subscribe: Posts | Comments

Ve spacáku jako doma – Tipy a triky

3 comments
Ve spacáku jako doma – Tipy a triky

Pořídili jste si drahý spacák, u kterého vám výrobce sliboval, že vám v něm bude vedro i v -15°C, ale vy se v něm začínáte klepat už když teploty spadnou k nule? Nebo se po každé noci strávené ve spacáku těšíte domů na postel? Máme pro vás pár tipů, jak si pobyt ve spacáku zpříjemnit.

Izolace od země

Ani sebelepší spacák vás nezahřeje, pokud nejste dobře izolovaní od země. V místě, kde se spacák slehne, ztrácí téměř veškeré své izolační schopnosti. Kromě kvalitního spacáku je tedy potřeba mít i odpovídající karimatku. Nejlepší izolační vlastnosti mají samonafukovací a nafukovací karimatky, u kterých si ale musíte dávat pozor na mechanické poškození. A ne každému vyhovuje vyšší cena těchto karimatek. Na druhou stranu poskytují kromě skvělé tepelné izolace i vysoký komfort. Lidem s lehkým spánkem se tedy investice velmi rychle vrátí ve formě kvalitního odpočinku.

Jestli potřebujete karimatku, která snese i velmi špatné zacházení, sáhněte po karimatkách z materiálu EVA. Neslehávají se tolik jako klasické karimatky, jsou téměř nezničitelné a díky uzavřeným pórům nenasakují vodu.

Spaní v hamace

V hamace je problém izolace od země ještě o něco znatelnější kvůli jevu zvanému Coldbutt syndrome. Jde o to, že pokud visíte v hamace, pod vámi proudí vzduch, který vás zespodu ochlazuje a je vám mnohem větší zima, než kdybyste leželi na zemi. Pokud je teplota vzduchu 10 stupňů, na zemi se relativně pohodlně vyspíte i s tenkou pěnovou karimatkou. V hamace už vám ale stejná izolace kvůli výše popsanému jevu stačit nebude.

Obvykle se tento problém řeší pomocí underquiltu. To je tepelná izolace, která se věší pod hamaku, abyste izolační materiál nestlačovali vahou svého těla. Jenže sehnat underquilt je v Čechách zatím bohužel problém, takže příznivcům hamak nezbývá, než si vyrobit vlastní underquiltanebo si pořídit pořádnou karimatku (ideálně samonafukovací).

Zvýšení tepelného komfortu

Právě jste si pořídili teplý spacák, ale zjistili jste, že jste o něco větší „zmrzliny“, než jste předpokládali, takže vám tepelný komfort spacáku nestačí? Nemusíte hned lamentovat nad vyhozenými penězi a shánět nový spacák, existuje totiž několik způsobů, jak si spacák zateplit. První variantou je vložka do spacáku. Zejména fleecové vložky dokáží tepelný komfort spacího pytle zlepšit o pár stupňů, a navíc vám usnadní údržbu spacáku. Druhou variantou je skládání spacáků. Pokud máte doma jeden ultralehký letní spacák a jeden třísezónní, můžete letní spacák nacpat dovnitř třísezónního a v klidu přečkat i pořádné mrazy. Není to ta nejlehčí a nejskladnější varianta, ale může vám to ušetřit spoustu peněz za zimní spacák. Základním předpokladem je to, aby spacáky měly zip na stejné straně, abyste se do nich zbytečně nezamotávali. Ideální je, pokud je slabší spacák o trochu kratší než ten silnější, aby se vnitřní spacák příliš nemačkal.

Tipy a triky

• Pokud je zima, dejte si před spaním do spacáku oblečení na další den. Vyplníte tak přebytečné místo a oblečení si vlastním tělem vyhřejete. Takže až se budete muset další den vysoukat z teplého spacáčku do chladného rána, budete mít alespoň zahřáté oblečení a přechod nebude tak drastický. Do spacáku byste si ale neměli dávat mokré a špinavé oblečení. U ponožek zas takovou škodu nenaděláte (a já tuhle metodu používám na vysoušení ponožek, pokud nemám dostatečný počet párů na výměnu), ale pokud si do spacáku nacpete bahnem obalené kalhoty, tak vám váš spacák nepoděkuje.

• Kompresní obal na spacák můžete použít jako polštářek. Nacpěte si do něj bundu nebo kalhoty a nemusíte si kupovat speciální cestovní polštářek.

• V outdoorové komunitě se vedou vášnivé debaty o tom, jestli jít ve spacáku spát oblečený nebo ne. Někdo tvrdí, že nejlepší způsob je spát jenom v trenkách, někdo vás zase bude přesvědčovat, že do spacáku se musí lézt zásadně v pořádné vrstvě oblečení. Nejlepší radu, kterou ale můžete dostat, je abyste si vyzkoušeli sami, co vám individuálně vyhovuje. Metabolizmus každého člověka funguje jinak a nemá tedy cenu se nechávat od někoho přesvědčovat, protože co funguje pro jiné, nemusí fungovat pro vás. Jestli se ale rozhodnete pro spaní v oblečení, mělo by to být suché avolně padnoucí oblečení, zejména pokud jde o ponožky, abyste si přes noc neomezovali krevní oběh.

• Nemůžete se ve spacáku zahřát? Udělejte si těsně před zachumláním se do spacáku pár dřepů. Zahřejí se vám svaly a spacák pak vaše tělesné teplo udrží uvnitř. Neměli byste se ale při této večerní „rozcvičce“ zapotit, jinak si ze spacáku uděláte mokrou saunu.

• Podobný efekt má i to, když se před spaním najíte. Trávení produkuje poměrně velké množství tepla, a navíc tělu dodáváte energii na udržení teploty.

• Naopak plný močový měchýř vás může dost ochlazovat, a ještě víc vás ochladí, když budete muset uprostřed noci ze spacáku vylézt a měchýř vyprázdnit. Odskočte si tedy před spaním i když ještě úplně nepotřebujete.

• V opravdu velkých mrazech si můžete k sobě do spacáku dát lahev s horkou vodou, zamotanou do kousku oblečení. Pomůže vám zahřát se přes noc a jako bonus máte ráno k dispozici nezamrzlou vodu.

• Nezapomeňte si utáhnout stahovací límec ve spacáku. Jinak budete vydechovat do vnitřku spacáku a bude se vám tam kondenzovat vlhkost, která vás bude ochlazovat.

• Většina spacáků má v oblasti kolem límce kapsičku. Je dobré si do ní dát mobil a čelovku, abyste je nemuseli za tmy hledat.

Spaní v dešti

Nechce se vám tahat se stanem? Pořiďte si bivakovací (nebo taky žďárského) vak. Vejde se vám do něj spacák i s karimatkou a perfektně vás ochrání před nepřízní počasí. Oproti stanu ušetříte na váze, protože nemusíte s sebou nosit žádné nosné konstrukce. Na druhou stranu se k vám ale ve žďáráku vaše drahá polovička rozhodně nepřitulí a výbavu si do něj taky neukryjete. Je tedy vhodný spíš jako nouzový přístřešek nebo pro ty, kteří u své výbavy „honí“ každý gram.

  1. Vrták says:

    Zapomněli jste zmínit bivakovací boty pro zlepšení tepelného komfortu, v zimě bez nich už nikam nevyrazím.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam