subscribe: Posts | Comments

Henry David Thoreau – 2 roky sám v lesích

2 comments
Henry David Thoreau – 2 roky sám v lesích

H.D. Thoreau byl americký filosof, spisovatel a přírodovědec žijící v letech 1817-1862 v Concordu, ve státě Massachusetts. Ačkoli se tato osoba dá považovat za zakladatele bushcraftu, pevně věřím, že jej zná možná hrstka z Vás. V tomto článku Vás stručně provedu životem této výjimečné osoby, především pak jeho nejznámějším počinem, kdy strávil mimo civilizaci dva roky a dva měsíce ve vlastnoručně postavené chatce na břehu rybníku Walden Pond.

Mládí a studium

Narodil se jako David Henry Thoreau 12. července 1817 v Concordu jako třetí ze čtyř dětí Johna a Cynthie Thoreauových. V letech 1828–33 navštěvoval concordskou akademii a poté pokračoval ve studiích na Harvard College, kde se věnoval angličtině, řečtině, latině, filosofii, matematice, astronomii, teologii a nepovinně také přírodopisu, mineralogii, anatomii, francouzštině, němčině, italštině a španělštině. Díky své znalosti jazyků četl díla klasiků v originále a v jeho knihách se objevuje mnoho citátů v řečtině a latině. Studia na Harvardu ukončil v roce 1837. Při četbě jeho knih vás nepřestane udivovat na jeho dobu vysoce nadprůměrná vzdělanost a skvělá paměť. Po návratu z Harvardu pracoval jako učitel, zeměměřič, zahradník a se svým bratrem provozoval soukromou školu.

Legenda: Legenda říká, že Thoreau odmítl zaplatit poplatek pět dolarů za magisterský diplom a řekl: „Let every sheep keep its own skin“ – ,,Ať si ovce nechají svou vlastní kůži” (podle tradice se diplomy psali na ovčí kůži)

1845 – Odchod k Waldenu

V březnu 1845, ve svých 28 letech začal se stavbou chatky v lese vlastněném jeho přítelem Ralphem W. Emersonem (také spisovatel a filosof, společně s Thoreauem byli hlavní postavy transcendentalismu, což byla americké verze romantismu se zvláště blízkým vztahem k přírodě). Symbolicky odešel do lesů k rybníku Walden 4. 7. 1845 na Den nezávislosti. Od tohoto dne zde žil po dobu dvou let a dvou měsíců prostým a odříkavým životem v souladu s přírodou.

,,Odešel jsem do lesů, protože jsem chtěl žít uvědoměle, postavit se čelem k základním skutečnostem života…“

Živil se především rostlinou, vegetariánskou stravou, kterou si opatřil sběrem po okolí nebo vlastním pěstováním a chlebem, který si sám pekl. Občas chodíval i rybařit, čistě jenom pro zpestření jídelníčku, pro něj už i to byl “luxus“ bez kterého by se obešel. Jedl ovšem značně poskromnu, tvrdil, že když nemusí vykonávat nějakou náročnou práci, nemusí také jíst. Denně se chodíval toulat krajinou i 4 a více hodin, pozoroval stromy, oblohu, ptáky a zvířata, den co den. Díky těmto obchůzkám měl údajně dobrou kondici a neobyčejně silné nohy.

„Procházet se s ním bylo potěšením a poctou. Krajinu znal jako liška nebo pták a stejně jako oni jí procházel volně svými vlastními stezkami. Takovému průvodci se musel člověk poslušně podřídit a odměna za to byla obrovská,“ napsal o Thoreauovi jeho přítel Ralph Waldo Emerson.

Jeho knihy a filozofie nám vyloženě říká, že k životu nepotřebujeme nic víc než půdu pod nohama, slunce nad hlavou, teplo a trochu jídla a vody. Ostatní věci jsou akorát vymoženosti společnosti, sám říkal, že se člověk stává otrokem vlastních nástrojů. Nikde jsem nenašel ani zmínku o tom, že by Thoreau měl nějaký vztah, ženu ani děti. Podle mě obětoval tento rodinný život pro to, aby mohl žít tak volně a smyslně, tak jak to chtěl on sám.

Zajímavost:

Během svého pobytu u Waldenu (přesněji v červenci 1846) byl při jedné ze svých cest do města zatčen a vsazen do vězení pro daňový dluh. Thoreau totiž vědomě odmítl finančně podporovat stát, který vedl podle něj bezdůvodné války a toleroval otrokářství, a proto neplatil tzv. daň z hlavy. Daň za něj sice kdosi zaplatil – pravděpodobně jeho teta Maria, takže ve vězení strávil pouze jednu noc. Na základě této, pro něj absurdní, zkušenosti sepsal Thoreau významnou esej „Odpor vůči vládě“ jenž teprve po jeho smrti získala název Občanská neposlušnost (Civil Disobedience). Tato esej později významně ovlivnila bojovníky za lidská práva, jako byli např. Mahátma Gándhí nebo Martin Luther King.

,,Nejlepší je ta vláda, která nevládne vůbec.“

Smrt

V roce 1859 onemocněl bronchitidou. Jeho zdraví se zhoršovalo, až byl zcela připoután na lůžko. Jeho přátelé a rodina byli fascinování s jakým klidem a přirozeností přijímá smrt. Když se ho jeho teta Louisa v posledních dnech života zeptala, jestli je v míru s bohem, odpověděl: ,,Nepamatuji si, že bychom se někdy hádali“. Jeho poslední slova byla: Přichází dobrá plavba / „Now comes good sailing“. Zemřel 8. května 1862 ve věku 44 let.

Významná díla

- Občanská neposlušnost

- Chůze

- Toulky přírodou

- Walden aneb Život v lesích

- Mainské lesy

 - Citáty

Pro Bushcraft.cz sepsal Petr Eliáš.

  1. Filip J. says:

    Áno, Thoreau bol pán spisovateľ a filozof. Keď si človek predstaví, kedy bol ten walden napísaný…kam sa na to hrabú dnešné enviro-drísty. Mainské lesy určite docení každý fanúšik dobrodružnej literatúry, na úvahy je tá knižka trochu skúpejšia, ale „smrdí lesom“. A ak sa tu nájde niekto, komu vytýkajú že je lenivý a svoj čas len tak „premárni“ túlaním sa po lese – na obranu bohato postačí Chúze (tú samostatne len tak ľahko nezoženiete – bola vydaná len v edícií „zvláštní vydaní“ – ale je aj v „Toulky přirodou“). Inak tú Občiansku neposlušnosť je problém zohnať – hlavne na SR, tu ju vydal len nejaký týpek na vlastné náklady, nemajú ju v jedinej knižnici! – na tom si dal asi niekto záležať. Ale na nete som našiel kompletnú verziu, otlačenú z nejakého časopisu – ak by ste mali záujem, hodím link. Trochu som sa rozpísal, ja viem, ale Thoreaua obdivujem a je fajn si o ňom prečítať na takejto stránke ;) vďaka

  2. Brso says:

    No neviem ci bol nepretrzite sam dva roky ?

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam