirozenou sílu. Bear například jistě nečeká, že mu Bůh dá sílu vylézt na Mt. Everest, nebo mu hodí do klína steak, když má hlad. Spíše ho bere jako oporu. Svým způsobem to může být i plusový bod v budování image. Sám věřící nejsem, nicméně bych byl v tomto opatrný. To, že někteří lidé, používají náboženství k tomu, aby se vzdali zodpovědnosti za své činy, je samozřejmě zvrhlé a mělo by být potlačeno.

      Za Man vs. Wild jsem opravdu rád, podle mě to dokáže lidem ukázat cestu k přírodě a bushcraftu.

      O marketingu BG věcí nemá cenu diskutovat. Takto náš svět nyní funguje.

  2. vlkodlaq says:

    Napsal jsem: „silně věřící člověk podle mě nemůže dělat ve všech případech správná rozhodnutí, jeho pohled nebude nikdy plně objektivní, protože je svou vírou ovlivněn a často i zaslepen“.
    A za tím si pevně stojím. Mysel jsem to tak, jak jsem to napsal. Je taky věřící a věřící, nekdo „jen věří“, ale jinak to jeho život nijak zvášť neovlivňuje (a nemluví o tom a nechová se podle toho!), a pak je ten silně věřící, o kterém jsem mluvil, jež je svou vírou ovlivňován každý den. Člověk nemusí chodit daleko, to máme potraty, euthanasie, homosexuály, volební práva, sex, nemoci a mnoho dalších a tihle silně věřící dělají hlavně zle každý den po celém světě, ať si jsou věřící sami pro sebe a neserou se se svými pomatenými zpátečnickými názory do ostatních, jen dělají peklo. A to nemluvím o dalších, mnohem šílenějších náboženstvích jako islám a různé náboženské (fanatické) patvary, sekce, odnože a sekty, kolik válečných konfliktů je kvůli náboženství, kolik lidí bylo zbytečně zabito, umučeno, znásilněno a zmrzačeno kvůli náboženství. Dřív to byly křížácké výpravy aneb „přijmi víru, nebo zdechni.“ Dnes to jsou atentátníci a věřící ve vládách a mocných institucích. Jsem toho názoru, že v dnešní moderní době nemá náboženství jakéhokoli ovlivňujícího charakteru co dělat a je-li někdo věřící, ať je věřící pro sebe a v tichosti.

    Jedinné náboženství v pravém slova smyslu, které ještě vcelku toleruji tak jak je, je hinduismus. Je to sice snůška mýtů a pohádek (pěkných), ale jako jediné je opravdu tolerantní, k jiným rasám, k jiným náboženstvím i kulturám (až na pár drobností samozřejmě).
    Křesťané (ti co to vymysleli) si to posichrovali pořádně, aby lidi neodcházeli ke „konkurenci“ přikázání (už tady nedostává věřící člověk prostor ke svobobné volbě) V JEDNOHO BOHA VĚŘITI BUDEŠ!! a tak dále.
    Člověk se musí učit z vlastních chyb a omylů a z faktu, že každý čin má následky, a ne slepě jít podle daných pravidel bez vlastní svobodné volby, to je pak jasné, že SILNĚ věřící dělají kraviny, protože jsou zbaveni odpovědnosti za své činy. Hodně dělá samozřejmě i výchova a je podle mě neskonale sobecké a krátkozraké tahat do kostela děcka, posílat je na náboženské školy nebo i jen výchovu a stavět je před existenci nějaké vyšší moci jako před prostý fakt. Dejmě děcku prostor, ať si udělá názor samo, až na to bude mít rozum.
    Tohle je samozřejmě na delší debatu, ne-li na knihu a nemá smysl se o tom více rozepisovat na webu o bushcraftu. Už tak jsem toho napsal mnoho.
    Máš-li zájem v debatě pokračovat, mrkni na můj web (klikni na můj nick), najdeš tam můj mejl.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam